Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Salalah
Najatraktívnejšia časť Ománu, prezývaná aj Karibik Orientu.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke v Salalahu?

dokonalý relax na nádherných pieskových plážach
exkluzívne hotely s kvalitnými službami all inclusive
fascinujúce výlety plné zážitkov
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Salalah
Salalah Rotana Resort 5*
Unikátna pláž
od 944 €
1 298 € s popl. / dosp. os.
Salalah
od 937 €
1 291 € s popl. / dosp. os.
Salalah
The Club by Fanar 5*
Nový hotelový rezort
od 1 378 €
1 732 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

v Salalahu

Najkrajšia pláž Ománu Fazayah
Pohorím Qamar, nazývané ako Mesačné pohorie, sa vydáte po známej ceste ZigZag, ktorá sa stala propagačným symbolom veľkých zmien po roku 1970. Mimo cestu ďalej zídete džípom z hôr smerom k jednej z najkrajších pláží celého Arabského polostrova obklopenej vysokou hradbou skalných stien, pláži Fazayah s jemným bielym pieskom.
Unikátna pláž a mólo hotela Salalah Rotana Resort
Stovky metrov dlhá pláž s bielym jemným pieskom, azúrové more a v pozadí palmový raj. Nehrozí, že by ste sa tlačili deka na deke, pretože hotel má svoju privátnu pláž, ktorá je dostatočne veľká, aby ste tam nestretli suseda od vedľajšieho stola z raňajok. Počas dovolenky sa určite prejdite po móle hotela Salalah Rotana Resort, z ktorého uvidíte magický západ slnka a skákajúcich delfínov v ich prirodzenom prostredí.
Pláž Mughsail s gejzírom
Jednou z najkrajších pláží je asi sedem kilometrov dlhá Al Mughsail. Na jej konci je skalné pobrežie z vápencových útesov a čiernych skál a na jednej zo skalných plošín veľký skalný previs Marneef cave. Pôsobením príboja vznikli v skalách diery, pri prílivoch z nich až do výšky 12 metrov striekajú gejzíry morskej vody.
Nádherný palmový háj hotela Fanar Hotel & Residences
Ak túžite po aktívnejšej dovolenke alebo cestujete s deťmi hotel Fanar s niekoľkými plážami, animátormi a neďalekým aquaparkom je ideálna voľba. Neskutočný výhľad na palmový háj sa Vám naskytne priamo pred hotelom či pri pohľade z bazéna.
Púšť Rub Al Khali
Je súčasťou najväčšej neprerušovanej púšte na svete a organizujú sa sem jedno – alebo dvojdňové výlety s prenocovaním priamo uprostred piesočných dún. Cesta od pobrežia trvá pár hodín, ale zážitok z jazdenia džípmi na piesku, pri západe slnka a pod najčistejšou hviezdnou oblohou nad hlavou vám zostane vrytý v pamäti navždy.
Prírodná rezervácia Wadi Darbat
Ďalšou možnosťou odbehnúť si z pláže sú vodopády Wadi Darbat. Ide o prírodný park s riekou, vodopádmi, roklinami a jaskyňami. V suchej a slnkom zaliatej krajine, akou je Omán, je táto zelená oáza skutočným rajom. Ak ste doteraz nemali šťastie stretnúť na výletoch stádo tiav, tak tu ich určite nájdete, pretože vyhľadávajú zeleň, na ktorú sa môžu pásť. Na ťavy tu narazíte pomerne často. Pokojne sa môže stať, že spôsobia dopravný chaos, keď celé stádo prechádza cez hlavnú cestu.

