Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Korfu
Najzelenší ostrov iónskeho súostrovia je vďaka nedotknutej prírode, pieskovým plážam a krištáľovo čistému moru prezývaný aj „smaragd Stredomoria“ a jeho krásy si vychutnávala s obľubou aj cisárovná Sissi.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke na Korfu?

Krásne pláže a krištáľovo čisté more
Dovolenka plná aktivít, relaxu a histórie
Obľúbené hotely s vynikajúcimi službami
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii

Najkrajšie miesta na ostrove Korfu

Zámok Achillion
Zámok Achillion je honosný palác, patriaci k vyhľadávaným zastávkam počas dovolenky na ostrove Korfu. Rakúski monarchovia využıvali palác ako letné sı́dlo, no viac sa táto stavba spája práve s cisárovnou Sissi, ktorej obrazy, sochy i iné podobizne nájdete v celkom objekte. Zaujı́mavosťou je, že počas vojny slú žil palác nemeckým vojakom ako kası́no, ktoré však po vojne zaniklo a v sú časnosti môžu návštevnı́ci obdivovať miestnosti a predmety situované na jeho prvom poschodı́.
Sidari
Prı́roda vytvorila na Korfu majstrovské sochárske diela – jedno z nich je v Sidari, tzv. Kanál lásky. Severovýchodu kraľuje hora Pantokrator. Naskytne sa Vám z nej za jasného počasia výhľad nielen na Epirus či na pobrežie Albánska, ale dovidı́te dokonca až do Talianska.
Paleokastritsa
Západné pobrežie sa pýši nádhernými malebnými zákutiami s tyrkysovým a krištáľovo čistým morom v strediskách Paleokastritsa, Glyfada, Pelekas, Liapades, Agios Gordis a Agios Georgios. Je popretkávané vápencovými jaskyňami, do ktorých je možný vstup zo strany mora, najideálnejšie zo spomı́nanej Paleokastritse. Taktiež je možné na týchto miestach pozorovať podmorský svet, keďže atrakciou Paleokastritse sú malé loďky s preskleným dnom.

Zaujímavosti o Korfu

Medzi pamiatky hlavného mesta treba určite zaradiť aj kostol Agios Spyridon, ktorý je zasvätený patrónovi ostrova, svätému Spyridonovi. Štyrikrát do roka sa v uliciach mesta konajú oslavy udalostı́, kedy sv. Spyridon počas ťažkých bojov a pohrôm údajne prišiel a uchránil obyvateľov ostrova od záhuby. Počas osláv v meste panuje úžasná atmosféra. Údajne kvôli tomuto svätcovi je typické meno pre chlapca narodeného na tomto ostrove, Spiros.
Letisko na Korfu má jednu z najkratšı́ch pristávacı́ch dráh v Európe. I samotné letisko je veľmi maličké. Nachádza sa tu len jeden terminál a využı́va sa predovšetkým na medzinárodné lety nı́zkonákladovými spoločnosťami. Letisko nesie medzinárodné označenie CFU.
Korfu je jediné miesto v Grécku, kde sa ešte doteraz hrá kriket – dedičstvo z dôb anglickej nadvlády (1814 – 1908).
Najnavštevovanejšı́m miestom juhu ostrova je Palác Achilleon. Bol postavený v rokoch 1890 – 1891 pre rakúsku cisárovnú Alžbetu, manželku cisára Františka Jozefa I. a slúžil jej ako útočisko pred neprı́jemnosťami v súvislosti s manželovou neverou.
Najrušnejšı́m južným strediskom je mestečko Kavos, ktoré je typické hlavne mladou anglickou klientelou, bažiacou po nočnej zábave.

Vybrané hotely

Korfu
Costa Botanica 5*
Rodinný hotel
od 1 234 €
1 458 € s popl. / dosp. os.
Korfu
Corfu Imperial 5*
Luxusný rezort
od 2 038 €
2 262 € s popl. / dosp. os.
Korfu
Eva Palace 5*
Exkluzívna dovolenka
od 1 120 €
1 344 € s popl. / dosp. os.
Korfu
od 1 200 €
1 424 € s popl. / dosp. os.

Top výlety

Spoznajte počas dovolenky v Grécku to najlepšie z južného Albánska. Loďou sa vydáte do mesta Saranda a odtiaľ ďalej autobusom do archeologickej lokality Butrinti, ktorá je od roku 1997 zaradená na zoznam UNESCO. Tu na vás čaká prehliadka divadla z tretieho storočia pred naším letopočtom, rímskych kúpeľov, podlahových mozaík starých niekoľko stoviek rokov, obed v albánskej reštaurácii a prechádzka mestom.
Užite si deň plný zábavy a adrenalínu v Aqualande s rozmanitými vodnými atrakciami, tobogánmi a detským vodným svetom. Návšteva tejto vodnej oázy obklopenej zelenými lesmi s rozlohou 70 000 metrov štvorcových Vám spríjemní dovolenku aj v tých najteplejších letných dňoch. Aqualand patrí k jedným z najlepších vodných parkov v Európe.
Prvou zastávkou bude nádherná vyhliadka nad kostolom Vlacherna a ostrovčekom Mouse v Kanoni, kde môžete sledovať pristávanie lietadiel na jednej z najkratších leteckých dráh v Európe. Nasleduje návšteva Starej pevnosti, prehliadka centra mesta a najvychýrenejších častí, ako je kriketový park, námestie Esplanada, kostol svätého Spyridona - patróna ostrova a promenáda Liston, kde sa ponoríte do nákupov, alebo navštívite niektorú z tradičných taverničiek.
Celodenný výlet loďou k dvom unikátnym ostrovčekom Paxos a Antipaxos si zamilujete. Z lode sa Vám naskytnú nezabudnuteľné výhľady na celé východné pobrežie Korfu, hlavné mesto - Starú a Novú pevnosť, polostrov Kanoni a palác Mon Repos. Na ostrovčeku Paxos navštívite jednu z dvoch dediniek v romantickom zálive. Plavba pokračuje k Modrým jaskyniam, následne oboplávate ostrov a nasleduje kúpanie na ostrovčeku Antipaxos.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie

