Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Menorka
Dovolenkový raj pre milovníkov krásnych pláží a prírody

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke na Menorke?

Množstvo pláží s jemným bielym pieskom a azúrovou morskou vodou
Príjemný rodinný hotel situovaný pri jednej z najkrajších pláží ostrova
Animátori Klubu Leto, ktorí sa postarajú o program pre deti aj dospelých
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Menorka
od 649 €
873 € s popl. / dosp. os.
Menorka
od 1 413 €
1 637 € s popl. / dosp. os.
Menorka
Minura Cala Galdana 4*
Nádherné prostredie
od 699 €
923 € s popl. / dosp. os.
Menorka
od 549 €
773 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

na Menorke

Mahón
Hlavné mesto ostrova sa okrem mnohých pamiatok z bohatej histórie pýši aj druhým najväčšı́m prı́rodným prı́stavom na svete. Tento prı́stav lemuje promenáda plná kaviarničiek a reštauráciı́, kde si v pokoji a s pekným výhľadom môžete vychutnať španielske špeciality. Centrum mesta je tvorené budovami v gregoriánskom štýle, ktoré pripomı́najú prı́tomnosť Britov na ostrove, a malebnými uličkami. Mesto ponúka aj množstvo nákupných možnostı́.
Cala Macarella
Cala Macarella a Cala Macarelleta sú dve susedné pláže s priezračnou morskou vodou, chytajúcou tyrkysový nádych. Nachádzajú sa v zátokách obklopených borovicovými lesmi. Z pláže sa Vám naskytá pohľad na žiarivé biele skalnaté útesy, v ktorých sú pre milovnı́kov dobrodružstva ukryté aj jaskyne.
Ciutadella
Bývalé hlavné mesto, nachádzajú ce sa na západe ostrova, je tiež zastávkou, ktorú by ste si nemali nechať ujsť, pretože je to skutočne jedno z najkrajšı́ch miest ostrova. Uličky tvorené očarujú cimi budovami Vás z historického centra mesta, ktoré je chránené, zavedú priamo ku pestrofarebnému prı́stavu. Tam nájdete množstvo reštauráciı́ alebo si tam mô žete vychutnať pokojnú prechádzku na morskom vzduchu a slnku.
Cala Turqueta
Cala Turqueta je malá pláž, vďaka ktorej sa do Menorky zamilujete a nikdy nebudete chcieť odı́sť. Meno zı́skala podľa svojej priezračnej vody, ktorá sa vďaka slnku sfarbuje do tyrkysova. Nie je to však len morská voda, ktorá ju robı́ tak špeciálnou. Pláž obklopenú bielymi útesmi s borovicami tvorı́ najjemnejšı́ biely piesok. Keď sa započúvate do štebotu vtákov ukrytých v stromoch, budete sa tu cı́tiť ako keby ste našli kúsok raja na Zemi.
El Toro
Aj keď Monte Toro alebo El Toro nie je na naše pomery prı́liš vysoký vrch, naskytá sa z neho nádherný panoramatický výhľad na všetky časti ostrova. Vo výške 358 metrov sa budete cı́tiť ako na samotnom vrchole sveta, pretože sa pod Vami bude rozprestierať celý ostrov. Od 13. storočia bol tento vrch populárnym pútnickým miestom. Dnes tu môžete navštı́viť posvätné miesto vybudované augustı́nskymi mnı́chmi v 17. storočı́. Dostať sa sem dá pár minútovou cestou autom alebo krátkou túrou.
Cala Mitjaneta
Azúrová voda pláže Mitjaneta potešı́ nielen oči, ale aj dušu. Zátoka s touto krásnou plážou sa nachádza na juhu ostrova a obkolesujú ju zelené kopce, ktoré sa tiež oplatı́ preskú mať prı́jemnou prechádzkou.
Binibeca
Binibeca je malá rybárska dedinka s bielymi domčekmi a dychberúcimi výhľadmi, ktorá sa stala jedným z najobľúbenejších turistických miest na Menorke. Neďaleko rybárskej zátoky sa nachádza aj pláž s rovnomenným názvom, posiata bielym pieskom a obklopená borovicovými lesmi.

5 zaujímavostí o ostrove Menorka

Menorka má viac pláží ako Malorka a Ibiza dokopy
Vďaka unikátnej prírode je ostrov rajom botanikov, dokonca bol v 90. rokoch zapísaný medzi prírodné rezervácie UNESCO
V Mahóne nájdete druhý najväčší prírodný prístav na svete
Okolo ostrova vedie 185 kilometrov dlhý scénický chodník Camí de Cavalls, vyhľadávaný milovníkmi pešej aj cykloturistiky
Menorka je španielskym ostrovom vychádzajúceho slnka, pretože je situovaná najviac na východe

