Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Jordánsko
Perla Arábie, dovolenková destinácia ukrývajúca jeden zo siedmich divov sveta a miesta, ktoré Vás prenesú v čase.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke v Jordánsku?

zaslúžený oddych na plážach Červeného mora
exkluzívne hotely s kvalitnými službami all inclusive
unikátne výlety plné zážitkov
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Aqaba
Tala Bay Resort 5*
Obľúbený hotel
od 496 €
745 € s popl. / dosp. os.
Aqaba
od 722 €
971 € s popl. / dosp. os.
Aqaba
od 884 €
1 133 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

v Jordánsku

Petra
Staré nabatejské mesto, sa právom považuje za najväčší klenot krajiny. V roku 2007 bolo zapísané na zoznam siedmych novodobých divov sveta. Mesto vytesali do skál Nabatejci pred viac ako dvetisíc rokmi, kedy sa pustá púštna krajina premenila na prosperujúcu križovatku obchodu s hodvábom, korením a kadidlom. Do Petry vstúpite cez kilometer dlhú úzku roklinu s názvom Siq, lemovanú v priemere 80 metrov vysokými útesmi. Záblesk najpôsobivejšej pamiatky, slávnej pokladnice Al Khazen, nájdete na jeho konci.
Wadi Rum
Milióny rokov sa z piesku a vápenca formovala jedna z najkrajších púštnych scenérii sveta – nádherné mesačné údolie Wadi Rum. Sčervenané pieskové duny, skaly vychádzajúce z nehostinnej pláne a stáda tiav hnané beduínmi, ktorí tu dodnes žijú, vás prenesú do celkom iného sveta. Zažite jedinečný západ slnka nad červenkastou zemou, pozorujte hviezdy na jasnej nočnej oblohe pri ohni a ráno si privstaňte na prvé lúče vychádzajúceho slnka nad červenou púšťou.
Mŕtve more
Neopísateľným zážitkom je plávanie, lepšie povedané kúpanie, v Mŕtvom mori, ktoré tvorí prirodzenú hranicu so susedným Izraelom. Najslanšie jazero sveta je zároveň najnižšie položené miesto na Zemi a pomenovanie dostalo preto, že obsahuje 4x viac chloridu soľného ako voda v oceánoch, a preto v nej neprežijú ryby ani väčšina morských živočíchov a rastlín. Kúpanie v mori je naopak blahodarné. Bahno z mŕtveho mora sa používa od nepamäti na liečbu kožných ochorení.
Aqaba
Moderné a rýchlo sa rozvíjajúce mesto Aqaba je jediným jordánskym prímorským mestom. Za rímskych čias bolo jedno z najvýznamnejších prístavov a strategický bod na obchodnej ceste medzi tromi kontinentmi. Dnes tu nájdete niekoľko mešít, pevnosť Helim z 12. storočia, turecké kúpele a archeologické múzeum. Blízke potápačské centrá poskytujú prístup k prekrásnym koralovým záhradám a luxusné letovisko Tala Bay poskytuje nerušený relax na plážach obmývaných Červeným morom.
Jerash
Severne od hlavného mesta, Ammánu, leží unikátne staroveké mesto Jerash, ktoré by si zaslúžilo pomenovanie Rím Stredného východu. Impozantné brány, kolonády, nádvoria, chrámy a divadlá. Akoby nikdy nebolo zničené. Akoby sa mihnutím čarovného prútika mali opäť rozozvučať tribúny s 15 000 obyvateľov napäto sledujúcich zápasy gladiátorov v obrovskom hipodróme. Prechádzajte sa starovekým mestom a obdivujte vyspelosť kultúry, ktorá tu prekvitala pred viac ako 2 300 rokmi.
Ammán
Hlavné mesto Jordánska, Ammán, leží na vysokej náhornej rovine vo výške 850 m. Mesto bolo postavené na siedmych kopcoch a jeho hlavné časti získali pomenovanie podľa názvu svahu, na ktorom ležia. V meste je množstvo historických nálezísk od kamennej doby, cez grécku, rímsku, byzantskú a islamskú éru. Ruch metropoly je vidieť len v centre mesta, ktoré bolo centrom diania aj v staroveku. Ammán má približne 1,5 miliónov obyvateľov, čo je takmer polovica populácie Jordánska.
Jeruzalem
Posvätné mesto kresťanov, židov i moslimov. Nenechajte si ujsť Západný múr, známy aj ako Múr nárekov alebo románsky kostol sv. Anny, kde sa narodila Panna Mária. V stopách Ježiša sa krížovou cestou Via Dolorosa cez trhy starého mesta a kalváriu dostanete ku Chrámu svätého Hrobu. Následne zamierte na Olivovú horu s výhľadom na Jeruzalem. Po ceste sa zastavte aj v Getsemanských záhradách s Bazilikou Agónie, ktorej výzdoba ilustruje Ježišove utrpenie pred zatknutím a Judášovu zradu.