Štátne zriadenie: demokratická republika
Rozloha: 131 944 km2
Hlavné mesto: Atény
Počet obyvateľov: 10 787 690 (údaj z roku 2011)
Úradný jazyk: novogréčtina
Náboženstvo: pravoslávne kresťanstvo
Časový posun: SEČ+1
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území Grécka
Pobytová taxa: miestna turistická daň: 3* hotel: 1,5€/izba/noc; 4* hotel: 3€/izba/noc; 5* hotel: 4€/izba/noc
Trasa cesty: Slovensko - Grécko
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Grécko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 112, prvá pomoc – 166, dopravná polícia – 100, požiarnici – 199, turistická polícia – 171,
Veľvyslanectvo SR: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52 Atény, +30 2106771980, +30 2106771870, +30 6932408028, emb.athens@mzv.sk, www.mzv.sk/web/ateny

Popis
Krajina, ktorá je od antických čias považovaná za kolísku civilizácie, dnes patrí k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám a turistov láka nie len bohatou históriou prelínajúcou sa s mytologickým svetom gréckych bohov, ale aj nádherným prírodným prostredím a fascinujúcimi plážami. Podľa jednej z legiend sa Zeus, vládca všetkých bohov gréckej mytológie, narodil v jaskyni na hore Idi, ktorá sa nachádza na najväčšom gréckom ostrove Kréta. Tradičné krétske dedinky tu idylicky dopĺňajú nádherné prírodné scenérie vysokých hôr, hlbokých roklín, malebných pieskových pláží a skalnatých zálivov obmývaných Stredozemným morom. Najväčší a najjužnejšie položený grécky ostrov má dĺžku 275 km, v najširšom bode meria až 62 km a tvorí najjužnejšiu hranicu Európy. Jedinečnou krétskou prírodnou raritou je národný park Samaria s najdlhšou roklinou ostrova. Ďalšou zvláštnosťou je vyše 3 000 jaskýň. Kréta opradená množstvom legiend a mýtov je kolískou minojskej kultúry. Historickou dominantou Kréty je palác Knossos a na ostrove sa nachádzajú tiež kaplnky a kláštory s antickými freskami, ako aj veľké množstvo archeologických vykopávok. Ku Kréte neodmysliteľne patria aj rozľahlé háje olivovníkov, oleandrov, pomarančovníkov a divoko rastúcich orchideí. Malebné pieskové pláže a skalnaté útesy obmýva krištáľovo čisté more, ktoré patrí medzi najteplejšie v Grécku. Kréta sa pýši až 300 slnečnými dňami v roku.
Poloha
Grécko sa nachádza v najjužnejšej časti Balkánskeho polostrova a jednu pätinu jeho rozlohy tvoria ostrovy. Hlavnú časť gréckeho územia tvoria polostrov Atika a Korintským prieplavom oddelený Peloponéz. Na severozápade hraničí s Albánskom, na severe s Macedónskom a Bulharskom a na severovýchode a východe s Tureckom. Západné brehy Grécka obmýva Iónske more, východné brehy more Egejské. Obe moria sa stali známe najmä vďaka svojej čistote a kvalite pláží, z ktorých sa mnohé pýšia Modrou vlajkou Európskej únie.
Klíma
Grécko patrí medzi vyhľadávané a turisticky atraktívne krajiny vďaka čistému moru a príjemnej miernej klíme. Teplota vzduchu a vody umožňuje stráviť tu dovolenku od mája do októbra. Teploty v Grécku dosahujú počas leta príjemných 30 až 35 °C.
Príroda
Nezabudnuteľnými prírodnými scenériami sa pýšia najmä ostrovy Kréta, Kos a Rodos, ako aj fascinujúci Peloponéz a najzelenšie Iónske ostrovy Korfu a Zakynthos. Hornaté zalesnené oblasti sú domovom mnohých voľne žijúcich zvierat. Nezabudnuteľná je najmä podmorská fauna s množstvom farebných rybičiek. Nádherne kvitnúce oleandre, cyprušteky či olivovníky sú zase pýchou gréckej flóry.
História
Grécko je krajina s bohatou históriou, krajina, ktorá dala svetu najslávnejších filozofov, matematikov či dramatikov. Sokrates, Platón, Aristoteles, Archimedes, Pytagoras, Hypokrates, Homér a mnohí iní položili základy všetkých hlavných vedných odborov od filozofie až po lekárstvo, stali sa zakladateľmi dejepisectva a štátovedy, ale aj umeleckej prózy a drámy. Ku gréckej histórií neodmysliteľne patria aj Olympijské hry, ktorých vznik sa datuje do roku 776 pred naším letopočtom.
Kuchyňa
Grécka kuchyňa je preslávená po celom svete. Jej základ tvorí čerstvá zelenina a zdraviu veľmi prospešný olivový olej. Na jedálnom lístku nájdete najmä čerstvé šaláty so syrom feta, gyros, musaku, souvlaki a ďalšie špeciality. K dobrému jedlu patrí nielen grécke víno retsina či aperitív ouzo, ale aj dobrá hudba a tradičná grécka pohostinnosť.