Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Santorini
Santorini patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta sveta. Romantický ostrov je známy pôvabnou bielo-modrou architektúrou, ako i červenými alebo čiernymi vulkanickými plážami.

Objavte jedno z najromantickejších miest Grécka! Očarí vás typická architektúra s bielymi domčekmi, modrými strieškami a fascinujúci výhľad na šíre more. Santorini je ako stvorené na prechádzky úzkymi uličkami s množstvom tradičných domov a suvenírových obchodíkov. Navštívite hlavné mesto Fira a magickú dedinku Oia, z ktorých si budeme vychutnávať dokonalú grécku atmosféru a pohľady na nekonečné more. Do mesta Oia Vás uvedie romantický prístav Ammoudi.

Santorini – vedeli ste, že…

Vedeli ste, že Santorini nie je jeden ostrov, ale súostrovie, ktoré je súčasťou gréckych ostrovov Kyklady?
Stred ostrova sa pred viac ako 3600 rokmi sopečným výbuchom prepadol do mora a ostalo 5 samostatných ostrovov –  ostrov Thera v tvare polmesiaca nazývaný aj Santorini, maličký Therasia, Nea Kameni, Palia Kameni s horúcimi prameňmi a neobývaný Aspronisi, ktoré kedysi tvorili jeden okrúhly ostrov, čomu zodpovedal pôvodný názov ostrova – Strongyli.
Santorini je údajne jediná obývaná kaldera sveta. Prepad stien sopky premenil stred ostrova na obrovskú sopečnú dieru, ktorú zaplavilo more a na pozostatkoch sopky sú dnes najznámejšie mestečká Oia, Fira či Imerovigli s kaskadovo zasadenými bielymi domčekmi.
Na Santorini nájdete pláže všetkých farieb od červených, čiernych až po pláže s bielymi kamienkami. Ak sa rozhodete ísť na pláž, musíte vyraziť smerom na juh a východ ostrova, kde sa nachádzajú pláže ako Kamari, Perissa, Monolithos, Red Beach a Vlychada. Náš tip: Pod najznámejšou dedinkou Oia sa nachádza krásna zátoka Ammoudi s priezračným morom a pár reštauráciami s rybárskymi špecialitami.
Hovorí sa, že sa na Santorini je viac kostolov ako domov, mnohé sú však v súkromnom vlastníctve a niekedy ťažko rozpoznateľné od bežných domov.
Santorínčania bývali v jaskyniach, všetky príbytky stavali do sopečného kameňa a dnes sa môžete v týchto typických domčekoch ubytovať.
Lokálne sopečné víno sa radí k najlepším v Grécku. Má unikátnu chuť vďaka neobvyklému výskytu minerálov, ktoré sa nachádzajú v pôde s vulkanickým charakterom.
Ževraj západy Slnka na čarovnom Santorini sú jedny z najkrajších na svete 😍 Súhlasíte?

Ak je Santorini Váš sen, poďte s nami na dovolenku na ostrov Kréta, odkiaľ robíme výlet na Santorini aj s prenocovaním. 2 dni nabité zážitkami. Prvý deň spolu navštívime hlavné mesto Fira a magickú dedinku Oia, z ktorých si budeme vychutnávať dokonalú grécku atmosféru a pohľady na nekonečné more. Večer si pozrieme večerné kúzlo ostrova a na druhý deň sa okúpeme cestou ku kráteru Pyrgos. 

Ak by ste radi dovolenkovali priamo na sopečnom ostrove, veľmi radi Vám zostavíme dovolenku na mieru na gréckom ostrove Santorini. V prípade záujmu o dovolenku na mieru Vás poprosíme o zaslanie emailu na základe ktorého Vás budeme kontaktovať.

Základné informácie

Štátne zriadenie: demokratická republika
Rozloha: 131 944 km2
Hlavné mesto: Atény
Počet obyvateľov: 10 787 690 (údaj z roku 2011)
Úradný jazyk: novogréčtina
Náboženstvo: pravoslávne kresťanstvo
Časový posun: SEČ+1
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad, platný v čase pobytu na území Grécka
Pobytová taxa: miestna turistická daň: 3* hotel: 3€/izba/noc; 4* hotel: 7€/izba/noc; 5* hotel: 10€/izba/noc
Trasa cesty: Slovensko - Grécko
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Grécko
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: tiesňové volanie 112, prvá pomoc – 166, dopravná polícia – 100, požiarnici – 199, turistická polícia – 171,
Veľvyslanectvo SR: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52 Atény, +30 2106771980, +30 2106771870, +30 6932408028, emb.athens@mzv.sk, www.mzv.sk/web/ateny