Top výlety

Poldenný oddychový výlet na pláž Cala Galdana s jemným bielym pieskom na južnom pobreží ostrova. Autobus Vás z hotela pohodlne odvezie priamo do rovnomenného letoviska, kde sa budete môcť okúpať v krištáľovo čistom mori, prípadne sa prejsť na vyhliadku s výhľadom na celú zátoku.
Výlet začnete na vyhliadke najvyššieho bodu Menorky – Monte Toro. Pokračovať budete plavbou v druhom najdlhšom prírodnom prístave sveta – Mahón. Hlbokú zátoku lemujú kaviarne, reštaurácie i obchodíky. Čarovnú atmosféru hlavného mesta si budete môcť vychutnať priamo z lode a následne aj v rámci voľného času v historickom centre. Z kúzelného stredomorského mestečka sa presuniete do malebnej rybárskej dedinky Binibeca s bielymi domčekmi a dychberúcimi výhľadmi.
Vydajte sa na juh za najkrajšími plážami ostrova. Čaká na Vás pobrežie s nedotknutými plážami s tyrkysovou vodou, ktoré obklopujú vápencové útesy a krásna príroda. Zakotvíte v zátokách Son Saura, Cala Turqueta s bielym pieskom, Cala Macarella-Macarelleta s píniovými lesmi,kde budete môcť šnorchlovať, objavovať malé jaskyne či relaxovať. Skvelý obed si vychutnáte priamo na palube, podáva sa typická paella a k tomu osviežujúca sangria.
Z malebného prístavu Mahón sa poplavíte na poldenný výlet pozdĺž východného pobrežia ostrova do čarovnej zátoky Sa Mesquida. V zátoke s tyrkysovou vodou budete mať jedinečnú príležitosť sa okúpať, šnorchlovať či relaxovať na katamaráne a obdivovať krásne prírodné scenérie.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 505 992 km2
Hlavné mesto: Madrid
Počet obyvateľov: 47 miliónov
Úradný jazyk: španielčina a regionálne jazyky
Náboženstvo: kresťanstvo
Časový posun: platí rovnaký čas ako na Slovensku
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom •všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území krajiny
Pobytová taxa: platí sa iba na Baleárskych ostrovoch
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Španielsko
Trasa cesty: Slovensko - Španielsko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 112, polícia 091
Veľvyslanectvo SR: C/del Pinar 20, 280 06 Madrid, Espana, Tel. +34915903861

Popis
Bohatá história, neopakovateľné prírodné scenérie a jedinečná atmosféra krajiny žijúcej podľa hesla siesta, fiesta, manana - to je temperamentné Španielsko. Ľudová múdrosť hovorí, že kto chce spoznať pravé Španielsko, mal by sa vybrať do Andalúzie, kam turistov zo všetkých kútov sveta už roky lákajú tanečnice flamenca, dobré víno, býčie zápasy, ale najmä široké pláže a priezračne čisté more. Andalúzska provincia Almería sa rozprestiera na juhovýchode Pyrenejského polostrova. Návštevníkov nadchne veľmi príjemnou atmosférou v pokojných letoviskách. Pobrežie zdobia malebné rybárske dedinky, dlhé pieskové pláže, ale aj plážičky ukryté medzi skalami. Hlavnou metropolou provincie je rovnomenné mesto Almería. Mesto je známe ako „ciudad del moro“, teda maurské mesto, a vďaka unikátnej arabskej architektúre budete mať pocit, že ste na opačnej strane Stredozemného mora. Mestu dominuje pevnosť Alcazaba a z jej hradieb sa návštevníkom naskytá krásny výhľad na mestečko a pobrežie pod ním. K vyhľadávaným turistickým atrakciám patrí svetoznámy palácový komplex Alhambra v Granade, majestátne pohorie Sierra Nevada alebo autentická španielska dedinka Mojacar.
Poloha
Španielske kráľovstvo sa rozprestiera na Pyrenejskom polostrove. Na juhu a východe ho obmýva Stredozemné more, na západe Atlantický oceán. Na severe krajiny tvoria prirodzenú hranicu s Francúzskom Pyreneje. K susedom Španielska patrí aj Andorra a Portugalsko.
Klíma
Španielske podnebie výrazne ovplyvňujú tri hlavné faktory: Atlantický oceán, Stredozemné more a Pyreneje. Vo všeobecnosti však platí, že podnebie Pyrenejského polostrova patrí k najpríjemnejším v Európe. Najmä oblasť Stredozemného mora sa vyznačuje vysokým počtom slnečných dní počas celého roka a teplotami ideálnymi na dovolenku už od mája až do začiatku novembra.
Príroda
Povrch Španielska je veľmi členitý. Najkrajšie prírodné scenérie ponúkajú majestátne Pyreneje a pobrežie Atlantického oceánu. Vnútrozemiu krajiny dominuje najväčšia náhorná plošina v Európe, Meseta. Medzi najočarujúcejšie oblasti Španielska patrí slnečná Andalúzia.
História
Územie dnešného Španielska bolo osídľované už od paleolitu. Za prvých známych obyvateľov oblasti sú považovaní Iberi, ktorí začali územie osídľovať približne 1600 rokov pred naším letopočtom. Neskôr ich nasledovali Feničania a Kelti. Starí Rimania tu v 8. storočí pred naším letopočtom založili provinciu Hispánia, ktorej názov sa stal základom pre dnešné pomenovanie Španielska. Výrazný vplyv na historický vývoj Španielska mali aj Mauri, ktorí ovládli územie v ranom stredoveku. Zápas medzi dvomi náboženstvami charakterizuje celú španielsku históriu. Najväčší rozmach zaznamenalo Španielske kráľovstvo v koloniálnych časoch, a to najmä vďaka moreplaveckým a dobyvateľským úspechom.V novodobých dejinách poznačila Španielsko najmä občianska vojna v rokoch 1936 až 1939. Od roku 1986 je Španielsko členom Európskej únie.
Kuchyňa
V gastronómii Španielska sa mieša viacero vplyvov z okolitých krajín i španielskych regiónov. Jedlá sú veľmi pestré, ale i prekvapivo prosté. Základnými surovinami sú ryby, zelenina, cesnak a olivový olej. Tapas, paella či krevety patria k najznámejším pochúťkam, ktoré by ste pri návšteve tejto krajiny mali určite ochutnať.