Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Španielsko
Kilometre prekrásnych pieskových pláží, najviac slnečných dní v Stredomorí, unikátna príroda, úprimná pohostinnosť a nezameniteľná kuchyňa- to je len niekoľko z dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre dovolenku v Španielsku.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke v Španielsku?

Zaslúžený oddych na nádherných pieskových plážach
Hotelové rezorty ideálne pre rodiny s deťmi
Zaujímavé výlety plné zábavy, zážitkov a histórie
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Destinácie v Španielsku

Vybrané hotely

Menorka
od 572 €
796 € s popl. / dosp. os.
Malorka
od 598 €
822 € s popl. / dosp. os.
Costa de Almería
Best Roquetas 4*
Obľúbený hotel
od 557 €
781 € s popl. / dosp. os.
Menorka
od 1 199 €
1 423 € s popl. / dosp. os.
Malorka
Sol Palmanova 4*
Rodinná dovolenka
od 572 €
796 € s popl. / dosp. os.

Top 5 zaujímavostí

o Španielsku

Modré pláže
Ikonická Modrá vlajka je jedným z najuznávanejších dobrovoľných ocenení pre pláže, prístavy a lode v oblasti udržateľného cestovného ruchu na svete. Najviac týchto ocenení na svete má práve Španielsko, a to 723. Nájdete tu až 629 pláži ocenených modrou vlajkou.
Olivové kráľovstvo
Jeden z najzdravších olejov na svete, olivový olej, sa získava lisovaním plodov olivovníka. Tieto stromy života, ktoré môžu mať aj 3 000 rokov, sa nachádzajú najmä v stredomorí. A práve Španieli dokážu vyprodukovať až 44 % svetovej produkcie, čo predstvuje približne 1,3 milióna ton olivového oleja.
Unesco pamiatky
V Španielsku nájdete až 50 pamiatok zapísaných v zozname UNESCO ako napríklad komplex palácov Alhambra v Granade, či katedrála La Sagrada Familia v Barcelone. Väčší počet UNESCO pamiatok má už len Taliansko, Čína, Nemecko a Francúzsko.
Zoo vo voľnej prírode
Gibraltár je jediné miesto v Európe, kde stretnete voľne žijúce opice. Môžete sa s nimi vyfotiť, no dávajte pozor, aby vám ich šikovné malé ruky niečo neuchmatli.
Španielské festivaly
Španieli radi oslavujú, a radi to robia vo veľkom. Naprieč Španielskom môžete zažiť množstvo festivalov, z ktorých najznámejšie sú býčie preteky Sanfermines v Pamplone, paradajkový festival La Tomatina v mestečku Buñol pri Valencii, alebo farebný festival Las Fallas vo Valencii.

Top výlety

Poldenný oddychový výlet na pláž Cala Galdana s jemným bielym pieskom na južnom pobreží ostrova. Autobus Vás z hotela pohodlne odvezie priamo do rovnomenného letoviska, kde sa budete môcť okúpať v krištáľovo čistom mori, prípadne sa prejsť na vyhliadku s výhľadom na celú zátoku.
Poldenný popoludňajší výlet začneme prehliadkou zaujímavej šľachtickej usadlosti z 18. st. Els Calderers. Unikátne aristokratické sídlo premenili jeho majitelia na múzeum, ktoré približuje spôsob života na ostrove v minulosti. Pozrieme si elegantné obytné priestory, staré remeselné dielne i výbehy zvierat. Na záver ochutnáme miestne likéry a miestnu delikatesu, klobásu “sobrasada”. Potom budeme pokračovať cez mesto Manacor do prístavu Porto Cristo, kde sa nachádza veľkolepá jaskyňa Drach s bohatou výzdobou a podzemným jazerom. Prehliadka trvá hodinu a zavedie nás do čarovného podzemného kráľovstva, ktoré tu príroda vytvorila pred miliónmi rokov. Na záver si vypočujeme krátky živý koncert klasickej hudby, ktorý nám zahrajú hudobníci na osvetlených lodičkách. Po koncerte sa môžete krátko na lodičke aj povoziť.
Celodenný výlet sa začína prehliadkou unikátnej Granady. Voľný čas môžete stráviť v historickom centre návštevou miesta, kde sa kedysi konal arabský trh s hodvábom, či starú moslimskú štvrť Albayzin alebo Kráľovskú kaplnku. Krásou Vás očarí aj katedrála, ktorá je prvou španielskou katedrálou postavenou v renesančnom architektonickom štýle. Nádych arabskej kultúry v meste stále pretrváva a presvedčí Vás o tom aj rozprávkový komplex palácov maurských panovníkov La Alhambra. Čarovná orientálna výzdoba paláco, skvostná architektúra a prekrásne záhrady Generalife s výhľadom na majestátne pohorie Sierra Nevada vo Vás zanechajú neopísateľný zážitok. Svetoznáma La Alhambra je najnavštevovanejšou pamiatkou celého Španielska a je zaradená do kultúrneho dedičstva UNESCO.
Výlet začnete na vyhliadke najvyššieho bodu Menorky – Monte Toro. Pokračovať budete plavbou v druhom najdlhšom prírodnom prístave sveta – Mahón. Hlbokú zátoku lemujú kaviarne, reštaurácie i obchodíky. Čarovnú atmosféru hlavného mesta si budete môcť vychutnať priamo z lode a následne aj v rámci voľného času v historickom centre. Z kúzelného stredomorského mestečka sa presuniete do malebnej rybárskej dedinky Binibeca s bielymi domčekmi a dychberúcimi výhľadmi.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o krajine

