Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Kréta
Rajské lagúny, pláže zaliate slnkom, tisícky striebristých olivových stromov, dramatické kaňony, dedinky ukryté v horách aj pulzujúce mestá sú zárukou skvelej rodinnej dovolenky.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke na Kréte?

Nádherné pláže a krištáľovo čisté more
Dovolenka plná aktivít, relaxu a histórie
Obľúbené hotely s top službami
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Rodos
Evita Bay 4*
Moderný hotel
od 416 €
640 € s popl. / dosp. os.
Rodos
Apollo Beach 4*
Vyhľadávaný hotel
od 755 €
979 € s popl. / dosp. os.
Rodos
od 859 €
1 083 € s popl. / dosp. os.
Rodos
Romanza Mare I. 3*+
Obľúbený hotel
od 388 €
612 € s popl. / dosp. os.
Rodos
Romanza Mare II. 3*+
Obľúbený hotel
od 382 €
606 € s popl. / dosp. os.
Rodos
od 923 €
1 147 € s popl. / dosp. os.
Rodos
Apollo Blue 5*
Luxusný hotel
od 912 €
1 136 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

Spinalonga
Jedinečný ostrov blízko krétskeho pobrežia bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO. K historicky zaujímavej atrakcii sa preplavíte z mestečka Elounda cez azúrovo modrý záliv Mirabello. Ak sa vydáte na lodný výlet, počas plavby sa budete môcť osviežiť v mori.
Pláž Falassarna
Pláž Falassarna, ktorá je pre Elafonisi dlhodobou konkurentkou. Jemný zlatý piesok a tyrkysové more z nej robia idylické miesto. Pláž má viacero častí – rušnejšiu s barmi, s malebnými zátokami a malými lagúnami či perfektnými časťami pre šnorchlovanie a windsurifng. Obzvlášť pekné bývajú tunajšie západy slnka.
Rethymno
Úzke uličky starého mesta Rethymno a miestny prístav sú ideálne miesta na romantické prechádzky, nákupy suvenírov či večeru v typickej taverne. Uprostred mesta Rethymno na nízkom kopci sa rozprestiera hrad Fortezza, ktorý bol postavený v roku 1590 a je obľúbenou zastávkou mnohých dovolenkárov.
Lagúna Balos
Jednu z najkrajších scenérií v Grécku nájdete práve na ostrove Kréta. Lagúna Balos s jemným bieloružovým pieskom a majestátnym ostrovom Tigani.
Pláž Elafonissi
Unikátna pláž Elafonisi na juhozápade ostrova Kréta patrí k najkrajším plážam na svete aj vďaka charakteristickému ružovému zafarbeniu piesku od drobných úlomkov koralov a nádherným tyrkysovým lagúnam s priezračným morom.
Palác Knossos
Palác Knossos je unikátna historická lokalita nachádzajúca sa približne 5 km južne od mesta Heraklion, ktoré je hlavným mestom Kréty. Tento palác bol centrálnym bodom minojskej civilizácie, jednej z najstarších známych európskych civilizácií. Dnes je Palác Knossos dôležitou turistickou atrakciou a archeologickým náleziskom, kde návštevníci môžu obdivovať dobové artefakty a odkazy na tajomnú minojskú kultúru.
Agios Nikolaos
Prístavné mestečko, ktoré ponúka návštevníkom zmes moderného a tradičného štýlu, sa nachádza v krásnom zálive Mirabello na východe Kréty. Mestské jazero Voulismeni, ktoré je lemované očarujúcimi malými kaviarňami a butikmi, bolo predmetom mnohých legiend. Jeden mýtus vraví, že sa v ňom kúpala bohyňa Aténa. Ďalšia legenda tvrdí, že toto krásne jazero je bezodné. Agios Nikolaos je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na Kréte.
Chania
Mesto Chania, ležiace na západnom pobreží Kréty, je jedným z najkrajších a najcharakteristickejších miest Grécka. Staré Mesto Chania Vás očarí úzkymi dláždenými uličkami, kde môžete objavovať tradičné grécke domy s kvetinovými balkónmi, remeselné obchody a kaviarne.