Zaujímavosti o Jordánsku

V skalnom meste Petra, ktoré je považované za jeden z Nových siedmich divov sveta, žilo kedysi až 30 tisíc ľudí.
Napriek mnohým archeologickým výskumom len 15% mesta Petra bolo doposiaľ objavených, 85% zostáva stále nedotknutých.
Mŕtve more je najnižšie položené miesto na zemi. Ide o slané bezodtokové jazero, ktoré leží 400 m pod hladinou mora.
Mesačné údolie Wadi Rum je rozlohou rovnako veľké ako New York City. Na tomto čarovnom mieste si budete pripradať ako na Marse.
Jordánsko láka okrem turistov aj hollywoodskych filmárov, “Mesačné údolie” Wadi Rum môžete vidieť vo filmoch Marťan, Star Wars: Vzostup Skywalkera či vo vynikajúcom rodinnom filme Aladin s Willom Smithom, ktorý režíroval Guy Richie. Film v hlavnej úlohe s Harrisonom Fordom, Indiana Jones – Posledná krížova výprava, sa odohráva na magickom mieste Petra, ktorého návšteva je podľa mnohých cestovateľov zážitkom na celý život. Filmový štáb nad výberom tohto archeologického miesta neváhal.

Top výlety

Jeruzalem, posvätné mesto kresťanov, židov i moslimov ponúka nezabudnuteľný výlet do histórie. Počas výletu si prehliadnete Západný múr, známy aj ako Múr nárekov či miesto, kde sa kedysi nachádzali posvätné vodné nádrže zvané Bethesda alebo románsky kostol sv. Anny, kde sa narodila Panna Mária. Navštívite súdnu sieň pevnosti Antonia, kde odsúdili na smrť Ježiša Krista. V Ježišových stopách sa krížovou cestou Via Dolorosa cez trhy starého mesta a kalváriu dostanete ku Chrámu svätého Hrobu. Následne zamierite na Olivovú horu s úchvatným panoramatickým výhľadom na Jeruzalem. Na Olivovej hore naučil Ježiš svojich apoštolov modlitbu Otčenáš a práve tejto modlitbe je zasvätený kostol Pater Noster. Cesta, ktorou prišiel Ježiš do Jeruzalema Vás dovedie až ku kostolu Dominus Flevit. Poslednou zastávkou sú Getsemanské záhrady s Bazilikou Agónie, ktorej výzdoba ilustruje Ježišove utrpenie pred zatknutím a Judášovu zradu.
Vydajte sa na lodný výlet pozdĺž Aqabského zálivu so zastávkami na šnorchlovanie, kde budeme mať jedinečnú príležitosť obdivovať prekrásne koralové záhrady Červeného mora.
Nádherný celodenný výlet do prekrásneho Jordánskeho údolia s návštevou Mŕtveho mora a pútnického miesta Betánia. Mŕtve more, slané bezodtokové jazero ležiace 400 metrov pod hladinou mora, je unikát. Obsahuje desaťnásobne väčšie množstvo soli ako obyčajná morská voda, vďaka čomu sa Vaše telo udrží na hladine bez akejkoľvek námahy. Po voľnom čase strávenom užívaním si blahodarných účinkov Mŕtveho mora navštívite jedno z najdôležitejších posvätných pútnických miest kresťanov, Betánia, kde Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista. Tí, ktorí preferujú adrenalín môžu ísť namiesto Betánie, na turistiku do Wadi al Mujib - nádherná kaňon, ktorý miestni obyvatelia volajú Grand Canyon Jordánska. Turistika nie je povolená pre deti a mládež do 18 rokov.
Turistickým lákadlom je tiež Mŕtve more so známymi liečivými účinkami. Miestne minerály v morskej vode a unikátne bahno napomáhajú pri liečbe ochorení nervovej sústavy, kožných chorôb, artritídy a reumy. Súčasťou výletu je aj Wadi Mujib - nádherný kaňon, ktorý miestni volajú Grand Canyon Jordánska. Turistika nieje povolená pre osoby mladšie ako 18 rokov.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 89 341 km2
Hlavné mesto: Ammán
Počet obyvateľov: 10 miliónov
Úradný jazyk: arabčina
Náboženstvo: islam
Časový posun: UTC+2
Víza: klienti nášho chartrového letu víza neplatia
Cestovný doklad: cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate
Pobytová taxa: neplatí sa
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Jordánsko
Trasa cesty: Slovensko - Jordánsko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 - 240 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 199, polícia 191
Zastupiteľský úrad SR: Veľvyslanectvo SR v Bejrúte, Weavers Centre, 12th floor, Clemeneau Street 464, Libanon