Základné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 505 992 km2
Hlavné mesto: Madrid
Počet obyvateľov: 47 miliónov
Úradný jazyk: španielčina a regionálne jazyky
Náboženstvo: kresťanstvo
Časový posun: platí rovnaký čas ako na Slovensku
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom •všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území krajiny
Pobytová taxa: platí sa iba na Baleárskych ostrovoch
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Španielsko
Trasa cesty: Slovensko - Španielsko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 112, polícia 091
Veľvyslanectvo SR: C/del Pinar 20, 280 06 Madrid, Espana, Tel. +34915903861

Popis
Bohatá história, neopakovateľné prírodné scenérie a jedinečná atmosféra krajiny žijúcej podľa hesla siesta, fiesta, manana - to je temperamentné Španielsko. Ľudová múdrosť hovorí, že kto chce spoznať pravé Španielsko, mal by sa vybrať do Andalúzie, kam turistov zo všetkých kútov sveta už roky lákajú tanečnice flamenca, dobré víno, býčie zápasy, ale najmä široké pláže a priezračne čisté more. Andalúzska provincia Almería sa rozprestiera na juhovýchode Pyrenejského polostrova. Návštevníkov nadchne veľmi príjemnou atmosférou v pokojných letoviskách. Pobrežie zdobia malebné rybárske dedinky, dlhé pieskové pláže, ale aj plážičky ukryté medzi skalami. Hlavnou metropolou provincie je rovnomenné mesto Almería. Mesto je známe ako „ciudad del moro“, teda maurské mesto, a vďaka unikátnej arabskej architektúre budete mať pocit, že ste na opačnej strane Stredozemného mora. Mestu dominuje pevnosť Alcazaba a z jej hradieb sa návštevníkom naskytá krásny výhľad na mestečko a pobrežie pod ním. K vyhľadávaným turistickým atrakciám patrí svetoznámy palácový komplex Alhambra v Granade, majestátne pohorie Sierra Nevada alebo autentická španielska dedinka Mojacar.
Poloha
Španielske kráľovstvo sa rozprestiera na Pyrenejskom polostrove. Na juhu a východe ho obmýva Stredozemné more, na západe Atlantický oceán. Na severe krajiny tvoria prirodzenú hranicu s Francúzskom Pyreneje. K susedom Španielska patrí aj Andorra a Portugalsko.
Klíma
Španielske podnebie výrazne ovplyvňujú tri hlavné faktory: Atlantický oceán, Stredozemné more a Pyreneje. Vo všeobecnosti však platí, že podnebie Pyrenejského polostrova patrí k najpríjemnejším v Európe. Najmä oblasť Stredozemného mora sa vyznačuje vysokým počtom slnečných dní počas celého roka a teplotami ideálnymi na dovolenku už od mája až do začiatku novembra.
Príroda
Povrch Španielska je veľmi členitý. Najkrajšie prírodné scenérie ponúkajú majestátne Pyreneje a pobrežie Atlantického oceánu. Vnútrozemiu krajiny dominuje najväčšia náhorná plošina v Európe, Meseta. Medzi najočarujúcejšie oblasti Španielska patrí slnečná Andalúzia.
História
Územie dnešného Španielska bolo osídľované už od paleolitu. Za prvých známych obyvateľov oblasti sú považovaní Iberi, ktorí začali územie osídľovať približne 1600 rokov pred naším letopočtom. Neskôr ich nasledovali Feničania a Kelti. Starí Rimania tu v 8. storočí pred naším letopočtom založili provinciu Hispánia, ktorej názov sa stal základom pre dnešné pomenovanie Španielska. Výrazný vplyv na historický vývoj Španielska mali aj Mauri, ktorí ovládli územie v ranom stredoveku. Zápas medzi dvomi náboženstvami charakterizuje celú španielsku históriu. Najväčší rozmach zaznamenalo Španielske kráľovstvo v koloniálnych časoch, a to najmä vďaka moreplaveckým a dobyvateľským úspechom.V novodobých dejinách poznačila Španielsko najmä občianska vojna v rokoch 1936 až 1939. Od roku 1986 je Španielsko členom Európskej únie.
Kuchyňa
V gastronómii Španielska sa mieša viacero vplyvov z okolitých krajín i španielskych regiónov. Jedlá sú veľmi pestré, ale i prekvapivo prosté. Základnými surovinami sú ryby, zelenina, cesnak a olivový olej. Tapas, paella či krevety patria k najznámejším pochúťkam, ktoré by ste pri návšteve tejto krajiny mali určite ochutnať.