Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Malorka
Perla Baleárskych ostrovov s prekrásnymi plážami, skvelými hotelmi a španielskym temperamentom je rok čo rok vyhľadávanou dovolenkovou destináciou.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke na Malorke?

Očarujúce azúrové zátoky a unikátne pláže s jemným pieskom
Pulzujúci život prímorských miest
Príjemné hotely s kvalitými službami
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Malorka
od 598 €
822 € s popl. / dosp. os.
Malorka
Sol Palmanova 4*
Rodinná dovolenka
od 572 €
796 € s popl. / dosp. os.
Malorka
Melia Calvia Beach 4*
Obľúbený hotel
od 912 €
1 136 € s popl. / dosp. os.
Malorka
Melia South Beach 4*
Skvelá poloha
od 877 €
1 101 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

na ostrove Malorka

Palma de Mallorca
Hlavné mesto Malorky a Baleárskych ostrovov je právom považované za perlu Stredomoria. Očaruje svojou architektúrou i nákupnými možnosťami.
Dračie Jaskyne
Veľkolepá jaskyňa Drach s bohatou výzdobou a podzemným jazerom. Prehliadka trvá hodinu a zavedie nás do čarovného podzemného kráľovstva, ktoré tu príroda vytvorila pred miliónmi rokov.
Valldemosa
Valldemosa, najkrajšia dedinka ostrova, kde strávili zimu 1838-39 slávny skladateľ Frederic Chopin a spisovateľka George Sand. Úzke kamenné uličky, pôvabné námestíčka, kvetinová výzdoba a romantická atmosféra lákajú na príjemnú prechádzku, či posedenie na terasách miestnych kaviarničiek. V rámci výletu budete mať tiež možnosť ochutnať miestne i španielske likéry.
Alcúdia
Alcúdia, rozprestierajúca sa na severovýchode španielskeho ostrova Malorka, je známa svojimi pôvabnými scenériami, históriou a kultúrou. Toto mesto, obklopené stredovekými hradbami, ponúka nádherný výhľad na okolité more a je domovom pre nádherné pláže, ako je napríklad Playa de Alcúdia, ktorá je známa svojimi jemnými pieskami a krištáľovo čistou vodou.
Formentor
Formentor, často označovaný ako Cap de Formentor, predstavuje majestátny mys na severnom konci Malorky. Táto oblasť je známa pre svoju impozantnú prírodnú krásu, ponúkajúcu úchvatné výhľady na Stredozemné more a dramatické skalnaté útesy. Charakteristickým rysom Formentora je maják, ktorý stojí na samom vrchole mysu, poskytujúci panoramatický výhľad na okolitú krajinu a more.
Pláž Sa Calobra
Sa Calobra je slávne svojím dramatickým a nádherným prírodným prostredím. Toto odľahlé miesto, ktoré je prístupné iba úzkou, serpentínovou cestou alebo loďou, je obzvlášť známe pre svoju impozantnú útesovú roklinu známu ako Torrent de Pareis. Roklina končí na pláži Sa Calobra, malom, ale ohromujúcom prírodnom zálive s jasnými tyrkysovými vodami, obklopeným vysokými, strmými útesmi.
Pláž Cala Agulla
Cala Agulla je pôvabná a živá pláž na východnom pobreží Malorky, obklopená borovicovými lesmi a známa svojou prírodnou krásou a krištáľovo čistými vodami. Jej jemný zlatý piesok a tyrkysové vody sú ideálne pre slnečné kúpele, plávanie a šnorchlovanie. Cala Agulla, ktorá je často menej preplnená než iné pláže na Mallorce, poskytuje pokojnejšiu atmosféru, čo ju robí obľúbenou medzi rodinami a tými, ktorí hľadajú relaxáciu.
Pláž Portals Vells
Pláž Portals Vells, nachádzajúca sa na juhozápade Malorky, je známa pre svoju malebnú krásu a pokojné prostredie. Táto pláž, skrytá v malebnej zátoke obklopenej hustým borovicovým lesom, sa vyznačuje jemným zlatistým pieskom a krištáľovo čistými, mierne sa zvažujúcimi vodami, ktoré sú perfektné pre rodiny s deťmi a pre plavcov všetkých úrovní.
Pláž Es Trenc
Pláž Es Trenc, rozprestierajúca sa na juhu ostrova, je jednou z najkrajších a najznámejších pláží na ostrove, obľúbená za svoju nedoktnutosť a karibskú atmosféru. Táto dlhá, pôsobivá pláž je známa svojim jemným bielym pieskom a krištáľovo čistými, tyrkysovými vodami, ktoré sú ideálne na plávanie a šnorchlovanie.
Pláž Cala Mesquida
Pláž Cala Mesquida, nachádzajúca sa na severovýchode Malorky, je známa svojou divokou a prirodzenou krásou. Táto pláž je obklopená pôsobivými dunami a chránenými prírodnými oblasťami, čo jej dodáva pocit odľahlého raja. Svojim jemným bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou poskytuje ideálne podmienky na plávanie, šnorchlovanie a slnenie.

