Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Peloponéz
Obľúbená rodinná dovolenková destinácia ukrýva nielen tajomstvá najzaujímavejších antických miest, ale oplýva aj krásnymi pieskovými plážami a prírodnými scenériami.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke na Peloponéze?

Krásne pieskové pláže a krištáľovo čisté more
Dovolenka plná aktivít, relaxu a histórie
Obľúbené hotely s kvalitnými službami
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Peloponéz
Olympian Village 5*
Nádherná pláž
od 611 €
835 € s popl. / dosp. os.
Peloponéz
Kalogria Beach Hotel 4*
Obľúbený hotel
od 567 €
791 € s popl. / dosp. os.
Peloponéz
Casa Marron 4*+
Exkluzívny hotel
od 871 €
1 095 € s popl. / dosp. os.
Peloponéz
Pavlina Beach Hotel 4*
Obľúbený hotel
od 502 €
726 € s popl. / dosp. os.

Top miesta na Peloponéze

Delfy
Delfy, položené na úpätí Parnassu vysoko nad Korintským prieplavom, boli jednou z najznámejších veštiarní v starovekom Grécku. V staroveku znamenali vieru v nadprirodzené javy a boli považované za najvýznamnejšie pútnické miesto boha Apolóna – boha svetla a básnického umenia. Podobne ako v Olympii, aj tu sa konali športové hry, usporadúvané na počesť boha Apolóna, ktoré sa volali Pýthijské hry a podľa legendy sú staršie ako tie olympijské. Duchovným centrom svätyne bola Phytia, kňažka boha Apolóna. Phytia sedela nad skalnou rozsadlinou a vykrikovala nezrozumiteľné veštby, ktoré kňaz zapisoval a zostavoval z nich odpovede prosebníkom.
Olympia
Olympia, nachádzajúca sa v severozápadnej časti Peloponézu, bola v staroveku náboženským, kultúrnym a športovým centrom celého Grécka. Od roku 776 pred naším letopočtom do roku 394 nášho letopočtu sa tu každé 4 roky konali Olympijské Hry na počesť boha Dia. Dodnes toto miesto, položené v nádhernom prostredí na brehoch riek Kladeos a AlTios, dýcha históriou a príbehmi z antických čias.
Epidauros
Mesto Epidauros bolo významným centrom v starovekom Grécku. Považuje sa za rodisko boha lekárstva a syna boha Apollóna, Asklépia, ktorému tu bol zasvätený chrám. Asklepión v Epidaure bol v staroveku najvýznamnejším liečebným chrámom v Grécku. Podľa legendy tu chorým luďom prezrádzal Boh v noci metódu vyliečenia ich zdravotných problémov. Do dnešnej doby sa zachoval veľkolepý amfiteáter, slávny svojou dokonalou akustikou, vďaka ktorej počulo viac ako 14000 divákov hovorené slovo aj bez použitia mikrofónov.
Korintský prieplav
Korintský prieplav bol vybudovaný v roku 1893 s cieľom skrátiť lodnú cestu z Iónskeho do Egejského mora a vyhnúť sa tak oboplávaniu Peloponézskeho polostrova, čo predstavuje okolo 400 km. Je dlhý 6,3 km, široký 25 m, hlboký 8 m a jeho maximálna výška dosahuje 63 m. Kanál je dnes už príliš úzky pre moderné zaoceánske lode a využíva sa prevažne pre turistické ciele. Cez túto vodnú cestu ročne prepláva okolo 11 000 lodí.
Patras
Prístavné mesto Patras je hlavným mestom Peloponézu, tretím najväčším mestom v Grécku. Žije tu približne 213 984 obyvateľov. V súčastnosti je Patras mesto s bohatou históriou, nočnou zábavou, množstvom reštaurácii a nákupných možností. V roku 2004 bola dokončená rozsiahla stavba, Most Charilaosa Trikupisa, ktorý spája predmestie Patrasu, Rio s mestom Antirrio, teda Peloponéz so Stredným Gréckom.
Nafplio
Nafplio je nádherné romantické mesto na západnom pobreží Peloponézu, hlavné mesto kraju Argolida a historicky druhé hlavné mesto Grécka, ktoré v roku 1832 nahradili Atény.

