Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Taliansko
Krajina mnohých tvárí ponúka pestrý kolorit nekonečných promenád a pieskových pláží, prírodných scenérií s dokonalým výhľadom a pôvabných mestečiek vystlaných dlažobnými kockami, ktoré pamätajú stáročia.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke v Taliansku?

zaslúžený oddych na nádherných pieskových plážach
Hotelové rezorty ideálne pre rodiny s deťmi
Unikátné výlety plné histórie, zážitkov a skvelého jedla

Vybrané hotely

Sardínia
MClub Del Golfo 4*
Nádherná pláž
od 825 €
1 049 € s popl. / dosp. os.
Sicília
Serenusa Resort 4*
Rodinná dovolenka
od 844 €
1 068 € s popl. / dosp. os.
Sardínia
Colonna Resort 5*
Luxusný hotel
od 1 007 €
1 231 € s popl. / dosp. os.
Sicília
od 1 021 €
1 245 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

ktoré môžete navštíviť v Taliansku

Rím
Večné mesto, ktoré je ako živé múzeum pod holým nebom. Každý krok po jeho kamenných uličkách je cestou cez tisícročia histórie. Od majestátneho Kolosea, symbolu rímskej moci, až po Vatikán s nádhernou Bazilikou sv. Petra a Sixtínskou kaplnkou, Rím fascinuje svojou architektúrou a umením. Nezabudnite ochutnať miestnu kuchyňu v malebnej tratorii, vychutnať si espresso na námestí Navona alebo sa prejsť po Španielskych schodoch. Rím je nie len cieľom, ale cestou plnou objavov.
Benátky
Mesto na vode, ponúkajúce neopakovateľný zážitok. Romantická plavba na gondole spletitými kanálmi popod starobylé mosty odhaľuje ikonické pamiatky ako je námestie sv. Marka a Dóžov palác. Vedeli ste, že mesto pozostáva zo 118 ostrovov a je vybudované na viac ako 10 miliónoch drevených koloch pod vodou? Tieto koly boli dovezené z lesov Slovinska, Chorvátska a Čiernej Hory a potom boli zatlčené do bahna lagúny, čo vytvorilo základ pre stavbu tohto jedinečného mesta.
Toskánsko
Toskánsko, srdce talianskej renesancie, je svetovým pokladom v oblasti umenia, architektúry a gastronómie. Pisa oslňuje svojou slávnou šikmou vežou a Campo dei Miracoli. Florencia, kolíska renesancie, sa pýši Uffizi, Ponte Vecchio a majestátnou katedrálou Duomo. Siena, známa svojim námestím Piazza del Campo a Palio di Siena, je ukážkou stredovekej krásy. Toskánsko tiež ponúka úchvatné vidiecke scenérie, vinice a typickú toskánsku kuchyňu s jedlami ako ribollita a bistecca alla fiorentina.
Sicília
Najväčší ostrov Stredozemného mora je skutočným rajom pre milovníkov histórie, prírody a gastronómie. Nachádza sa tu najvyšší aktívny vulkán Európy, Etna. Palermo a Catania sú domovom pre barokovú architektúru a živé trhy. Sicílske kulinárske špeciality ako arancini a cannoli sú nutnosťou. Nezabudnuteľné sú tiež idylické pláže a čisté vody, ideálne na relax a potápanie. Sicília je skvostom Stredozemia, kde sa spája bohatá história s neodolateľnou talianskou kultúrou.
Sardínia
Druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori je známy svojimi nádhernými plážami a krištáľovo čistou vodou. O bohatej histórii napovedá Nuraghe, starobylé kamenné stavby či staroveké mesto Tharros. Hlavné mesto Cagliari ponúka malebné historické štvrte. Sardínia je tiež domovom jedinečnej kuchyne, od morských plodov až po typické sardínske pečivo. Ostrov patrí do modrej zóny a jeho obyvatelia sa dožívajú najvyššieho veku na svete.
Taliani ročne vypijú 14 biliónov šálok espressa. Každý Talian spotrebuje za rok 3,7 kilogramu kávy. Cappucino však pijú len do 11 doobeda.
Do najznámejšej fontány v Ríme, fontány di Trevi, ročne nahádžu turisti približne 1,3 milióna eur. Peniaze sú každú noc z fontány vyzbierané a idú na charitu.
V Taliansku nájdete rekordný počet pamiatok zapísaných na zozname UNESCO, je ich na ňom až 59.
Narodili sa tu najväčší cestovatelia: Krištof Kolumbus, Marco Polo a Amerigo Vespuci.
V Taliansku nájdete ďalšie mini štáty. Sú nimi Vatikán a San Maríno.
Na Sardínii sa ľudia dožívajú najvyššieho veku na svete.
Sicíliu obklopujú tri moria. V závislosti od toho, ktorú časť Sicílie navštívite, sa môžete kúpať v Iónskom, Tyrhénskom alebo Stredozemnom mori.