Popis
Jordánsko je unikátna krajina, ktorá ukrýva fascinujúce skvosty svetového dedičstva. Slávny je jordánsky zlatý trojuholník, jedná sa o trojicu turistických klenotov, ktoré si počas návštevy nesmiete nechať ujsť: úchvatné starobylé skalné mesto Petra s tajomnou atmosférou, prírodnú rezerváciu Wadi Rum s fascinujúcimi sčervenanými dunami a moderné prímorské letovisko Aqaba s luxusnými rezortmi prestížnych hotelových sietí. Aqaba je rajom pre potápačov, hrdí sa nádhernými koralovými útesmi, bohatým podmorským životom i pieskovými plážami. Na opačnom konci krajiny sa rozprestiera hlavné mesto Ammán so 4,5 miliónmi obyvateľov, jedno z najstarších miest Arabského polostrova, ktoré vo svojom historickom centre ukrýva pamiatky z rímskych, križiackych i osmanských čias. Ammán je moderným mestom s tradičnou arabskou architektúrou a je jedným z najprosperujúcejších miest Stredného východu. Pôvodné dedinky s tradíciami minulosti už len dopĺňajú atmosféru tejto neopakovateľnej krajiny, ktorá patrí k najbezpečnejším na svete.
Poloha
Kráľovstvo leží na arabskom polostrove a je považované za bránu do Blízkeho východu. Jordánske hašimovské kráľovstvo sa rozprestiera na východnom brehu rieky Jordán a susedí so Saudskou Arábiou, Irakom, Sýriou, Izraelom a Palestínou. Celková dĺžka pobrežia je 26 km a jediné prístavné mesto Jordánska, Aqaba, sa nachádza na pobreží Aqabského zálivu v severnej časti Červeného mora. Dôležité obchodné centrum leží na križovatke medzi egyptskou Tabou, izraelským Eilatom a Saudskou Arábiou. Na západe krajiny sa na najnižšom bode zeme majestátne rozpína svetový unikát, Mŕtve more, známe svojimi blahodarnými účinkami.
Klíma
Pre Jordánsko je charakteristická stredomorská klíma so stabilným slnečným počasím. Denné teploty v letných mesiacoch dosahujú priemerne 35 °C a teplota mora príjemných 25 °C. Vďaka pieskovým plážam, celoročne teplučkému moru a kvalitným službám hotelových rezortov sa stredisko stalo ideálnym cieľom mnohým turistov prichádzajúcich celoročne za nezabudnuteľnou dovolenkou.
Príroda
Hoci je Jordánsko púštnou krajinou, počas jeho objavovania vás nezriedka prekvapia oázy s palmami a roztrúsené kvety po vyprahnutých kopcoch. Jordánsko má limitovaný prístup k moru a väčšinu krajiny tvorí kamenistá púšť a polopúšť. Nehostinným podmienkam púšte sa najlepšie prispôsobil listnatý strom akácia arabská, ktorý rastie až do výšky 12 m. Jordánskom preteká rieka Jordán. Vlieva sa do Mŕtveho mora, ktoré je najnižším bodom sveta s nadmorskou výškou -420 m. Najvyšší vrch Jabal Ram dosahuje výšku 1734 m n.m.
História
Územie Jordánska bolo osídlené už od najstarších čias. Od 9. storočia pred našim letopočtom územie osídľovali Asýrčania, Peržania, Babylončania a neskôr sa stalo súčasťou Rímskej ríše. Počas križiackych výprav sa podarilo Arabom vytlačiť z územia kresťanstvo. Do prvej svetovej vojny spadalo Jordánsko pod Osmanskú ríšu, následne prevzala správu nad krajinou Veľká Británia. V roku 1946 získalo Jordánsko samostatnosť a prijal sa oficiálny názov Jordánske hašimovské kráľovstvo. Jordánskym kráľom sa stal člen hašimovskej dynastie Husajn Bin Talál a súčasnou hlavou monarchie je kráľ Abdalláh II. Jordánsky, ktorý je považovaný za priameho potomka proroka Mohameda.
Kuchyňa
Tradičná jordánska kuchyňa vonia zmesou aromatických korenín a čerstvých byliniek. Medzi obľúbené bylinky patria tymián, koriander, petržlenová vňať, zázvor, šafrán, rímska rasca alebo sezam. Mäsové pokrmy sa najčastejšie pripravujú z jahňacieho, hovädzieho alebo kuracieho mäsa. Významnú časť gastronómie tvoria strukoviny, čerstvá zelenina a ovocie. Jordánsko je známym producentom extra kvalitného olivového oleja.