Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Sicília
Najväčší taliansky ostrov lemujú pláže s jemným pieskom a s pozvoľným vstupom do priezračnej azúrovej vody.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke na Sicílii?

Nezabudnuteľné výlety na unikátne miesta
Obľúbený rodinný hotel situovaný pri nádhernej pieskovej pláži
Animátori Klubu Leto, ktorí sa postarajú o program pre deti aj dospelých
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Sicília
Serenusa Resort 4*
Rodinná dovolenka
od 844 €
1 068 € s popl. / dosp. os.
Sicília
od 1 021 €
1 245 € s popl. / dosp. os.
Sicília
Hotel Panoramic 4*
Obľúbený hotel
od 720 €
944 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

ktoré môžete navštíviť na Sicílii

Scala dei Turchi
Scala dei Turchi je skalnatý útes na pobrežı́ Realmonte na juhu Sicı́lie. Táto jedinečná pláž, známa aj ako „Turecké schody“, sa stala turistickou atrakciou práve vďaka svojim jedinečným bielym skalám. Ak chcete uniknúť davom, prejdite ešte asi ďalšı́ch sto metrov na sever, kde môžete zostúpiť na dlhé piesočnaté pláže.
Taormina
Najznámejšie prı́morské letovisko Sicı́lie na úbočı́ kopcov vysoko nad morom je obklopené prepychovými subtropickými záhradami, ktoré kvitnú po celý rok. Pôsobivou kulisou je sopka Etna v pozadı́. Paláce a kostoly v pastelových farbách a nádherné grécke divadlo sú ukryté v úzkych a často strmých uličkách. Najobľúbenejšou činnosťou turistov je prechádzanie sa po úzkej hlavnej ulici premenenej na pešiu zónu Corso Umberto, nakupovanie a vysedávanie v miestnych kaviarňach a reštauráciách.
Grécke divadlo a záhrady Giardino Pubblico
Z námestia Piazza Vittorio Emanuele vedie ulica Via Teatro Greco ku krásnemu taorminskému gréckemu divadlu. Aj keď Rı́mania celú stavbu prebudovali, svojou podstatou je typicky grécka a má nádhernú polohu na úbočı́ kopca s vrcholom Etny a morom. J.W.Goethe si zapı́sal do svojho dennı́ka : “Nikdy nemalo žiadne publikum v žiadnom divadle pred sebou taký výhľad.”
Etna
Najväčšia sopka Európy dosahuje výšku až 3323 m nad pobrežı́m Sicı́lie. Majestátna Etna už dlho fascinuje obyvateľov Sicı́lie aj návštevnı́kov ostrova. Pı́sali o nej už Pindaros a Platón, Empedokles údajne skočil do jej krátera. Činná je takmer bez prestávky od čias prvých pozorovanı́ z obdobia asi pred 2500 rokmi. Jej vek sa odhaduje na 2,5 milióna rokov. Názov pochádza z rı́mskeho slova Aetna, prevzatého od Grékov – aitho (horieť), alebo od Feničanov – attano. Arabi ju nazývajú Gibel Utlamat (hora ohňa).
Agrigento- Údolie chrámov
Sicı́lia svojou polohou v Stredozemnom mori vždy priťahovala svetové kultúry a civilizácie. Dávno predtým, než sem prišli Rimania sa tu objavili starovekı́ Gréci a zanechali tu po sebe bohaté dedičstvo v podobe nádherných chrámov. Tie najvýznamnejšie stáli v Agrigente. Údolie chrámov je tvorené viacerými významnými pamiatkami.
San Vito Lo Capo
Neďaleko Palerma a Trapani sa nachádza jedna z najkrajšı́ch sicı́lskych plážı́. Biely nedotknutý piesok sa tiahne približne kilometer obmývaný priezračnou vodou. Vstup do mora je bezpečný, veľmi mierny, ľahko pozorovať farebné rybky. Pláž je zaujı́mavá vďaka skale Mount Cofan s jaskyňami.
Giardini Naxos
Južne od mesta Taormina objavı́te pláž Giardini Naxos s bielym jemným pieskom a úsekmi s kamienkami. Dlhá pláž sa nachádza v zátoke, ktorú skrášľuje bohatá vegetácia. Nechýbajú služby ako požičovňa ležadiel a slnečnı́kov, plážové bary, reštaurácie a ponuka vodných športov. Miesto je rušné aj počas nočných hodı́n.
Isola dei Conigli
Isola dei Conigli je ukrytá pláž v malej zátoke, kde sa v mori odrážajú všetky odtiene modrej. Malá len cca 150 metrov dlhá pláž je chránená a teda je kúpanie absolútne bezpečné. More je veľmi plytké, hlbšia voda je až po viac ako sto metroch. Pláž je ťažšie prı́stupná.
Isola Bella
Najznámejšou plážou v blı́zkosti Taorminy je Isola Bella. Prı́roda, krištáľovo čisté more a nádherné scenérie z nej robia vyhľadávanú lokalitu pre turistov počas dovolenky na Sicı́lii. Neďaleko kamienkovej pláže nájdete aj niekoľko reštaurácii. Samotný prı́chod je zážitkom – stačı́ sa previezť lanovkou Taormina – Mazzaro, odkiaľ prejdete cez pobrežnú cestu a niekoľkými schodmi priamo k pláži.
Cefalú
Nádherné mestečko na talianskej Sicílii so skvostnou katedrálou, romantickými uličkami s kaviarňami, v ktorých môžete ochutnať pravú taliansku kávu, či tradičnú sicílsku zmrzlinu.