Top výlety

Od roku 1834 sú Atény s viac ako štyrmi miliónmi obyvateľov hlavným mestom Grécka. Počas celodenného autobusového výletu sa do Atén dostanete cez mesto Patras a európsky unikát - Korintský prieplav, ktorý bol vybudovaný v roku 1893, aby umožnil prechod lodí z Iónskeho do Egejského mora. Spoznáte pulzujúci život metropoly a zreteľné protiklady 21. storočia a starovekej antiky. Výlet je spojený s návštevou Akropoly a historickej Plaky.
Navštívte dejisko antických olympijských hier, bájnu Olympiu. Od roku 776 pred naším letopočtom do roku 394 nášho letopočtu sa tu každé 4 roky konali športové súťaže na počesť boha Dia a cenou pre víťaza bol veniec z olivovej vetvičky. Dodnes toto miesto, položené v nádhernom prostredí na brehoch riek Kladeos a Alfios, dýcha históriou a skvelá sprievodkyňa vám ukáže, ako archeologická lokalita vyzerala kedysi a svoje rozprávanie obohatí tajuplnými príbehmi z antických čias.
Výlet do malebného mestečka Nafpaktos, ktoré je historicky známe Bitkou pri Lepante, ktorá sa odohrala v roku 1571. Počas výletu si pozriete stredoveký hrad z čias benátskej nadvlády. Z hradu sa Vám naskytne nádherný výhľad na more, most a okolitú prírodu. Presuniete sa do prístavu Nafpaktos, ktorý bol dôležitým centrom obchodu počas benátskej okupácie a kde si budete môcť vychutnať grécke frappé a nakúpiť suveníry. Ďalšou zastávkou je prístav Glyfada z ktorého sa dostanete na jediný obývaný ostrov v Korintskom zálive Trizonia. Cestou späť na hotel sa Vám naskytne krásny výhľad na most Rio-Antirio, 3. najväčší káblový most na svete. 
Poldenný výlet do hlavného mesta Peloponézu, si obľúbia najmä milovníci nákupov a dobrého gréckeho vína. Toto rušné študentské mesto Vás naladí na tú pravú grécku atmosféru so všetkým čo k tomu patrí. Pôjdeme sa pozrieť na jeden z najväčších káblových mostov na svete. Ochutnáte kvalitné grécke víno z kraju Achaia, budete mať voľný čas na potulky mestom, nákupy a pravé grécke Frappé.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.
Základné informácie
Štátne zriadenie: demokratická republika
Rozloha: 131 944 km2
Hlavné mesto: Atény
Počet obyvateľov: 10 787 690 (údaj z roku 2011)
Úradný jazyk: novogréčtina
Náboženstvo: pravoslávne kresťanstvo
Časový posun: SEČ+1
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území Grécka
Pobytová taxa: miestna turistická daň: 3* hotel: 1,5€/izba/noc; 4* hotel: 3€/izba/noc; 5* hotel: 4€/izba/noc
Trasa cesty: Slovensko - Grécko
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Grécko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 112, prvá pomoc – 166, dopravná polícia – 100, požiarnici – 199, turistická polícia – 171,
Veľvyslanectvo SR: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52 Atény, +30 2106771980, +30 2106771870, +30 6932408028, emb.athens@mzv.sk, www.mzv.sk/web/ateny
Popis
Krajina, ktorá je od antických čias považovaná za kolísku civilizácie, dnes patrí k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám a turistov láka nie len bohatou históriou prelínajúcou sa s mytologickým svetom gréckych bohov, ale aj nádherným prírodným prostredím a fascinujúcimi plážami. Peloponéz je grécky polostrov s rozlohou 21 tisíc km², spojený s gréckou pevninou Istmickou šijou (Korinstký prieplav), vybudovanou v roku 1893. Peloponéz je považovaný za kolísku moderného gréckeho štátu a pýši sa úchvatnou prírodou, bohatou históriou a nádhernými pieskovými plážami.
Poloha
Grécko sa nachádza v najjužnejšej časti Balkánskeho polostrova a jednu pätinu jeho rozlohy tvoria ostrovy. Hlavnú časť gréckeho územia tvoria polostrov Atika a Korintským prieplavom oddelený Peloponéz. Na severozápade hraničí s Albánskom, na severe s Macedónskom a Bulharskom a na severovýchode a východe s Tureckom. Západné brehy Grécka obmýva Iónske more, východné brehy more Egejské. Obe moria sa stali známe najmä vďaka svojej čistote a kvalite pláží, z ktorých sa mnohé pýšia Modrou vlajkou Európskej únie.
Klíma
Grécko patrí medzi vyhľadávané a turisticky atraktívne krajiny vďaka čistému moru a príjemnej miernej klíme. Teplota vzduchu a vody umožňuje stráviť tu dovolenku od mája do októbra. Teploty v Grécku dosahujú počas leta príjemných 30 až 35 °C.
Príroda
Nezabudnuteľnými prírodnými scenériami sa pýšia najmä ostrovy Kréta, Kos a Rodos, ako aj fascinujúci Peloponéz a najzelenšie Iónske ostrovy Korfu a Zakynthos. Hornaté zalesnené oblasti sú domovom mnohých voľne žijúcich zvierat. Nezabudnuteľná je najmä podmorská fauna s množstvom farebných rybičiek. Nádherne kvitnúce oleandre, cyprušteky či olivovníky sú zase pýchou gréckej flóry.
História
Grécko je krajina s bohatou históriou, krajina, ktorá dala svetu najslávnejších filozofov, matematikov či dramatikov. Sokrates, Platón, Aristoteles, Archimedes, Pytagoras, Hypokrates, Homér a mnohí iní položili základy všetkých hlavných vedných odborov od filozofie až po lekárstvo, stali sa zakladateľmi dejepisectva a štátovedy, ale aj umeleckej prózy a drámy. Ku gréckej histórií neodmysliteľne patria aj Olympijské hry, ktorých vznik sa datuje do roku 776 pred naším letopočtom.
Kuchyňa
Grécka kuchyňa je preslávená po celom svete. Jej základ tvorí čerstvá zelenina a zdraviu veľmi prospešný olivový olej. Na jedálnom lístku nájdete najmä čerstvé šaláty so syrom feta, gyros, musaku, souvlaki a ďalšie špeciality. K dobrému jedlu patrí nielen grécke víno retsina či aperitív ouzo, ale aj dobrá hudba a tradičná grécka pohostinnosť.