Top výlety

Zažite neopakovateľné prenocovanie na najväčšej piesočnej pústi na svete Rub al-Khálí. Vo štvrtok sa spoločne vydáme po stopách kadidlovej cesty, ktorú zakončíme západom slnka na púšti. Následne sa presunieme do beduínskeho tábora uprostred púšte, kde nás bude čakať tradičná ománska večera a posedenie pri ohníku. Na druhý deň si pozrieme východ slnka a po raňajkách sa vydáme späť na hotel.
Spoznajte panenskú prírodu Ománu – hory, gejzíry, oázy, skalnatú púšť, či pláž Fazayah, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších pláží Arabského poloostrova. Spoločne sa vydáme za tým najkrajším, čo ománska príroda ponúka ako miestne zelené oázy či ománsky grand canyon. Po celom dni nás čaká kúpanie sa na pláži Fazayah. Obed s výhľadom na ikonickú pláž Mughsail je zahrnutý v cene.
Dobrodružný výlet na džípoch nás zavedie na miesto, ktoré by na Arabskom polostrove čakal málokto. Údolie Wadi Darbat je významné svojimi krásnymi oázami, tyrkysovou vodou, sýto zelenými palmami, či vodopádmi. Navštívíme tiež unikát tohto regiónu - baobab, ktorý je považovaný za najväčší strom v Ománe. Po dobrodružnej jazde po pobrežných dunách sa ocitneme na krásnej pláži, kde nás čakajú kajaky, štvorkolky, či príjemné posedenie pri ohníku pri západe slnka za zvukov tradičnej ománskej hudby.
Omán ma významné kultúrne i historické dedičstvo. Počas výletu do miest Salalah a Taqah sa oboznámime s miestnym každodenným životom. Nahliadneme do tradičného príbytku z 19. storočia, ktorý stojí hneď vedľa známeho hradu Taqah, privoniame ku kadidlu na tradičnom bazári, navštívime druhú najväčšiu mešitu v Ománe, mešitu Sultána Kábusa či kokosové plantáže. Výlet je ideálny aj na kúpu tradičných produktov.
Pozorovanie delfínov, adrenalínová jazda na štvorkolkách, rybačka na otvorenom oceáne, západ slnka na kayakoch či niektoré z našich obľúbených miest osamote... Pokiaľ chcete zažiť ešte jedinečnejšie zážitky v Ománe, informujte sa o možnosti individuálnych alebo súkromných výletov u delegátky.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o krajine

Základné informácie

Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Rozloha: 309 550 km2
Hlavné mesto: Muscat
Počet obyvateľov: 2845000
Úradný jazyk: arabčina, balúčtina
Náboženstvo: islam
Časový posun: V Ománe je čas posunutý dopredu o 2 hodiny oproti Slovensku k LSEČ (+2) a o 3 hodiny dopredu oproti Slovensku k ZSEČ (+3)
Víza: Po prílete do Salalah sú pre vstup do krajiny pre každého cestujúceho potrebné víza. Občania Slovenskej republiky môžu požiadať o turistické vízum na vstup do Ománu na medzinárodnom letisku v Salalah na obdobie do 14 dní bezplatne, na obdobie od 15 do 30 dní za poplatok 20 OMR. Platia sa v hotovosti po prílete (možnosť platiť aj v EUR alebo USD). Víza si je možné zakúpiť aj vopred online na portáli evisa.rop.gov.om za rovnakú sumu. Pri nezakúpení víz na 15 a viac dní, je nutné uhradiť pokutu 10 OMR/deň pri odlete z Ománu.
Cestovný doklad: Občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad • minimálna doba platnosti cestovného dokladu je 6 mesiacov po návrate • neodporúčame mať v pase pečiatku z Izraela
Pobytová taxa: neplatí sa
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Omán
Trasa cesty: Slovensko - Omán
Očkovanie: Aktuálne nie je nutné sa pre vstup do Ománu preukazovať dokladom o očkovaní.
Poistenie: Aktuálne nie je podmienkou pre vstup do Ománu povinnosť mať uzatvorené medzinárodné zdravotné poistenie.
Napätie: 220 V, zásuvky a zástrčky podľa štandardov UK
Dôležité čísla: tiesňové volanie 999, lekárska pohotovosť 563 625
Veľvyslanectvo SR: Slovenská republika nemá v Ománe diplomatické zastúpenie. Príslušným úradom je veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Egypte.

