Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Sal
Soľné poklady a očarujúce pobrežia: Spoznajte Sal, ostrov pokoja a krásy.

Na čo sa môžete tešiť počas dovolenky na ostrove Sal?

Unikátne pláže s jemným bielym pieskom
Pestrofarebný život prímorských miest
Prestížne hotely s kvalitými službami

Vybrané hotely

Sal
Riu Palace Santa Maria 5*
Exkluzívny rezort
od 1 120 €
1 474 € s popl. / dosp. os.
Sal
Riu Cabo Verde 5*
Pre dospelých
od 940 €
1 294 € s popl. / dosp. os.
Sal
Riu Funana 5*
Exkluzívny hotel
od 856 €
1 210 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

na ostrove Sal

Santa Maria
Mestečko Santa Maria je dovolenkovým rajom. Turistami zbožňované stredisko s unikátnou plážou, nachádzajúce sa na južnom cípe ostrova, sa v noci mení na rušné miesto s množstvom barov a reštaurácií.
Espargos
Espargos je hlavným mestom ostrova Sal, ktoré je jedným z najväčších sídiel na ostrove a funguje ako administratívne a obchodné centrum. Mesto Espargos má vďaka farebným domčekom a úzkym uličkám unikátnu autentickú atmosféru.
Buracona
Buracona je unikátny prírodný bazén s krištáľovo čistou vodou, vytvorený vulkanickými skalami, ktorý sa vždy počas prílivu naplní vodou. Voda sa do jaskyne dostáva cez prírodný tunel a je tak priezračná, že zhora vidíte a na samé dno. Tento prírodný úkaz je taktiež známy pod názvom Blue Eye a je to jedna najvyhľadávanejších atrakcií ostrova najmä pre milovníkov potápania.
Soľné polia Pedra de Lume
Na východnom pobreží ostrova Sal sa nachádzajú unikátne soľné polia Pedra de Lume, ktoré vznikli v kráteri sopky. Očaria Vás fascinujúce farby soľných polí, kde jasná ružová kontrastuje s bielymi soľnými kopcami a modrou oblohou. Môžete si tu taktiež užiť kúpanie sa v prírodných bazénoch vytvorených sopečnou činnosťou alebo liečivé bahenné procedúry.

Top výlety

Po hodine relaxačnej plavby pozdĺž čarovného pobrežia sa katamarán zastaví v zálive Murdeira, kde sa môžete venovať šnorchlovaniu, rybolovu, plávať alebo jednoducho relaxovať na palube. Počas plavby Vás čaká skvelý animačný program posádky. Výlet zahŕňa občerstvenie, nápoje a všetko potrebné vybavenie na rybolov a šnorchlovanie. Od júna do septembra máte možnosť vidieť korytnačky, pretože záliv Murdeira je miestom ich párenia.
Výlet po nádherných pieskových plážach a zaujímavých miestach - dokonalý spoôsob ako spoznať najkrajšie lokality tohto malebného ostrova.
Spoznajte ostrov a navštívte najzaujímavejšie miesta ostrova - Santa Maria, solné polia Palmeira, mesto Buracona, Blue eye, hlavné mesto Espargos s typickým trhom, okúpte sa v prírodných bazénoch vytvorených sopečnou činnosťou a vychutnajte si jedinečný zážitok z návštevy sopky Pedra de Lume.
Sledujte žraloka citrónového v jeho prirodzenom prostredí. Výlet začína v meste Espargos, nádherným panoramatickým výhľadom na ostrov.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o krajine