Top výlety

Vydajte sa s nami na plavbu po sardínskom Karibiku, kde si užijete kúpanie na ostrovoch Isola Santa Maria a Isola Spargi. Po obede navštívite mestečko La Maddalena, kde môžete obdivovať historické centrum, ochutnať pravé talianske gelato a zakúpiť suveníry.
105 EUR / dospelá osoba.
75 EUR / dieťa do 10 rokov.
dieťa do 4 rokov zadarmo.
Táto pláž je dôkazom, že za nebeskými plážami nemusíte letieť až do Karibiku. Zažite relax na najfotografovanejšej pláži na Sardínii, ktorá je známa krištáľovo čistou vodou a jemným bielym pieskom.
55 EUR / dospelá osoba.
45 EUR / dieťa do 10 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Zažite sopečné dobrodružstvo na najvyššej aktívnej sopke v Európe. Porozprávame si legendy, ktorými je mama Etna opradená, oboznámime sa so životom na jej úpätí, no najmä budeme môcť obdivovať jej okolie z výšky až 2.900 metrov, kam sa dostanete lanovkou a džípmi. Z Etny sa presunieme do mesta Taormina, ktoré je vyhľadávané známymi osobnosťami. Tie sem prichádzajú za oddychom v krásnom zelenom prostredí, aj za populárnym filmovým festivalom. V Taormine budete mať voľný čas na návštevu gréckeho divadla s výhľadom na Etnu alebo vynikajúci taliansky obed.
80 EUR / dospelá osoba.
50 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Cena nezahŕňa vstup do divadla a na lanovku.
Spoznajte kedysi navýznamnejšie spoločenské a ekonomické centrum starovekého Grécka, Syrakúzy, kde sa narodil aj zakladateľ matematiky Archimedes. Dnes ulice tohto mesta dýchajú nezameniteľnou talianskou atmosférou. Po spoločnej prehliadke jeho malebných uličiek, katedrály Duomo či prameňa Aretusa, budete mať dostatok času ochutnať miestnu gastronómiu od pizze, cestovín až po arancini či cannoli. Po obede nás čaká plavba loďou, z ktorej si obzrieme staré mesto Ortigia, hrad Maniace a priestor bude i na kúpanie sa.
100 EUR / dospelá osoba.
50 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 301 338 km2
Hlavné mesto: Rím
Počet obyvateľov: 60483973
Úradný jazyk: Taliančina
Náboženstvo: rímski katolíci 87,6%, východní katolíci 0,2%, pravoslávni 1,6%, moslimovia 2,1%, protestanti 1,1%, budhisti 0,3%, hinduisti 0,2%, bez vyznania 5,8%
Časový posun: platí rovnaký čas ako na Slovensku
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území krajiny
Pobytová taxa: od 2€ do 5 €/os.noc
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Taliansko
Trasa cesty: Slovensko - Taliansko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: 118, 112, 113
Veľvyslanectvo SR: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, Roma, Itali, +39 0636715200, +39 0636715201
Popis
Taliansky ostrov Sicília je preslávený krásnymi plážami a olivovými hájmi, nad ktorými sa vypína majestátna sopka Etna. Obľúbená dovolenková destinácia dýcha históriou a rozvoniava skvelou kuchyňou.
Poloha
Taliansko sa rozprestiera na Apeninskom polostrove v južnej časti Európy. Pozostáva z 20 regiónov a s rozlohou 301 338 km² patrí k väčším európskym krajinám.
Klíma
Taliansko leží v subtropickom stredozemnom pásme. Počasie na pobreží sa vyznačuje suchými letami a zimami bohatými na zrážky. Sever Talianska leží v miernom pásme, juh Talianska v subtropickom. Priemerná teplota vody v letných mesiacoch je 25 °C.
Príroda
Severným okrajom krajiny sa v tvare polkruhu tiahnu alpské štíty. Tu sa týči najvyšší bod Talianska, Mont Blanc, s nadmorskou výškou 4 807 m. Hornatý povrch sa postupne znižuje smerom na juh a prechádza do Pádskej nížiny. V strednej časti ohraničujú krajinu Apeniny. Talianske pobrežie má dĺžku 7 500 km. Taliansko sa pýši činnými sopkami Vezuv, Etna a Stromboli. Medzi najvýznamnejšie rieky patrí 652 km dlhá rieka Pád.
História
Približne v 8. storočí pred naším letopočtom bolo založené mesto Rím. Ako zlatý vek Talianska sa označuje obdobie Rímskej republiky a Rímskeho cisárstva, ktorých dedičstvo významne poznačilo západnú kultúru. Po páde Rímskej ríše sa stalo územie Talianska súčasťou Byzantskej ríše. 14. storočie v Taliansku prinieslo najmä rozkvet umenia a vedy. V 19. storočí sa začal proces politického a územného zjednotenia celej krajiny a v roku 1871 bol Rím vyhlásený za hlavné mesto nového štátu. V roku 1922 sa k moci dostal Benito Mussolini a z Talianska sa stal fašistický štát, ktorý v druhej svetovej vojne bojoval po boku Nemecka. Po skončení druhej svetovej vojny obyvatelia Talianska v referende rozhodli o premene monarchie na republiku. Taliansko je jednou zo zakladajúcich krajín Európskej únie.
Kuchyňa
Vynikajúca talianska gastronómia s takmer tisícročnou históriou je preslávená po celom svete. Základom talianskej kuchyne sú pizza a cestoviny na mnoho spôsobov, jedlá z rýb a morských plodov, to všetko doplnené čerstvou zeleninou a vysokokvalitnými syrmi. Milovníci sladkého si prídu na svoje v typických pasticceriach, ktoré ponúkajú talianske pečivo a zákusky. Dobré jedlo si vychutnáte pri skvelom talianskom víne.