Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Taba
Kultúra plná príbehov, unikátne pamiatky a krásne pieskové pláže s nekonečnými pestrofarebnými koralovými útesmi.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke v Tabe?

krásne pieskové pláže a priezračné more s koralovými útesmi
exkluzívne hotely s kvalitnými službami all inclusive
fascinujúce výlety plné zážitkov
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Top aktivity

v Egypte

Šnorchlovanie pri koralovom útese
Ponorte sa do vôd Červeného mora zdobeného koralovými kobercami, mihotajúcimi sa rybkami nespočetných farieb a vychutnajte si slnečné lúče na katamaráne. Pri troche šťastia vám výlet spestria aj delfíny.
Výstup na horu Sinaj
Zažite jeden z nezabudnuteľných východov slnka a vydajte sa na vrchol Mojžišovej hory, kde sa taktiež nachádza najstarší kresťanský obývaný kláštor sveta, kláštor sv. Kataríny.
Jazda na púštnych štvorkolkách
Čo by ste povedali na adrenalínovú jazdu na štvorkolkách cez pôvabné púšte s krásnymi výhľadmi na tyrkysové more a majestátne hory naokolo? Spoločnosť pri tomto dobrodružstve vám budú robiť miestne ťavy.
Prechádzka po starobylej Petre
Staré nabatejské mesto, ktoré je uzamknuté v srdci pieskovcových hôr, sa právom považuje za najväčší klenot Jordánska. V roku 2007 bolo zapísané na zoznam siedmych novodobých divov sveta. Mesto vytesali do skál Nabatejci pred viac ako dvetisíc rokmi, kedy sa pustá púštna krajina premenila na prosperujúcu križovatku obchodu s hodvábom, korením a kadidlom.
Výlet do Jeruzalema
Nezabudnuteľný výlet do bohatej histórie i rozporuplnej súčasnosti Vám ponúkne návšteva Jeruzalema, posvätného mesta kresťanov, židov i moslimov. Dostanete sa tam cestou pozdĺž Mŕtveho mora. Najprv zamierite na Olivovú horu s úchvatným panoramatickým výhľadom a nahliadnete aj do Getsemanských záhrad. V Ježišových stopách sa krížovou cestou Via Dolorosa cez trhy starého mesta a kalváriu dostanete ku Chrámu svätého Hrobu. Následne zamierite k Západnému múru, ktorý jeznámy aj ako Múr nárekov a pre židov znamená „vstupnú bránu do neba“. 
Návšteva najstaršieho obývaného kláštora
Na úpätí Mojžišovej hory na Sinajskom polostrove sa nachádza najstarší kresťanský obývaný kláštor sveta, ktorý je zasvätený sv. Kataríne Alexandrijskej. Miesto bolo opradené posvätnosťou ešte pred vznikom kláštora. Práve na tomto mieste sa Mojžišovi zjavil horiaci ker a v kláštore sa nachádza dodnes. Dnes tu žijú pravoslávni mnísi, ktorí sa okrem duchovného života venujú pestovaniu plodín. Od roku 2002 je kláštor zapísaný do kultúrneho dedičstva UNESCO.

Vybrané hotely

Taba
od 439 €
688 € s popl. / dosp. os.
Taba
od 439 €
688 € s popl. / dosp. os.
Taba
od 439 €
688 € s popl. / dosp. os.

Top výlety

Fascinujúca Petra je najvyhľadávanejším historickým skvostom Jordánska. Vznikla v skalnom údolí uprostred púšte a jednotlivé stavby boli vytesané do strmých pieskovcových skál, ktoré sa pri západe slnka sfarbujú do dúhových farieb. Dominantou Petry je okázalá Faraónová pokladnica (Chaznat) známa aj z filmu Indiana Jones. Mesto zaznamenalo najväčší rozkvet za pôsobenia Nabatejcov, ktorí ju vyhlásili za svoje hlavné mesto a zanechali nám fascinujúce dôkazy zručnosti a kultúrnej vyspelosti. Zachovali sa tu mnohé jaskynné obydlia, paláce, hrobky, unikátny vodovodný systém a rímske divadlo. Skalné mesto Petra je zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Jeruzalem, posvätné mesto kresťanov, židov i moslimov ponúka nezabudnuteľný výlet do histórie. Ako prvé zamierite na Olivovú horu s úchvatným panoramatickým výhľadom na Jeruzalem. Cesta, ktorou prišiel Ježiš do Jeruzalema Vás dovedie až ku kostolu Dominus Flevit. Ďaľšou zastávkou sú Getsemanské záhrady s Bazilikou Agónie, ktorej výzdoba ilustruje Ježišove utrpenie pred zatknutím a Judášovu zradu. Počas výletu si prehliadnete Západný múr, známy aj ako Múr nárekov či miesto, kde sa kedysi nachádzali posvätné vodné nádrže zvané Bethesda alebo románsky kostol sv. Anny, kde sa narodila Panna Mária. Navštívite súdnu sieň pevnosti Antonia, kde odsúdili na smrť Ježiša Krista. V Ježišových stopách sa krížovou cestou Via Dolorosa cez trhy starého mesta a kalváriu dostanete ku Chrámu svätého Hrobu.
Na úpätí Mojžišovej hory na Sinajskom polostrove sa nachádza najstarší kresťanský obývaný kláštor sveta, ktorý je zasvätený sv. Kataríne Alexandrijskej. Miesto bolo opradené posvätnosťou ešte pred vznikom kláštora. Práve na tomto mieste sa Mojžišovi zjavil horiaci ker a v kláštore sa nachádza dodnes. Unikátom je aj najdlhšie fungujúca historická knižnica, ktorá zbierkami konkuruje knižnici vo Vatikáne. V kláštore dnes žijú pravoslávni mnísi, ktorí sa okrem duchovného života venujú pestovaniu plodín. Od roku 2002 je kláštor zapísaný do kultúrneho dedičstva UNESCO.
Zažite púštne dobrodružstvo na štvorkolkách medzi horami Sinajskej púšte a Wadi Ghazala s krásnymi výhľadmi naokolo.
Výlet ku krásnemu ostrovu Coral Island poteší všetkých milovníkov nádherného podmorského sveta. Jedinečný koralový útes ukrýva približne 150 rôznych druhov koralov a najrôznejšie druhy farebných rýb. Počas plavby v Akabskom zálive sa Vám naskytne unikátny pohľad na Saudskú Arábiu, Jordánsko, Izrael a Egypt.

