Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Aqaba
Aqaba je ideálnym miestom na spoznávanie najobľúbenejších atrakcií Jordánska a dokonalý relax pri Červenom mori

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke v Aqabe?

dokonalý relax na plážach Červeného mora
obľúbené hotely s kvalitnými službami all inclusive
jedinečné výlety plné zážitkov
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Aqaba
Grand Tala Bay Resort 5*
Obľúbený hotel
od 521 €
770 € s popl. / dosp. os.
Aqaba
od 747 €
996 € s popl. / dosp. os.
Aqaba
od 909 €
1 158 € s popl. / dosp. os.
Aqaba
od 825 €
1 074 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

v Aqabe

Aqaba
Moderné a rýchlo sa rozvı́jajúce mesto Aqaba sa rozprestiera v Aqabskom zálive v Červenom mori, približne 335 km od Ammánu. Za rı́mskych čias bolo toto mesto jedno z najvýznamnejšı́ch prı́stavov a strategický bod na obchodnej ceste medzi tromi kontinentmi. Dnes tu nájdete niekoľko mešı́t, pevnosť Helim z 12. storočia, turecké kúpele a archeologické múzeum. Spolu so skalným mesto Petra a mesačným údolı́m Wadi Rum tvorı́ Aqaba tzv. zlatý trojuholnı́k jordánskeho cestovného ruchu.
Potápanie v Červenom mori
Aqaba je rajom pre potápačov, hrdı́ sa nádhernými koralovými útesmi, bohatým podmorským životom i pieskovými plážami.
Petra
Staré nabatejské mesto, sa právom považuje za najväčší klenot krajiny. V roku 2007 bolo zapísané na zoznam siedmych novodobých divov sveta. Mesto vytesali do skál Nabatejci pred viac ako dvetisíc rokmi, kedy sa pustá púštna krajina premenila na prosperujúcu križovatku obchodu s hodvábom, korením a kadidlom. Do Petry vstúpite cez kilometer dlhú úzku roklinu s názvom Siq, lemovanú v priemere 80 metrov vysokými útesmi. Záblesk najpôsobivejšej pamiatky, slávnej pokladnice Al Khazen, nájdete na jeho konci.
Mŕtve more
Neopísateľným zážitkom je plávanie, lepšie povedané kúpanie, v Mŕtvom mori, ktoré tvorí prirodzenú hranicu so susedným Izraelom. Najslanšie jazero sveta je zároveň najnižšie položené miesto na Zemi a pomenovanie dostalo preto, že obsahuje 4x viac chloridu soľného ako voda v oceánoch, a preto v nej neprežijú ryby ani väčšina morských živočíchov a rastlín. Kúpanie v mori je naopak blahodarné. Bahno z mŕtveho mora sa používa od nepamäti na liečbu kožných ochorení.
Wadi Rum
Milióny rokov sa z piesku a vápenca formovala jedna z najkrajších púštnych scenérii sveta – nádherné mesačné údolie Wadi Rum. Sčervenané pieskové duny, skaly vychádzajúce z nehostinnej pláne a stáda tiav hnané beduínmi, ktorí tu dodnes žijú, vás prenesú do celkom iného sveta. Zažite jedinečný západ slnka nad červenkastou zemou, pozorujte hviezdy na jasnej nočnej oblohe pri ohni a ráno si privstaňte na prvé lúče vychádzajúceho slnka nad červenou púšťou.

Top výlety

Vydajte sa na lodný výlet pozdĺž Aqabského zálivu so zastávkami na šnorchlovanie, kde budeme mať jedinečnú príležitosť obdivovať prekrásne koralové záhrady Červeného mora.
Nádherný celodenný výlet do prekrásneho Jordánskeho údolia s návštevou Mŕtveho mora a pútnického miesta Betánia. Mŕtve more, slané bezodtokové jazero ležiace 400 metrov pod hladinou mora, je unikát. Obsahuje desaťnásobne väčšie množstvo soli ako obyčajná morská voda, vďaka čomu sa Vaše telo udrží na hladine bez akejkoľvek námahy. Po voľnom čase strávenom užívaním si blahodarných účinkov Mŕtveho mora navštívite jedno z najdôležitejších posvätných pútnických miest kresťanov, Betánia, kde Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista. Tí, ktorí preferujú adrenalín môžu ísť namiesto Betánie, na turistiku do Wadi al Mujib - nádherná kaňon, ktorý miestni obyvatelia volajú Grand Canyon Jordánska. Turistika nie je povolená pre deti a mládež do 18 rokov.
Turistickým lákadlom je tiež Mŕtve more so známymi liečivými účinkami. Miestne minerály v morskej vode a unikátne bahno napomáhajú pri liečbe ochorení nervovej sústavy, kožných chorôb, artritídy a reumy. Súčasťou výletu je aj Wadi Mujib - nádherný kaňon, ktorý miestni volajú Grand Canyon Jordánska. Turistika nieje povolená pre osoby mladšie ako 18 rokov.
Kedysi ňou prechádzali karavany prevážajúce vzácne kadidlo a korenie, dnes patrí na zoznam divov sveta. Staré nabatejské mesto Petra uzamknuté v srdci jordánskych pieskovcových hôr je najväčším klenotom krajiny. Oplatí sa tu stráviť celý deň a aj tak sa vám odtiaľ nebude chcieť odísť. Cesta sa začína približne kilometer dlhou prechádzkou v skalnom priesmyku Siq. Záblesk najpôsobivejšej pamiatky, slávnej Pokladnice, Al Khazen, nájdete na jeho konci. Precíťte atmosféru beduínskej minulosti, obdivujte desiatkydo kameňa vytesaných hrobiek, starobylé divadlo, trh a miesta, ktoré boli kedysi súčasťou dôležitého obchodného centra.
Poldenný fascinujúci výlet do púšte známej ako Mesačné údolie, ktorého prírodná krása je prakticky nedotknutá človekom. Žiarivo oranžové kaňony tvoria monolitické skaly siahajúce do výšky 1 750 m n. m. a ukrývajú množstvo jazierok či dokonca 4000 rokov staré skalné maľby. Nezabudnuteľný zážitok umocní dychberúci západ slnka. Prírodné krásy púšte Wadi Rum boli ideálnou voľbou na natáčanie výpravného filmového eposu Lawrence z Arábie
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 89 341 km2
Hlavné mesto: Ammán
Počet obyvateľov: 10 miliónov
Úradný jazyk: arabčina
Náboženstvo: islam
Časový posun: UTC+2
Víza: klienti nášho chartrového letu víza neplatia
Cestovný doklad: cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate
Pobytová taxa: neplatí sa
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Jordánsko
Trasa cesty: Slovensko - Jordánsko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 - 240 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 199, polícia 191
Zastupiteľský úrad SR: Veľvyslanectvo SR v Bejrúte, Weavers Centre, 12th floor, Clemeneau Street 464, Libanon

