13 najlepších atrakcií na Kréte

Späť na zoznam 2. júla, 2019
6 min. čítania
Autor: Petra
Vybrali sme pre Vás 13 miest, ktoré by ste počas svojho pobytu na Kréte nemali vynechať:

 Rethymno

Úzke uličky starého mesta Rethymno a miestny prístav sú ideálne miesta na romantické prechádzky, nákupy suvenírov či večeru v typickej taverne. Uprostred mesta Rethymno na nízkom kopci sa rozprestiera hrad Fortezza, ktorý bol postavený v roku 1590 a je obľúbenou zastávkou mnohých dovolenkárov.

pláž Elafonisi

Všetky pláže na ostrove Kréta sú prekrásne, ale tie ktoré sa nachádzajú na ostrove Elafonisi, sú vynimočné. Pláž leží na  juhozápade Kréty a je oddelená od pobrežia Kréty veľmi plytkou lagúnou približne 200 metrov dlhou. Vody okolo tohto ostrova sú krištáľovo čisté a piesok biely, miestami s jemným ružovým odtieňom.

Spinalonga

Jedinečný ostrov blízko krétskeho pobrežia bol zaradený na zoznam svetového dedičstva UNESCO. K historicky zaujímavej atrakcii sa preplavíte z mestečka Elounda cez azúrovo modrý záliv Mirabello. Ak sa vydáte na lodný výlet, počas plavby sa budete môcť osviežiť v mori a po kúpaní vás čaká prehliadka obľúbeného prístavného mesta Agios Nikolaos.

Agios Nikolaos

Prístavné mestečko, ktoré ponúka návštevníkom zmes moderného a tradičného štýlu, sa nachádza v krásnom zálive Mirabello na východe Kréty. Mestské jazero Voulismeni, ktoré je lemované očarujúcimi malými kaviarňami a butikmi, bolo predmetom mnohých legiend. Jeden mýtus vraví, že sa v ňom kúpala bohyňa Aténa. Ďalšia legenda tvrdí, že toto krásne jazero je bezodné. Agios Nikolaos je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na Kréte.

lagúna Balos

Celodenný lodný výlet na pirátsky ostrov a vyhľadávanú pláž s rovnomenným názvom. Budete mať príležitosť preskúmať benátsku pevnosť zo 16. storočia na ostrove Imeri Gramvousa a odfotiť si rozprávkovú lagúnu Balos, známu krištáľovou vodou, v ktorej sa kúpala aj princezná Diana s princom Charlesom.

Chania – starý benátsky prístav

Tento prístav  bol dôležitým obchodným centrom až do začiatku 20. storočia. Dodnes starý prístav Chania používajú menšie lode a jachty. Klenotom korunového prístavu je jeho maják, ktorý postavili Benátčania okolo roku 1595 až 1601 a je jedným z najstarších na svete. Väčšina ľudí sem chodí na prechádzku, dať si kávu, raňajky s výhľadom na maják alebo si vychutnávajú jedlo v jednej z mnohých reštaurácií a obchodov s typickým nápojom Ouzo.

Samaria Gorge

Táto impozantná 18-kilometrová roklina sa nachádza v národnom parku Samaria a je na predbežnom zozname svetového dedičstva UNESCO. Túra končí pri pobreží Líbyjskeho mora na peknej pláži s čiernym pieskom.  Rieka Tarraios, ktorá po zimných povodniach v lete vysychá, vytvára roklinu s vysokými skalnatými útesmi po každej strane.

Passage of famous Samaria Gorge, Crete, Greece

Palác Knossos a  Archeologické múzeum v Heraklione

Nechajte sa uniesť do histórie v labyrinte minojského paláca Knossos, obdivujte známu sálu s kamenným trónom a kráľovské komnaty. Za zastávku stojí aj hlavné mesto Heraklion s úchvatnou atmosférou trhu na 1866. ulici, benátskou fontánou na Lionskom námestí, katedrálou sv. Tita, benátskou pevnosťou a čarovným rybárskym prístavom.

Santorini

Navštívte jeden z najvyhľadávanejších ostrovov sveta! Očarí vás typická architektúra s bielymi domčekmi, modrými strieškami a fascinujúci výhľad na šíre more. Jedno z najromantickejších miest Grécka je ako stvorené na prechádzky úzkymi uličkami s množstvom tradičných domov a suvenírových obchodíkov. Večer si nesmiete nechať ujsť západ slnka v autentickom mestečku Oia.

Chrissi

Karibik Európy, alebo aj zlatý ostrov, ako ho miestni obyvatelia nazývajú, je unikátnym neobývaným miestom južne od Kréty. Ostrov Chrissi obmývajú tyrkysové vody Líbijského mora a je špecifický množstvom cédrových lesov s príjemnou vôňou a výskytom mušlí, ktoré zdobia jeho biele pieskové pláže. Užite si deň pod gréckym slnkom v tropickom podnebí.

pláž Matala

Matala je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na Kréte a určite najznámejšou plážou Heraklionu.  Zátoka Matala sa pýši krásnou 300 m dlhou pieskovo-kamienkovou plážou a krištáľovo čistou vodou obklopenou skalnými útesmi s vodnými jaskyňami.  Zo zátoky je pekný výhľad na ostrovy Paximadia.

 pláž Preveli 

Jedna z najkrajších pláží na Kréte sa nachádza na južnom pobreží ostrova. Túto prekrásnu kamienkovú pláž nájdete pod kláštorom Preveli, ktorý je 36 kilometrov južne od mesta Rethymno a leží pri ústí rieky a je lemovaná palmovým hájom. Ak pôjdete po ústí rieky do vnútrozemia nájdete malý vodopád. Na pláži nájdete malú tavernu, kde sa môžete osviežiť typickým gréckym frapé.

 Faistos

Druhý najväčší a najdôležitejší minojský palác je postavený 70 m nad morom a kedysi slúžil ako zimné sídlo panovníka. Nad palácom sa vypína pohorie Psiloreitis, ktoré je skôr známe pod názvom Ida.

Ancient ruins of Minoan Phaistos Palace, a Bronze Age archeological site, Island of Crete, Greece, Mediterranean

Aké miesta alebo atrakcie na Kréte by ste odporučili vy?
5. júna, 2024
2 min. čítania

Do exkluzívneho QATARU s CK Hydrotour od septembra priamo z Bratislavy

Cestovná kancelária Hydrotour prináša slovenským dovolenkujúcim novú exotickú destináciu – exkluzívny QATAR. Priame nonstop lety z Bratislavy do Qataru trvajú iba 5 hodín a štartujú už od septembra 2024.
27. apríla, 2024
2 min. čítania

Nové termíny do Ománu v predaji

Cestovná kancelária Hydrotour oficiálne spustila predaj nových termínov do fascinujúceho Ománu, kam bude lietať priamo z Bratislavy bez medzipristátia od októbra 2024 až do mája 2025.
22. apríla, 2024
5 min. čítania

Ste vášnivý plavec? Tieto hotelové bazény sú pre vás ako stvorené

Zvyknete si na dovolenke zaplávať? Pre cestovateľov, ktorí milujú plávanie a nechcú sa vzdať svojho hobby ani počas dovolenky, sme pripravili prehľad vybraných hotelov s kvalitnými plaveckými bazénmi. Tento zoznam je určený pre tých, ktorí si radi doprajú pár dĺžok v bazéne na osvieženie alebo ako súčasť svojho tréningového režimu.