Top výlety

Poldenný popoludňajší výlet začneme prehliadkou zaujímavej šľachtickej usadlosti z 18. st. Els Calderers. Unikátne aristokratické sídlo premenili jeho majitelia na múzeum, ktoré približuje spôsob života na ostrove v minulosti. Pozrieme si elegantné obytné priestory, staré remeselné dielne i výbehy zvierat. Na záver ochutnáme miestne likéry a miestnu delikatesu, klobásu “sobrasada”. Potom budeme pokračovať cez mesto Manacor do prístavu Porto Cristo, kde sa nachádza veľkolepá jaskyňa Drach s bohatou výzdobou a podzemným jazerom. Prehliadka trvá hodinu a zavedie nás do čarovného podzemného kráľovstva, ktoré tu príroda vytvorila pred miliónmi rokov. Na záver si vypočujeme krátky živý koncert klasickej hudby, ktorý nám zahrajú hudobníci na osvetlených lodičkách. Po koncerte sa môžete krátko na lodičke aj povoziť.
Ideálna kombinácia prírodných krás, miestnych tradícií a remesiel. Tento celodenný výlet začneme návštevou tradičného mallorského trhu v historickom mestečku Alcúdia. V úzkych uličkách medzi stredovekými hradbami stoja stánky s tradičnými výrobkami, suvenírmi, ovocím a zeleninou. Z Alcúdie sa presunieme do blízkeho prístavu Puerto Pollensa, odkiaľ sa budeme plaviť loďou na nádhernú pláž Formentor s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou, lemovanú borovicami. Tu budete mať voľný čas na kúpanie. Potom budeme pokračovať autobusom na panoramatickú vyhliadku Es Colomer v nadmorskej výške 232 m, odkiaľ si môžete vychutnať nádherný výhľad.
Celodenný výlet ponúka jedinečnú možnosť vidieť tie najkrajšie a najzaujímavejšie miesta ostrova. Cestovať budeme autobusom, loďou, historickou električkou aj historickým vláčikom. Najskôr navštívime mesto Inca, preslávené kožiarskou výrobou. Zastavíme sa v jednej z výrobných predajní kože, kde si môžete zakúpiť kožené výrobky. Pokračovať budeme cez majestátne pohorie Sierra de Tramuntana, ktoré je zapísané pre svoju rozmanitú krajinu na zoznam UNESCO. Autobus nás prevezie najznámejšími serpentínami ostrova s nádhernými scenériami do malebnej zátoky Sa Calobra. Priezračné azúrové more a malé pláže sú tu lemované vysokými útesmi porastenými bujnou vegetáciou. Nasleduje približne hodinová plavba po západnom pobreží do prístavu Port Soller. Z prístavu nás povezie historická drevená električka do mesta Soller, známeho pestovaním citrusov a potom nostalgický historický vláčik, tzv. Pomarančový expres, cez hory, pomarančové sady a mandľové háje až na predmestie Palmy.
Hlavné mesto Malorky a Baleárskych ostrovov je právom považované za perlu Stredomoria. Očaruje svojou architektúrou i nákupnými možnosťami. Tento celodenný výlet začneme zastávkou na vyhliadke pri hrade Belver, odkiaľ sa nám otvorí panoramatický výhľad namesto a jeho prístav. Potom navštívime dominantu mesta - nádhernú gotickú katedrálu Panny Márie La Seu. Obdivovať budeme okúzľujúci priestor i podmanivú hru svetiel, ktorú vytvárajú lúče slnka prechádzajúce rozetou nad oltárom. Pozrieme si dielo slávneho Antonia Gaudího aj modernú kaplnku Miguela Barceló. V centre mesta budete mať aj voľný čas na prechádzku pôsobivými uličkami starého mesta. Popoludní sa presunieme autobusom do Valldemosy, najkrajšej dediny ostrova, kde strávili zimu 1838-39 slávny skladateľ Frederic Chopin a spisovateľka George Sand. Úzke kamenné uličky, pôvabné námestíčka, kvetinová výzdoba a romantická atmosféra lákajú na príjemnú prechádzku, či posedenie na terasách miestnych kaviarničiek. V rámci výletu budete mať tiež možnosť ochutnať miestne i španielske likéry.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 505 992 km2
Hlavné mesto: Madrid
Počet obyvateľov: 47 miliónov
Úradný jazyk: španielčina a regionálne jazyky
Náboženstvo: kresťanstvo
Časový posun: platí rovnaký čas ako na Slovensku
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom •všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území krajiny
Pobytová taxa: platí sa iba na Baleárskych ostrovoch
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Španielsko
Trasa cesty: Slovensko - Španielsko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 112, polícia 091
Veľvyslanectvo SR: C/del Pinar 20, 280 06 Madrid, Espana, Tel. +34915903861