Základné informácie
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Rozloha: 4 033 km2
Hlavné mesto: Praia
Počet obyvateľov: 507 tisíc
Úradný jazyk: portugalský, kreolský, taliansky, francúzsky, anglický jazyk
Náboženstvo: rímskokatolícke
Časový posun: Na Kapverdoch je čas posunutý dozadu o 3 hodiny oproti Slovensku k LSEČ (- 3) a o 2 hodiny dozadu oproti Slovensku k ZSEČ (-2)
Víza: príletová taxa 30,83 EUR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným pasom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný pas • minimálna doba platnosti cestovného dokladu je 6 mesiacov po návrate
Pobytová taxa: 276 CVE
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Kapverdské ostrovy
Trasa cesty: Slovensko - Kapverdské ostrovy (let z Bratislavy na ostrov Sal sa uskutoční s medzipristátím na ostrove Boa Vista, let z ostrova Boa Vista do Bratislavy sa uskutoční s medzipristátím v na ostrove Sal)
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: lekárska pomoc - 130, požiarnici - 131, polícia - 132
Veľvyslanectvo SR: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nigérii, 21st Crescent, Off Constitution Avenue, Central Business District, Abujia, Tel.: +234 9092243995, Mobilný tel.: + 234 9092243996
Popis
Skrytý poklad v Atlantickom oceáne pozostáva z 9 väčších a 5 malých ostrovov západne od Afriky. Vďaka zemepisnej polohe sú ostrovy ideálnym miestom oddychu pri celoročne teplom mori. Fascinujúci podmorský svet, nekončiace sa pláže s nádherným bielym pieskom, príjemná atmosféra a kvalitné hotelové rezorty sú zárukou dokonalého oddychu. Heslom miestnych obyvateľov je „žiaden stres“, všetko sa deje v pokoji, s cieľom maximálne uspokojiť zahraničných návštevníkov. Kapverdské ostrovy lákajú turistov vďaka unikátnym bielym plážam, azúrovému moru a prekrásnej prírode, ktorá svojou nedotknutosťou a približne 350 slnečnými dňami v roku pôsobí ako ozajstný raj na zemi. Ostrov Sal sa stal turisticky významnou oblasťou celého súostrovia a súčasne patrí medzi najmenšie obývané ostrovy. Lákadlom ostrova okrem nádherných pláží je aj sopečný kráter Pedra de Lume - prírodné soľné jazero, ktorého voda má blahodarné liečebné účinky.
Poloha
Kapverdy sa kedysi nazývali ostrovmi Zeleného mysu, čo súvisí s ich polohou - nachádzajú sa 580 km na západ od Zeleného mysu v Senegale. Kapverdské ostrovy geograficky prináležia Afrike. Najväčším ostrovom je São Tiago s rozlohou 991 km².
Klíma
Vďaka vynikajúcej polohe uprostred rovníkového Atlantiku, na úrovni Karibiku, prevláda na ostrovoch po celý rok počasie s teplotami okolo 30°C. Príjemná teplota mora s priemerom 24°C dotvára ideálne podmienky pre celoročné kúpanie. Ostrovy sa pýšia až 350 slnečnými dňami v roku.
Príroda
Ostrovy sú tvorené predovšetkým sopečnými horninami, ich povrch je prevažne hornatý a pomerne členitý. Na ostrovoch sa nachádza veľmi málo lesov. Najvyšším vrchom celého súostrovia je činná sopka Pico do Fogo na ostrove Fogo s nadmorskou výškou 2829 m.n.m. Rozhodujúci vplyv na faunu a flóru ostrovov má tropické podnebie.
História
Novodobé dejiny Kapverdských ostrovov sa začínajú písať vďaka portugalskému moreplavcovi Diegovi Gomesovi, ktorý ich objavil v roku 1460. V roku 1957 boli ostrovy vyhlásené za rovnoprávnu zámorskú provinciu Portugalska. Prvé voľby sa uskutočnili v roku 1975, kedy bola oficiálne vyhlásená nezávislosť Kapverdskej republiky. Do dnešných dní je na ostrovoch cítiť vplyv portugalskej kultúry.
Kuchyňa
Kapverdská gastronómia je ovplyvnená portugalskou, africkou a brazílskou kuchyňou. Základom miestneho exotického jedálneho lístka sú pokrmy z morských plodov - langusty, raky, tuniaky a kraby pripravené na rôzne spôsoby. Medzi miestne špeciality sa radí cachupa - jedlo pripravené z fazule, kukurice, sladkých zemiakov a bravčového mäsa, prípadne ryby, ako aj obľúbený alkoholický nápoj domácich obyvateľov z cukrovej trstiny. Vyhľadávaným je vynikajúce červené víno vyrobené z hrozna pestovaného na sopečných svahoch ostrova Fogo.