Top výlety

Zažite sopečné dobrodružstvo na najvyššej aktívnej sopke v Európe. Porozprávame si legendy, ktorými je mama Etna opradená, oboznámime sa so životom na jej úpätí, no najmä budeme môcť obdivovať jej okolie z výšky až 2.900 metrov, kam sa dostanete lanovkou a džípmi. Z Etny sa presunieme do mesta Taormina, ktoré je vyhľadávané známymi osobnosťami. Tie sem prichádzajú za oddychom v krásnom zelenom prostredí, aj za populárnym filmovým festivalom. V Taormine budete mať voľný čas na návštevu gréckeho divadla s výhľadom na Etnu alebo vynikajúci taliansky obed.
80 EUR / dospelá osoba.
50 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Cena nezahŕňa vstup do divadla a na lanovku.
Spoznajte kedysi navýznamnejšie spoločenské a ekonomické centrum starovekého Grécka, Syrakúzy, kde sa narodil aj zakladateľ matematiky Archimedes. Dnes ulice tohto mesta dýchajú nezameniteľnou talianskou atmosférou. Po spoločnej prehliadke jeho malebných uličiek, katedrály Duomo či prameňa Aretusa, budete mať dostatok času ochutnať miestnu gastronómiu od pizze, cestovín až po arancini či cannoli. Po obede nás čaká plavba loďou, z ktorej si obzrieme staré mesto Ortigia, hrad Maniace a priestor bude i na kúpanie sa.
100 EUR / dospelá osoba.
50 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Spoznajte najvýznamnejšie mesto južnej Sicílie od antiky až po súčastnosť. Spoločne sa vydáme po stopách starých Grékov v Údolí chrámov, ktoré je najväčším archeologickým náleziskom v Európe. Naša cesta povedie pomedzi mandľovníky, pistáciovníky, opuncie a ďalšiu významnú stredomorskú faunu. Po sprevádzanej návšteve údolia chrámov nás čaká voľný čas v novej časti Agrigenta, na jeho hlavnej ulici Via Atenea, kde si môžete nakúpiť suveníry alebo ochutnať miestne gelato.
55 EUR / dospelá osoba.
35 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Cena nezahŕňa vstup do Údolia chrámov.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie
Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 301 338 km2
Hlavné mesto: Rím
Počet obyvateľov: 60483973
Úradný jazyk: Taliančina
Náboženstvo: rímski katolíci 87,6%, východní katolíci 0,2%, pravoslávni 1,6%, moslimovia 2,1%, protestanti 1,1%, budhisti 0,3%, hinduisti 0,2%, bez vyznania 5,8%
Časový posun: platí rovnaký čas ako na Slovensku
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území krajiny
Pobytová taxa: od 2€ do 5 €/os.noc
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Taliansko
Trasa cesty: Slovensko - Taliansko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: 118, 112, 113
Veľvyslanectvo SR: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, Roma, Itali, +39 0636715200, +39 0636715201
Popis
Taliansky ostrov Sicília je preslávený krásnymi plážami a olivovými hájmi, nad ktorými sa vypína majestátna sopka Etna. Obľúbená dovolenková destinácia dýcha históriou a rozvoniava skvelou kuchyňou.
Poloha
Taliansko sa rozprestiera na Apeninskom polostrove v južnej časti Európy. Pozostáva z 20 regiónov a s rozlohou 301 338 km² patrí k väčším európskym krajinám.
Klíma
Taliansko leží v subtropickom stredozemnom pásme. Počasie na pobreží sa vyznačuje suchými letami a zimami bohatými na zrážky. Sever Talianska leží v miernom pásme, juh Talianska v subtropickom. Priemerná teplota vody v letných mesiacoch je 25 °C.
Príroda
Severným okrajom krajiny sa v tvare polkruhu tiahnu alpské štíty. Tu sa týči najvyšší bod Talianska, Mont Blanc, s nadmorskou výškou 4 807 m. Hornatý povrch sa postupne znižuje smerom na juh a prechádza do Pádskej nížiny. V strednej časti ohraničujú krajinu Apeniny. Talianske pobrežie má dĺžku 7 500 km. Taliansko sa pýši činnými sopkami Vezuv, Etna a Stromboli. Medzi najvýznamnejšie rieky patrí 652 km dlhá rieka Pád.
História
Približne v 8. storočí pred naším letopočtom bolo založené mesto Rím. Ako zlatý vek Talianska sa označuje obdobie Rímskej republiky a Rímskeho cisárstva, ktorých dedičstvo významne poznačilo západnú kultúru. Po páde Rímskej ríše sa stalo územie Talianska súčasťou Byzantskej ríše. 14. storočie v Taliansku prinieslo najmä rozkvet umenia a vedy. V 19. storočí sa začal proces politického a územného zjednotenia celej krajiny a v roku 1871 bol Rím vyhlásený za hlavné mesto nového štátu. V roku 1922 sa k moci dostal Benito Mussolini a z Talianska sa stal fašistický štát, ktorý v druhej svetovej vojne bojoval po boku Nemecka. Po skončení druhej svetovej vojny obyvatelia Talianska v referende rozhodli o premene monarchie na republiku. Taliansko je jednou zo zakladajúcich krajín Európskej únie.
Kuchyňa
Vynikajúca talianska gastronómia s takmer tisícročnou históriou je preslávená po celom svete. Základom talianskej kuchyne sú pizza a cestoviny na mnoho spôsobov, jedlá z rýb a morských plodov, to všetko doplnené čerstvou zeleninou a vysokokvalitnými syrmi. Milovníci sladkého si prídu na svoje v typických pasticceriach, ktoré ponúkajú talianske pečivo a zákusky. Dobré jedlo si vychutnáte pri skvelom talianskom víne.