Popis
Omán, púštna krajina, ktorá sa rozprestiera na juhovýchodnom cípe Arabského polostrova, bola kedysi námornou mocnosťou. Dnes je novorozvíjajúcou sa turistickou destináciou charakteristickou tropickým podnebím, nádhernými plážami s jemným bielym pieskom a luxusnými rezortmi. Sultanát opradený historickými mýtmi je vďaka životnému štýlu a bezpečnosti v krajine označovaný za Švajčiarsko Stredného východu. Je miestom, kde sa snúbi moderná architektúra s arabskou históriou. Najatraktívnejšia oblasť sultanátu otvára brány turistom z celého sveta. Najväčšími dovolenkovými lákadlami sú nekončiace sa pláže s jemným bielym pieskom, tyrkysová voda Indického oceánu, exkluzívne hotelové rezorty a pohostinná atmosféra. Mesto Salalah je druhým najvýznamnejším mestom Ománu. Pre oblasť Salalah je charakteristické príjemné počasie, panenské pláže, ale aj nádherné prírodné scenérie horských masívov. V meste Salalah sa nachádza mešita sultána Kábusa s nádherným parkom, ktorá patrí k hlavným turistickým lákadlám. Ománske pobrežie je domovom delfínov a veľrýb, ktoré je možné pozorovať počas fascinujúceho fakultatívneho výletu. Oblasť je preslávená plantážami banánovníkov, kokosovými palmami, papájou a typickou vôňou kadidla, ako aj z neho vyrobených produktov.
Poloha
Ománsky sultanát sa nachádza v juhovýchodnej časti Arabského polostrova pri pobreží Arabského mora a Ománskeho zálivu. Rozlohou patrí k najväčším krajinám Arabského polostrova. Susednými štátmi Ománu sú na severe Spojené arabské emiráty, na juhozápade Jemen a na západe Saudská Arábia.
Klíma
Krajina sa nachádza v oblasti 2 klimatických pásiem. Sever a vnútrozemie charakterizuje stredozemné podnebie a v južnej časti sultanátu (Salalah) panuje tropické podnebie. Júl až začiatok septembra je obdobím monzúnov, kedy je príroda v oblasti Dhofar (Salalah) plná zelene.
Príroda
Krajinu pokrývajú púšte i divoké horské štíty. Pozdĺž Ománskeho zálivu sa tiahne pohorie Al-Hajar. Väčšinu územia zaberá púštna rovinná nížina. Pre milovníkov prírody je lákavá južná časť Ománu v okolí mesta Salalah. V celom sultanáte sa nachádza množstvo prírodných rezervácií, v ktorých možno nájsť rozmanité druhy chránených živočíchov a rastlín.
História
Na území Ománu sa v priebehu histórie vystriedalo veľa kultúr a ríš. Krajina sa preslávila vďaka obchodu s kadidlom a myrhou. Arabský polostrov sa dostal pod nadvládu moslimov v bitke u Dibby a v 8. storočí vznikol prvý samostatný štát Omán. V 16. a 17. storočí sa dostáva územie pod kontrolu Portugalska a stopy portugalskej kultúry sú v Ománe badateľné aj dnes. Po odchode Portugalcov sa Omán stáva námornou veľmocou s dŕžavami na východoafrickom pobreží. Od konca 18. storočia až do polovice sedemdesiatych rokov 20. storočia bola krajina pod vplyvom Britov. Nezávislosť Omán získal v roku 1971.
Kuchyňa
Tradičná ománska kuchyňa je veľmi jednoduchá, avšak výborne dochutená lokálnymi koreninami. Najviac pokrmov je pripravovaných z jahňacieho, kozieho a ťavieho mäsa. Najčastejšími prílohami k hlavnému jedlu sú chlebové placky (rukhal), ďatle a ryža. Vďaka rybolovu sa často konzumujú aj plody mora a čerstvé ryby. Vyhľadávaným miestnym nápojom je laban, cmar so slanou chuťou, ako i rôzne jogurtové nápoje ochutené kardamónom a pistáciovými orechmi.