Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Severný Cyprus
Dokonalá dovolenková kombinácia - história, nádherná príroda, top pláže a exkluzívne služby hotelov.

Prečo dovolenka na severnom Cypre?

zaslúžený oddych na nádherných krásnych plážach
Hotelové rezorty ideálne pre rodiny s deťmi
TOP výlety plné zábavy, histórie a zážitkov
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Bafra
od 999 €
1 228 € s popl. / dosp. os.
Girne
Kaya Palazzo 5*
Luxusný hotel
od 1 567 €
1 796 € s popl. / dosp. os.
Bafra
od 1 196 €
1 425 € s popl. / dosp. os.
Bafra
od 919 €
1 148 € s popl. / dosp. os.

Top 4 miesta

na Severnom Cypre

Hlavné mesto Nikózia
Nikóziu rozdeľuje „Zelená línia“ na hlavné mesto dvoch krajín. Mesto si zachováva pôvodné čaro a tradičný charakter s úzkymi uličkami. V hlavnom meste si prehliadnete zachovalé hradby, Kyrenejskú bránu zo 16. storočia, ktorá je hlavným vstupom do starého mesta, katedrálu sv. Sofie premenenej na mešitu Selimiye ako i pôvodný hostinec zo 16. storočia Büyük Han.
Kyrenia
Navštívte pozostatky známeho hradu svätého Hilariona, o ktorom sa tvrdí, že sa stal inšpiráciou pre hrad Snehulienky z rozprávky od Walta Disneyho. V blízkosti dedinky Bellapais sa nachádza unikátny komplex – opátstvo, ktorý je majstrovským dielom gotického umenia. Symbolom mesta Kyrenia sa stal vrak potopenej antickej lode, ktorá je stará 2300 rokov a kyrenejský prístav s nádhernou promenádou.
Famagusta a Varosha
Famagusta vás očarí príjemnou atmosférou a zachovalými stredovekými hradbami s Othelovou vežou. Nevynecháte ani mešitu, pôvodnú gotickú katedrálu sv. Mikuláša z 13. storočia. Zvláštny pocit vo vás zanechá vyľudnené „mesto duchov“ Varosha. V 60-tych rokoch minulého storočia bola Varosha miestom pre bohatých a slávnych, známejšia ako Francúzska riviéra, Po udalostiach z r. 1974 z nej ostali už len rozpadajúce sa budovy.
Polostrov Karpaz
V oblasti Karpaz nahliadnete do tradičného života a uvidíte najzaujímavejšiu časť ostrova, polostrov Karpaz s nádhernou panenskou prírodou. Pre túto oblasť je typická produkcia kvalitného olivového oleja, navštívite tradičnú lisovňu s možnosťou ochutnávky. Najvýznamnejším pútnickým miestom a najvýchodnejšie položenou stavbou ostrova je kláštor sv. apoštola Ondreja. Po zastávke v kláštore na vás čaká tradičný cyperský obed a kúpanie na fascinujúcej pláži Golden Coast.

Top výlety

Spoznajte dve historické mestá iba za jeden deň! Neopakovateľná atmosféra vnútrozemskej Nikózie, posledného hlavného mesta na svete rozdelenom na dve časti zelenou líniou. V najznámejšom stredovekom hostinci (Buyuk Han) si vychutnáte tradičný cyperský obed. Návštevu Kyrénie, najzelenšieho mesta ostrova využijeme k preskúmaniu priľahlého hradu. Nad mestom sa nachádza stredoveké opátstvo s nádherným výhľadom na mesto.
75 EUR / dospelá osoba.
35 EUR / dieťa do 12 rokov.
dieťa do 3 rokov zadarmo
Objavte skrytý poklad Severného Cypru, nádherný polostrov Karpaz s divokou panenskou prírodou. Po ceste stretnete a nakŕmite posledných divo žijúcich oslíkov v Európe. Až prídeme k najvýznamnejšiemu pútnickemu miestu na najvýchodnejšom bode ostrova, kláštoru sv. Ondreja s unikátnym liečivým prameňom. Pochutíme si na tradičnej kuchyni a na záver zaplávame na jednej z najkrajších pláži ostrova Golden Beach.
65 EUR / dospelá osoba.
35 EUR / dieťa.
dieťa do 3 rokov zadarmo
Mesto kostolov a diamantov, svojho času vďaka križiakom najbohatšie mesto kresťanského sveta. V 60-tych rokoch minulého storočia bola Varosha miestom pre bohatých a slávnych, známejšia ako Francúzka riviéra. Po udalostiach z r.1974 z nej ostali už len rozpadajúce sa budovy, kde na nás bude dýchať zašlá sláva mesta duchov v kontraste s azúrovou farbou stredozemného mora. Toto miesto je naozaj unikát otvorený verejnosti len pred 3 rokmi.
45 EUR / dospelá osoba.
25 EUR / dieťa.
dieťa do 3 rokov zadarmo
Na úvod sa prejdeme ruinami v najzachovalejšom antickom meste – Salamis. Následne spoznáme byzantské a ranokresťanské obdobie vďaka kláštoru sv. Barnabáša, ktorý sa považuje za patróna Cypru. Obdobie bohatých francúzskych križiakov a benátskych kráľov vám poodhalí centrum Famagusty s desiatkami kostolov, benátskym palácom či katedrálou Sv. Mikuláša, kde boli korunovaní Jeruzalemskí králi. Výlet zavŕšime Varoshou – vyšperkovaným letoviskom zo 70 rokov, ktoré sa vďaka občianskej vojne zmenilo v “Mesto duchov“.
69 EUR / dospelá osoba.
35 EUR / dieťa.
dieťa do 3 rokov zadarmo
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o krajine