Popis
Jordánsko je unikátna krajina, ktorá ukrýva fascinujúce skvosty svetového dedičstva. Slávny je jordánsky zlatý trojuholník, jedná sa o trojicu turistických klenotov, ktoré si počas návštevy nesmiete nechať ujsť: úchvatné starobylé skalné mesto Petra s tajomnou atmosférou, prírodnú rezerváciu Wadi Rum s fascinujúcimi sčervenanými dunami a moderné prímorské letovisko Aqaba s luxusnými rezortmi prestížnych hotelových sietí. Aqaba je rajom pre potápačov, hrdí sa nádhernými koralovými útesmi, bohatým podmorským životom i pieskovými plážami. Na opačnom konci krajiny sa rozprestiera hlavné mesto Ammán so 4,5 miliónmi obyvateľov, jedno z najstarších miest Arabského polostrova, ktoré vo svojom historickom centre ukrýva pamiatky z rímskych, križiackych i osmanských čias. Ammán je moderným mestom s tradičnou arabskou architektúrou a je jedným z najprosperujúcejších miest Stredného východu. Pôvodné dedinky s tradíciami minulosti už len dopĺňajú atmosféru tejto neopakovateľnej krajiny, ktorá patrí k najbezpečnejším na svete.
Poloha
Kráľovstvo leží na arabskom polostrove a je považované za bránu do Blízkeho východu. Jordánske hašimovské kráľovstvo sa rozprestiera na východnom brehu rieky Jordán a susedí so Saudskou Arábiou, Irakom, Sýriou, Izraelom a Palestínou. Celková dĺžka pobrežia je 26 km a jediné prístavné mesto Jordánska, Aqaba, sa nachádza na pobreží Aqabského zálivu v severnej časti Červeného mora. Dôležité obchodné centrum leží na križovatke medzi egyptskou Tabou, izraelským Eilatom a Saudskou Arábiou. Na západe krajiny sa na najnižšom bode zeme majestátne rozpína svetový unikát, Mŕtve more, známe svojimi blahodarnými účinkami.
Klíma
Pre Jordánsko je charakteristická stredomorská klíma so stabilným slnečným počasím. Denné teploty v letných mesiacoch dosahujú priemerne 35 °C a teplota mora príjemných 25 °C. Vďaka pieskovým plážam, celoročne teplučkému moru a kvalitným službám hotelových rezortov sa stredisko stalo ideálnym cieľom mnohým turistov prichádzajúcich celoročne za nezabudnuteľnou dovolenkou.
Príroda
Hoci je Jordánsko púštnou krajinou, počas jeho objavovania vás nezriedka prekvapia oázy s palmami a roztrúsené kvety po vyprahnutých kopcoch. Jordánsko má limitovaný prístup k moru a väčšinu krajiny tvorí kamenistá púšť a polopúšť. Nehostinným podmienkam púšte sa najlepšie prispôsobil listnatý strom akácia arabská, ktorý rastie až do výšky 12 m. Jordánskom preteká rieka Jordán. Vlieva sa do Mŕtveho mora, ktoré je najnižším bodom sveta s nadmorskou výškou -420 m. Najvyšší vrch Jabal Ram dosahuje výšku 1734 m n.m.
História
Územie Jordánska bolo osídlené už od najstarších čias. Od 9. storočia pred našim letopočtom územie osídľovali Asýrčania, Peržania, Babylončania a neskôr sa stalo súčasťou Rímskej ríše. Počas križiackych výprav sa podarilo Arabom vytlačiť z územia kresťanstvo. Do prvej svetovej vojny spadalo Jordánsko pod Osmanskú ríšu, následne prevzala správu nad krajinou Veľká Británia. V roku 1946 získalo Jordánsko samostatnosť a prijal sa oficiálny názov Jordánske hašimovské kráľovstvo. Jordánskym kráľom sa stal člen hašimovskej dynastie Husajn Bin Talál a súčasnou hlavou monarchie je kráľ Abdalláh II. Jordánsky, ktorý je považovaný za priameho potomka proroka Mohameda.
Kuchyňa
Tradičná jordánska kuchyňa vonia zmesou aromatických korenín a čerstvých byliniek. Medzi obľúbené bylinky patria tymián, koriander, petržlenová vňať, zázvor, šafrán, rímska rasca alebo sezam. Mäsové pokrmy sa najčastejšie pripravujú z jahňacieho, hovädzieho alebo kuracieho mäsa. Významnú časť gastronómie tvoria strukoviny, čerstvá zelenina a ovocie. Jordánsko je známym producentom extra kvalitného olivového oleja.