Popis
Bohatá história, neopakovateľné prírodné scenérie a jedinečná atmosféra krajiny žijúcej podľa hesla siesta, fiesta, manana - to je temperamentné Španielsko. Ľudová múdrosť hovorí, že kto chce spoznať pravé Španielsko, mal by sa vybrať do Andalúzie, kam turistov zo všetkých kútov sveta už roky lákajú tanečnice flamenca, dobré víno, býčie zápasy, ale najmä široké pláže a priezračne čisté more. Andalúzska provincia Almería sa rozprestiera na juhovýchode Pyrenejského polostrova. Návštevníkov nadchne veľmi príjemnou atmosférou v pokojných letoviskách. Pobrežie zdobia malebné rybárske dedinky, dlhé pieskové pláže, ale aj plážičky ukryté medzi skalami. Hlavnou metropolou provincie je rovnomenné mesto Almería. Mesto je známe ako „ciudad del moro“, teda maurské mesto, a vďaka unikátnej arabskej architektúre budete mať pocit, že ste na opačnej strane Stredozemného mora. Mestu dominuje pevnosť Alcazaba a z jej hradieb sa návštevníkom naskytá krásny výhľad na mestečko a pobrežie pod ním. K vyhľadávaným turistickým atrakciám patrí svetoznámy palácový komplex Alhambra v Granade, majestátne pohorie Sierra Nevada alebo autentická španielska dedinka Mojacar.
Poloha
Španielske kráľovstvo sa rozprestiera na Pyrenejskom polostrove. Na juhu a východe ho obmýva Stredozemné more, na západe Atlantický oceán. Na severe krajiny tvoria prirodzenú hranicu s Francúzskom Pyreneje. K susedom Španielska patrí aj Andorra a Portugalsko.
Klíma
Španielske podnebie výrazne ovplyvňujú tri hlavné faktory: Atlantický oceán, Stredozemné more a Pyreneje. Vo všeobecnosti však platí, že podnebie Pyrenejského polostrova patrí k najpríjemnejším v Európe. Najmä oblasť Stredozemného mora sa vyznačuje vysokým počtom slnečných dní počas celého roka a teplotami ideálnymi na dovolenku už od mája až do začiatku novembra.
Príroda
Povrch Španielska je veľmi členitý. Najkrajšie prírodné scenérie ponúkajú majestátne Pyreneje a pobrežie Atlantického oceánu. Vnútrozemiu krajiny dominuje najväčšia náhorná plošina v Európe, Meseta. Medzi najočarujúcejšie oblasti Španielska patrí slnečná Andalúzia.
História
Územie dnešného Španielska bolo osídľované už od paleolitu. Za prvých známych obyvateľov oblasti sú považovaní Iberi, ktorí začali územie osídľovať približne 1600 rokov pred naším letopočtom. Neskôr ich nasledovali Feničania a Kelti. Starí Rimania tu v 8. storočí pred naším letopočtom založili provinciu Hispánia, ktorej názov sa stal základom pre dnešné pomenovanie Španielska. Výrazný vplyv na historický vývoj Španielska mali aj Mauri, ktorí ovládli územie v ranom stredoveku. Zápas medzi dvomi náboženstvami charakterizuje celú španielsku históriu. Najväčší rozmach zaznamenalo Španielske kráľovstvo v koloniálnych časoch, a to najmä vďaka moreplaveckým a dobyvateľským úspechom.V novodobých dejinách poznačila Španielsko najmä občianska vojna v rokoch 1936 až 1939. Od roku 1986 je Španielsko členom Európskej únie.
Kuchyňa
V gastronómii Španielska sa mieša viacero vplyvov z okolitých krajín i španielskych regiónov. Jedlá sú veľmi pestré, ale i prekvapivo prosté. Základnými surovinami sú ryby, zelenina, cesnak a olivový olej. Tapas, paella či krevety patria k najznámejším pochúťkam, ktoré by ste pri návšteve tejto krajiny mali určite ochutnať.