Popis
Krajina, ktorá je od antických čias považovaná za kolísku civilizácie, dnes patrí k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám a turistov láka nie len bohatou históriou prelínajúcou sa s mytologickým svetom gréckych bohov, ale aj nádherným prírodným prostredím a fascinujúcimi plážami. Podľa jednej z legiend sa Zeus, vládca všetkých bohov gréckej mytológie, narodil v jaskyni na hore Idi, ktorá sa nachádza na najväčšom gréckom ostrove Kréta. Tradičné krétske dedinky tu idylicky dopĺňajú nádherné prírodné scenérie vysokých hôr, hlbokých roklín, malebných pieskových pláží a skalnatých zálivov obmývaných Stredozemným morom. Najväčší a najjužnejšie položený grécky ostrov má dĺžku 275 km, v najširšom bode meria až 62 km a tvorí najjužnejšiu hranicu Európy. Jedinečnou krétskou prírodnou raritou je národný park Samaria s najdlhšou roklinou ostrova. Ďalšou zvláštnosťou je vyše 3 000 jaskýň. Kréta opradená množstvom legiend a mýtov je kolískou minojskej kultúry. Historickou dominantou Kréty je palác Knossos a na ostrove sa nachádzajú tiež kaplnky a kláštory s antickými freskami, ako aj veľké množstvo archeologických vykopávok. Ku Kréte neodmysliteľne patria aj rozľahlé háje olivovníkov, oleandrov, pomarančovníkov a divoko rastúcich orchideí. Malebné pieskové pláže a skalnaté útesy obmýva krištáľovo čisté more, ktoré patrí medzi najteplejšie v Grécku. Kréta sa pýši až 300 slnečnými dňami v roku.
Poloha
Grécko sa nachádza v najjužnejšej časti Balkánskeho polostrova a jednu pätinu jeho rozlohy tvoria ostrovy. Hlavnú časť gréckeho územia tvoria polostrov Atika a Korintským prieplavom oddelený Peloponéz. Na severozápade hraničí s Albánskom, na severe s Macedónskom a Bulharskom a na severovýchode a východe s Tureckom. Západné brehy Grécka obmýva Iónske more, východné brehy more Egejské. Obe moria sa stali známe najmä vďaka svojej čistote a kvalite pláží, z ktorých sa mnohé pýšia Modrou vlajkou Európskej únie.
Klíma
Grécko patrí medzi vyhľadávané a turisticky atraktívne krajiny vďaka čistému moru a príjemnej miernej klíme. Teplota vzduchu a vody umožňuje stráviť tu dovolenku od mája do októbra. Teploty v Grécku dosahujú počas leta príjemných 30 až 35 °C.
Príroda
Nezabudnuteľnými prírodnými scenériami sa pýšia najmä ostrovy Kréta, Kos a Rodos, ako aj fascinujúci Peloponéz a najzelenšie Iónske ostrovy Korfu a Zakynthos. Hornaté zalesnené oblasti sú domovom mnohých voľne žijúcich zvierat. Nezabudnuteľná je najmä podmorská fauna s množstvom farebných rybičiek. Nádherne kvitnúce oleandre, cyprušteky či olivovníky sú zase pýchou gréckej flóry.
História
Grécko je krajina s bohatou históriou, krajina, ktorá dala svetu najslávnejších filozofov, matematikov či dramatikov. Sokrates, Platón, Aristoteles, Archimedes, Pytagoras, Hypokrates, Homér a mnohí iní položili základy všetkých hlavných vedných odborov od filozofie až po lekárstvo, stali sa zakladateľmi dejepisectva a štátovedy, ale aj umeleckej prózy a drámy. Ku gréckej histórií neodmysliteľne patria aj Olympijské hry, ktorých vznik sa datuje do roku 776 pred naším letopočtom.
Kuchyňa
Grécka kuchyňa je preslávená po celom svete. Jej základ tvorí čerstvá zelenina a zdraviu veľmi prospešný olivový olej. Na jedálnom lístku nájdete najmä čerstvé šaláty so syrom feta, gyros, musaku, souvlaki a ďalšie špeciality. K dobrému jedlu patrí nielen grécke víno retsina či aperitív ouzo, ale aj dobrá hudba a tradičná grécka pohostinnosť.