Zaujímavosti o Kréte

Najstarší olivovník sa nachádza na Kréte v dedine Ano Vouves a jeho vek sa odhaduje na neuveriteľných až 3000 rokov.
Herečka Jennifer Aniston má grécke korene. Jej otec pochádza z krétskeho mesta Chania.
More na ostrove Kréta je také priezračné, že na niektorých miestach vidíte až 40 metrov pod hladinu.
Slávny grécky lekár Hippokrates predpisoval vzduch na Kréte ako liek na viaceré choroby.
Podnebie ostrova je subtropické, avšak najvyššie pohoria majú viac ako 2 000 m, preto bývajú pokryté snehom, ktorý miestami vydržı́ až do júna.
Po kláštoroch sú druhým najposvätnejšı́m miestom krasové jaskyne. Na ostrove je asi 3000 jaskýň a sú zasvätené nábožensky významným osobám.
Neopomenuteľnou časťou tradičnej kultúry na Kréte sú sviatky. Gréci veľkolepo oslavujú rodinné sviatky ako sú svadby, narodeniny, meniny, krstiny, ale i miestne slávnosti patrónov jednotlivých oblastı́, ktoré sa najčastejšie konajú v letných mesiacoch.
Krétu spomı́na už Homér vo svojom diele Odysea. Opisuje ju ako bohatú zem obklopenú vodou, kde vo viac ako deväťdesiatich mestách žije veľa rôznych národov, ktoré hovoria odlišnými rečami. Domácich Kréťanov označuje za ľudı́ s veľkým srdcom.

Top výlety

Zažite neopakovateľný deň poznávaním krétskeho vnútrozemia, navštívte ospalé dedinky, vystúpajte do vysokých polȏh pohoria Dikti a obdivujte krásne zákutia náhornej planiny Lasithi, spoznávajte miestnu faunu a flóru, jazdite “off road”. Výlet ponúkame v dvoch variantách, a to Lasithi a Agiofarago (s možnosťou kúpania na prekrásnej pláži). Pokiaľ ste vlastníkom vodičského oprávnenia a máte ho so sebou, mȏžete svoje auto aj sami šoférovať.
Spoznajte miesto, kde sa začali písať dejiny európskej civilizácie. Nechajte sa uniesť do histórie v labyrinte minojského paláca Knossos, ktorý patrí k najvyhľadávanejším lokalitám Kréty. Očarí Vás sála s kamenným trónom a kráľovské komnaty. Jedinečné archeologické múzeum v Heraklione patrí medzi najväčšie a najlepšie múzeá v celom Grécku, jeho pýchou je práve expozícia venovaná Knossosu. Zavedieme Vás aj do centra hlavného mesta Heraklion, kde si vychutnáte úchvatnú atmosféru trhu na 1866. ulici. Spoznáte hlavné dominanty mesta, medzi ktoré patrí benátska fontána na Lionskom námestí, katedrála sv. Tita či benátska pevnosť. Pravé grécke frapé a menšie nákupy budú príjemným zakončením skvelého výletu..
Spoznajte život vo vnútrozemí Kréty návštevou typického gréckeho trhoviska v Heraklione a dedinku Peza, z ktorej pochádzajú mnohé tradičné produkty. Pozývame Vás na ochutnávku gréckeho olivového oleja, vína a lokálnej pálenky ouzo. Navštívite aj kláštor Agarathos so vzácnou ikonou Panny Márie či hrnčiarsku dielňu, kde si môžete vyskúšať remeslo prevádzkované už starými Minojcami. Potešíte sa nákupom kvalitnej prírodnej kozmetiky v malej rodinnej továrničke. *výlet je organizovaný z hotelov na východnej Kréte
Objavte prírodný skvost v podobe neobývaného ostrova Dia, ktorý leží neďaleko hlavného mesta Kréty - Heraklionu. Užijete si cestu plachetnicou s občerstvením, zašnorchlujete si v krištáľovo čistých vodách obklopujúcich ostrov, preskúmate prírodné krásy ostrova, vychutnáte si krásny západ slnka na mori a výlet zakončíte večernou prechádzkou uličkami hlavného mesta.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie

Štátne zriadenie: demokratická republika
Rozloha: 131 944 km2
Hlavné mesto: Atény
Počet obyvateľov: 10 787 690 (údaj z roku 2011)
Úradný jazyk: novogréčtina
Náboženstvo: pravoslávne kresťanstvo
Časový posun: SEČ+1
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území Grécka
Pobytová taxa: miestna turistická daň: 3* hotel: 1,5€/izba/noc; 4* hotel: 3€/izba/noc; 5* hotel: 4€/izba/noc
Trasa cesty: Slovensko - Grécko
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Grécko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 112, prvá pomoc – 166, dopravná polícia – 100, požiarnici – 199, turistická polícia – 171,
Veľvyslanectvo SR: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52 Atény, +30 2106771980, +30 2106771870, +30 6932408028, emb.athens@mzv.sk, www.mzv.sk/web/ateny

