Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Nesebar
Mestský ostrov, označovaný ako "Perla Čierneho mora", zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO, ponúka nádherné pláže s jemným zlatistým pieskom.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke v Nesebare?

zaslúžený oddych na pekných pieskových plážach
Výlety plné zábavy, jedinečných zážitkov a krásnych miest.
Hotelové rezorty pre rodiny s deťmi aj páry
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii

Vybrané hotely

Slnečné pobrežie
Helena Park 5*
Nádherná pláž
od 1 105 €
1 299 € s popl. / dosp. os.
Slnečné pobrežie
Helena Sands 5*
Luxusný hotel
od 971 €
1 165 € s popl. / dosp. os.
Slnečné pobrežie
od 971 €
1 165 € s popl. / dosp. os.
Slnečné pobrežie
Voya Beach Resort 5*
Moderný hotel
od 1 345 €
1 539 € s popl. / dosp. os.
Slnečné pobrežie
Aquamarine 4*
Obľúbený hotel
od 649 €
843 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

ktoré môžete navštíviť v okolí Nesebaru

Burgas
Toto mesto je klenotom na pobreží Čierneho mora. Je známe svojou živou Morskou záhradou, rozľahlým parkom pozdĺž nábrežia, a je centrom kultúry a prírody. Dlhé piesočnaté pláže mesta lákajú milovníkov slnka, zatiaľ čo kultúrne festivaly prinášajú príval hudby a umenia. Burgaské jazerá, ktoré sa nachádzajú hneď za mestom, sú rajom pre pozorovateľov vtákov. Burgas, v ktorom sa očarujúco mieša modernosť a tradície, ponúka lákavú zmes plážového života, kultúrneho bohatstva a prírodných krás.
Rieka Ropotamo
Táto rieka pramení v pohorí Strandža a pred vyústením do Čierneho mora neďaleko mesta Primorsko sa kľukatí úžasnou krajinou. Je výnimočná jedinečnou kombináciou malebných výhľadov a bohatej biodiverzity. Návštevníkov často láka na výlety loďou po rieke, ktoré ponúkajú očarujúci pohľad na okolitú divočinu a slávne skalné útvary, ako sú Levia hlava a Skalné hríby. Pokojné vody rieky sú ideálne aj na jazdu na kajaku a kanoe, ktoré poskytujú pokojný spôsob skúmania pokojného prostredia.
Nesebar
Nesebar, lokalita zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, je presiaknutá históriou a pôvabom. Toto starobylé mesto, známe ako „perla Čierneho mora“, fascinuje zmesou gréckeho, rímskeho, byzantského a bulharského dedičstva. Jeho úzke dláždené uličky a zachovalé stredoveké kostoly, ako napríklad Kostol svätej Sofie, ponúkajú cestu časom. Staré mesto ležiace na malom polostrove je malebnou zmesou historických pamiatok a živej prímorskej atmosféry.
Antická Trácka hrobka
Antický úľový hrob pri Pomorí je jedinečné archeologické nálezisko z 3. storočia nášho letopočtu. Táto trácka hrobka, vytesaná z jedného skalného masívu, predstavuje charakteristickú štruktúru úľa s kupolovitou komorou vo vnútri, ktorá sa používala na pohrebné rituály. Jej konštrukcia odráža vyspelé stavebné zručnosti Trákov. Hrobka sa nachádza neďaleko pobrežia Čierneho mora a ponúka pohľad na staroveké pohrebné praktiky a trácku civilizáciu.
Sozopol
Toto mesto je historickým pokladom na Čiernomorskom pobreží. Staré mesto, ktoré je živým múzeom, je známe svojimi kľukatými dláždenými uličkami a malebnými drevenými domami z obdobia bulharského národného obrodenia, ktoré ponúkajú malebný pohľad do minulosti. Medzi hlavné atrakcie patrí Archeologické múzeum, v ktorom sa nachádzajú artefakty z gréckej, tráckej a rímskej éry Sozopolu, a starobylé hradby, ktoré šepkajú príbehy z dávnych čias.
Varna
Varna, hlavné prístavné mesto Bulharska, je dynamickou zmesou plážového života, kultúry a histórie. Je známa svojou rozľahlou Morskou záhradou a plážami zaliatymi slnkom. Medzi zaujímavosti mesta patrí archeologické múzeum, kde sa nachádza slávne varnské zlato, najstaršie spracované zlato na svete, rímske kúpele, ktoré patria k najväčším antickým pozostatkom v Európe, a katedrála Nanebovzatia Panny Márie s pôsobivou architektúrou.