Základné informácie

Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 3 355 km2
Hlavné mesto: Nikozia
Počet obyvateľov: 264172
Úradný jazyk: turečtina
Náboženstvo: islám
Časový posun: o hodinu viac
Víza: nevyžadujú sa
Cestovný doklad: Cestovný pas
Pobytová taxa: bez poplatku
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Cyprus
Trasa cesty: Slovensko - Cyprus
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 240 V
Dôležité čísla: 112, 199
Veľvyslanectvo SR: Kalamatas Street No. 4, Strovolos, Nikosia, +357 22879681

Popis
Podľa starých gréckych legiend si bájny Cyprus za miesto svojho zrodenia vybrala bohyňa lásky Afrodita. Cyprus dnes doslova zbožňujú tisícky turistov a veľkej obľúbenosti sa čoraz viac teší severná turecká časť ostrova. Najzaujímavejším miestom ostrova je pre mnohých polostrov Karpaz, kde stále pretrváva tradičný spôsob života bez zásahu modernej civilizácie. Polostrov sa nazýva „dlhý prst ostrova“, ktorý ukazuje smerom k Ázii a práve tu sa nachádza jedna z najkrajších pláží Golden Coast. Oblasť Karpaz je známa aj veľmi úrodnou pôdou a pestuje sa tu väčšina cyperských produktov - tabak, bavlníky, olivovníky alebo vínna réva. Najatraktívnejšie a najkrajšie mesto Severného Cypru je prístavné mesto Kyrenia, ktoré je domovom viacerých univerzít. Prímorskú atmosféru mesta dotvára exkluzívna promenáda s barmi, reštauráciami ako i výhľad na kúzelný kyrenejský hrad. Na Cypre okrem Grékov zanechali svoj rukopis aj Rimania, Templári, Benátčania, Osmani či Briti. Antické mesto Salamis bolo kedysi cyperským mestským kráľovstvom, dnes je najrozľahlejším archeologickým náleziskom na svete. Cyprus sa stal inšpiráciou pre viacerých svetovo uznávaných spisovateľov a umelcov. Shakespeara inšpirovalo mesto Famagusta a za dejisko svojej hry Othelo si zvolil stredoveký hrad, kde sa dodnes nachádza známa Othelova veža. Britský spisovateľ Lawrence Durell prežil tri roky v mestečku Bellapais a v autobiografii „Horké citróny“ opisuje práve časť života prežitej na ostrove. Pulzujúca atmosféra je typická pre hlavné mesto Nikózia, ktoré je ako jediné hlavné mesto na svete rozdelené medzi dva štáty. Severný Cyprus je zmesou kultúr, prírodných kontrastov, ale aj neodolateľným mixom tureckých a gréckych kulinárskych špecialít. Moderné letoviská ponúkajú vynikajúce služby v nových moderných rezortoch s množstvom atrakcií a bohatým spoločenským životom.
Poloha
Cyprus leží približne 75 km južne od Turecka a 483 km severne od brehov Egypta. S dĺžkou 240 km a šírkou 100 km je tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Väčšie sú len Sicília a Sardínia. Reliéfu ostrova dominujú pohoria Troodos a Keryneia, ktoré dopĺňa rozsiahla nížina Mesaoria, rozprestierajúca sa v centrálnej časti ostrova.
Klíma
Cyprus láka dovolenkárov predovšetkým príjemnou ostrovnou klímou. Zárukou dobrého počasia je 300 slnečných dní v roku. Turistická sezóna na Cypre patrí k najdlhším v oblasti Stredozemného mora. Počasie ideálne na dovolenku tu panuje od apríla až do novembra.
Príroda
Fauna i flóra celého ostrova je veľmi pestrá. V rozsiahlych lesoch, tvorených predovšetkým ihličnanmi typickými pre túto oblasť, žije vyše 2000 druhov chránených zvierat. Obľúbeným miestom turistov z celého sveta sa Cyprus stal najmä vďaka krištáľovo čistému moru, nádherným pieskovým plážam a bohatému podmorskému životu.
História
Na Cypre sa nachádzajú historické pamiatky z rôznych období, počnúc gréckymi a rímskymi chrámami, končiac byzantskými kostolmi a križiackymi hradmi. Najmä hlavné mesto Nikózia ponúka návštevníkom množstvo historických a archeologických zaujímavostí. Nájdete tu aj známe archeologické múzeum, prezidentský palác na Haďom vrchu či uličky nasiaknuté dávnou históriou.
Kuchyňa
Na Cypre sa stretávajú nielen rôzne kultúry, ale aj kuchyne. Cyperská príprava jedál vychádza z tradícií gréckej a tureckej gastronómie, ktoré príjemne dopĺňa vplyv kuchyne talianskej. Výsledkom je široká paleta najchutnejších jedál a prísad typických pre oblasť Stredozemného mora. Azda najväčšou pochúťkou je grilovaný syr halloumi, tradične podávaný s čerstvou zeleninou, bylinkami a chlebom. K veľmi príjemným zážitkom patrí nepochybne ochutnávka vynikajúcich cyperských vín.