Popis
Krajina, ktorá je od antických čias považovaná za kolísku civilizácie, dnes patrí k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám a turistov láka nie len bohatou históriou prelínajúcou sa s mytologickým svetom gréckych bohov, ale aj nádherným prírodným prostredím a fascinujúcimi plážami. Podľa jednej z legiend sa Zeus, vládca všetkých bohov gréckej mytológie, narodil v jaskyni na hore Idi, ktorá sa nachádza na najväčšom gréckom ostrove Kréta. Tradičné krétske dedinky tu idylicky dopĺňajú nádherné prírodné scenérie vysokých hôr, hlbokých roklín, malebných pieskových pláží a skalnatých zálivov obmývaných Stredozemným morom. Najväčší a najjužnejšie položený grécky ostrov má dĺžku 275 km, v najširšom bode meria až 62 km a tvorí najjužnejšiu hranicu Európy. Jedinečnou krétskou prírodnou raritou je národný park Samaria s najdlhšou roklinou ostrova. Ďalšou zvláštnosťou je vyše 3 000 jaskýň. Kréta opradená množstvom legiend a mýtov je kolískou minojskej kultúry. Historickou dominantou Kréty je palác Knossos a na ostrove sa nachádzajú tiež kaplnky a kláštory s antickými freskami, ako aj veľké množstvo archeologických vykopávok. Ku Kréte neodmysliteľne patria aj rozľahlé háje olivovníkov, oleandrov, pomarančovníkov a divoko rastúcich orchideí. Malebné pieskové pláže a skalnaté útesy obmýva krištáľovo čisté more, ktoré patrí medzi najteplejšie v Grécku. Kréta sa pýši až 300 slnečnými dňami v roku.
Poloha
Grécko sa nachádza v najjužnejšej časti Balkánskeho polostrova a jednu pätinu jeho rozlohy tvoria ostrovy. Hlavnú časť gréckeho územia tvoria polostrov Atika a Korintským prieplavom oddelený Peloponéz. Na severozápade hraničí s Albánskom, na severe s Macedónskom a Bulharskom a na severovýchode a východe s Tureckom. Západné brehy Grécka obmýva Iónske more, východné brehy more Egejské. Obe moria sa stali známe najmä vďaka svojej čistote a kvalite pláží, z ktorých sa mnohé pýšia Modrou vlajkou Európskej únie.
Klíma
Grécko patrí medzi vyhľadávané a turisticky atraktívne krajiny vďaka čistému moru a príjemnej miernej klíme. Teplota vzduchu a vody umožňuje stráviť tu dovolenku od mája do októbra. Teploty v Grécku dosahujú počas leta príjemných 30 až 35 °C.
Príroda
Nezabudnuteľnými prírodnými scenériami sa pýšia najmä ostrovy Kréta, Kos a Rodos, ako aj fascinujúci Peloponéz a najzelenšie Iónske ostrovy Korfu a Zakynthos. Hornaté zalesnené oblasti sú domovom mnohých voľne žijúcich zvierat. Nezabudnuteľná je najmä podmorská fauna s množstvom farebných rybičiek. Nádherne kvitnúce oleandre, cyprušteky či olivovníky sú zase pýchou gréckej flóry.
História
Grécko je krajina s bohatou históriou, krajina, ktorá dala svetu najslávnejších filozofov, matematikov či dramatikov. Sokrates, Platón, Aristoteles, Archimedes, Pytagoras, Hypokrates, Homér a mnohí iní položili základy všetkých hlavných vedných odborov od filozofie až po lekárstvo, stali sa zakladateľmi dejepisectva a štátovedy, ale aj umeleckej prózy a drámy. Ku gréckej histórií neodmysliteľne patria aj Olympijské hry, ktorých vznik sa datuje do roku 776 pred naším letopočtom.
Kuchyňa
Grécka kuchyňa je preslávená po celom svete. Jej základ tvorí čerstvá zelenina a zdraviu veľmi prospešný olivový olej. Na jedálnom lístku nájdete najmä čerstvé šaláty so syrom feta, gyros, musaku, souvlaki a ďalšie špeciality. K dobrému jedlu patrí nielen grécke víno retsina či aperitív ouzo, ale aj dobrá hudba a tradičná grécka pohostinnosť.