Top výlety

Zažite autentické dedinské prostredie bulharskej dediny. Vychutnajte si špeciality tradičnej kuchyne a degustujte vynikajúce víno. Deti sa potešia pestrému programu a množstvu hier. Nezabudnuteľná jazda na vozíku ťahanom somárikom a výnimočné folklórne predstavenie s nestinárskym tancom vám zaručene spestria večer.
45 EUR / dospelá osoba.
24 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Prehliadka centra tretieho najväčšieho mesta v Bulharsku, ktoré ukrýva uličky s obchodíkmi a reštauráciami, medzinárodný prístav a impozantnú pravoslávnu Katedrálu Zosnutia presvätej Bohorodičky. V rámci výletu je možnosť navštíviť aj delfinárium so zábavným predstavením, ktoré poteší deti i dospelých.
41 EUR / dospelá osoba.
21 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Jednodňový výlet do mesta dvoch kontinentov, mesta s neobyčajne bohatou históriou a pozoruhodnou orientálnou atmosférou. Autobusová prehliadka historických pamiatok vrátane návštevy Modrej mešity, Hippodromu a Ázijskej časti mesta. Zážitok z prehliadky mesta umocní vyhliadková plavba loďou po Bosporskej úžine.
128 EUR / dospelá osoba.
64 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie

Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 110 910 km2
Hlavné mesto: Sofia
Počet obyvateľov: 7,9 miliónov
Úradný jazyk: bulharský
Náboženstvo: bulharské pravoslávne 82,6%, moslimské 12,2%, iné 5,2%
Časový posun: SEČ+1
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území krajiny
Pobytová taxa: nie je
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Bulharsko
Trasa cesty: Slovensko - Bulharsko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: Prvá pomoc 150, Polícia 166
Veľvyslanectvo SR: Blv. Janko Sakazov 9, 1527 Sofia, Bulharsko, Tel. +359 29429210 , +359 888510455 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)

Popis
Územie Bulharska patrí medzi najskôr osídlené územia na európskom kontinente vôbec. Historicky významná čiernomorská oblasť už od dávnych čias slúžila ako spojenie Európy s Áziou. Dnes patrí Bulharsko k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám najmä vďaka pobrežiu so širokými pieskovými plážami a modernými hotelovými komplexmi. Najväčšie bulharské letovisko sa stalo známym najmä vďaka širokým pieskovým plážam s pozvoľným vstupom do mora a príjemnému podnebiu. Skvostom celej oblasti je neďaleké mesto Nesebar, ukrývajúce množstvo antických pamiatok a kostolov, ktoré sa tu postupne stavali od staroveku. V roku 1983 bol Nesebar zaradený do svetového dedičstva UNESCO. Slnečné pobrežie je 8 km dlhá piesková pláž pri pobreží Čierneho mora, ktorej hlavná časť sa tiahne od mesta Nesebar po mestečko Sveti Vlas. Výstavba hotelov tu začala začiatkom 60. rokov minulého storočia. Letovisko zaznamenalo veľký rozmach najmä v posledných rokoch, kedy tu moderné komplexy začali budovať najrenomovanejšie hotelové siete. Teplé letné počasie, ktoré tu spravidla panuje od začiatku mája do konca októbra, spríjemňuje svieži vánok z neďalekých hôr. V blízkosti letoviska sa nachádzajú dva aquaparky, ktoré určite potešia najmä najmladších dovolenkárov. Aj vďaka tomu je dnes Slnečné pobrežie letovisko ako stvorené na nezabudnuteľnú rodinnú dovolenku.
Poloha
Bulharská republika sa rozprestiera na Balkánskom polostrove, z ktorého zaberá cca 22%. Na severe susedí s Rumunskom, na západe so Srbskom a Macedónskom, na juhu s Gréckom a na juhovýchode s Tureckom. Východnú hranicu Bulharska tvorí Čierne more.
Klíma
Bulharsko leží v južnej časti mierneho pásma. Striedajú sa tu horúce letá a pomerne chladné zimy. Podnebie v prímorských blastiach Bulharska je tvorené veľmi príjemnou kombináciou čerstvého horského a morského vzduchu.
Príroda
Reliéf krajiny je veľmi rozmanitý, množstvo pohorí sa tu strieda s nížinami a kotlinami. Jej krásy sa preto neukrývajú len na čiernomorskom pobreží so širokými pieskovými plážami či v majestátnych horách s bukovými a dubovými lesmi, ale i v malebných údoliach riek a na kvitnúcich rovinách.
História
Balkánsky polostrov patrí od nepamäti k najvýznamnejším regiónom v Európe. Prvými osadníkmi na dnešnom území Bulharska boli Tráskovia, ktorí sa tu usadili približne v 16. storočí pred naším letopočtom. Prvý bulharský štát bol založený v roku 681, na čele ktorého stál Chán Asparuch. Významným míľnikom v bulharských dejinách je vznik písma cyrilika, ktorú v druhej polovici 9. storočia vytvorili a rozširovali solúnski bratia, Cyril a Metod. Nasledujúce obdobie je nazývané aj Zlatým vekom bulharskej kultúry. Bulharský štát v tomto období zaberal veľkú časť balkánskeho polostrova a rozprestieral sa na pobrežiach nielen Čierneho, ale aj Egejského mora. V 14. storočí sa stalo Bulharsko korisťou Osmanskej ríše. Spod tureckého vplyvu sa vymaňovalo postupne. Definitívnu nezávislosť však získalo až na začiatku 20. storočia. Od roku 2007 je Bulharsko členom Európskej únie.
Kuchyňa
Bulharská kuchyňa patrí do širokej rodiny čiernomorských kuchýň. Na jedálničku tak nájdete najmä množstvo rybích špecialít, širokú ponuku zeleninových šalátov či množstvo jedál pripravených na prírodný spôsob. Práve spôsob prípravy robí z bulharskej kuchyne jednu z najzdravších v Európe.