Informácie o krajine

Základné informácie

Štátne zriadenie: republika
Rozloha: 1 001 450 km2
Hlavné mesto: Káhira
Počet obyvateľov: 92 miliónov
Úradný jazyk: arabčina
Náboženstvo: islam
Časový posun:V Egypte je v lete čas posunutý dopredu o 1 hodinu oproti Slovensku (+1).
Víza: Pri prílete do Taby je bezvízový styk.
Cestovný doklad: Občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad • minimálna doba platnosti cestovného dokladu je 6 mesiacov po návrate
Pobytová taxa: neplatí sa
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Egypt
Trasa cesty: Slovensko - Egypt
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V
Dôležité čísla: polícia: 122 , prvá pomoc: 123. turistická polícia: 126
Veľvyslanectvo SR: 3, Adel Husein Rostom, Káhira

Popis
Fascinujúci Egypt – orientálna krajina s najslávnejšími stavbami a pamiatkami dávno minulých čias, ktoré neustále lákajú historikov umenia, dejepiscov, archeológov, teológov, filozofov, mystikov, umelcov aj lekárov. Vďaka unikátnym historickým skvostom, krištáľovo priezračnému červenému moru s piesočnatými plážami, pestrofarebným koralovým útesom a nádhernej podmorskej faune sa Egypt stal mekkou turistického sveta. Taba – vyhľadávané letovisko s medzinárodným letiskom na severe Akabského zálivu sa pýši novými luxusnými hotelmi renomovaných značiek. Nádherné rozľahlé pieskové pláže, farebný podmorský svet, fascinujúca scenéria Sinajských hôr a unikátny výhľad na tri krajiny – Izrael, Jordánsko a Saudskú Arábiu lákajú stráviť v tomto čarovnom kúte sveta nezabudnuteľnú dovolenku. Atraktívnosť prostredia umocňuje blízkosť moderného, rušného letoviska Eilat v Izraeli, historického skvostu Jordánska – skalného mesta Petra, historických a prírodných pamiatok na Sinajskom polostrove a hlavného mesta Egypta – Káhiry.
Poloha
Egyptská arabská republika sa rozprestiera na dvoch kontinentoch. Väčšia časť jej územia sa nachádza v severovýchodnej Afrike. Polostrov Sinaj patrí do západnej časti Ázie a od africkej časti Egypta ho oddeľuje Suezský prieplav. Na severe Egypt obmýva Stredozemné more a na východe Červené more.
Klíma
Egypt má počas celého roka veľmi príjemnú subtropickú klímu a viac než 300 slnečných dní.
História
Pýchou Egypta sú pamiatky starej civilizácie. Pozdĺž rieky Níl sa zo severu na juh striedajú nádherné historické dominanty – staré chrámy, sfingy a pyramídy. Najnavštevovanejšie historické miesta sa nachádzajú v okolí Káhiry, Alexandrie, Luxoru, na Sinaji a na južnej hranici Egypta. Jedinečnou pamiatkou Sinajského poloostrova je Kláštor sv. Kataríny – najstarší kresťanský kláštor na svete založený v roku 330 n. l. na mieste, kde podľa Biblie Boh vyzval Mojžiša, aby vyviedol Židovský národ z Egypta do „Zasľúbenej zeme“. Kláštor je preslávený unikátnym nálezom Sinajského kódexu (pergamenové fragmenty Starého zákona a celý Nový zákon zo 4. storočia). Na vrchole hory Sinaj (Mojžišova hora) Boh zjavil Mojžišovi Desatoro božích prikázaní. K najcennejším pokladom Kláštora sv. Kataríny patrí knižnica, ktorú hodnotou a počtom rukopisov predstihuje len knižnica vo Vatikáne.
Kuchyňa
Egyptskými špecialitami sú rybia alebo mäsová polievka s aromatickými bylinami, kebab, grilované mäsá, ryby, pečené holuby s ryžou a smotanou.