Za najznámejším miestom Boa Visty, Cabo Santa Maria

Späť na zoznam 2. decembra, 2022
2 min. čítania
Autor: admin

Názov Praia de Atalanta či pobrežie Boa Esperança je známy málokomu a predsa túto pláž, kde sa biele piesočné duny vlievajú do oceánu, poznajú mnohí. V roku 1968 tu stroskotala loď Cabo Santa Maria, ktorej Praia de Atalanta vďačí nielen za svoje druhé meno, ale aj za to, že sa stala najfotografovanejším miestom na ostrove Boa Vista. Ako sa loď Cabo Santa Maria na pobreží Boa Visty ocitla?

Vrak lode Cabo de Santa Maria
Vrak lode Cabo de Santa Maria

Španielsku obchodnú loď Cabo Santa Maria slávnostne vyplavili v roku 1968 v Janove. Jej prvou zastávkou boli Kanárske ostrovy, odkiaľ mala pokračovať ďalej do Brazílie a Argentíny. Medzi darmi generála Francisca Franca pre obyvateľov južnej Ameriky sa nachádzali aj štyri vzácne zvony pre katedrálu v hlavnom meste Brazílie.

Katedrálu v Brazílii však napokon museli v roku 1970 otvoriť bez týchto vzácnych zvonov. Loď Cabo Santa Maria v septembri 1968 nešťastne ukončila svoju plavbu strostkotaním na ostrove Boa Vista, na pláži Atalanta, ktorá je dnes známa skôr podľa mena tejto lode. Príčinou bola tropická búrka, ktorá spôsobila silné prúdy a vetry, ktoré zaviali 140 metrov dlhú loď na severné pobrežie Boa Visty, kde sa loď zaborila do piesku. Zatiaľ čo zvony pohltil oceán, posádke a zvyšnému nákladu sa nič nestalo. Obyvatelia Boa Visty strávili rok vypratávaním všetkého, čo sa na lodi nachádzalo. Pre ostrov sa z tejto udalosti stal významný deň, pretože zachránil jeho obyvateľov od hladomoru.

Aj keď sa dnes na lodi už významne podpísal čas i slaná voda, ktorá spôsobuje rýchlu koróziu, z vraku sa stal nielen symbol ostrova Boa Vista, ale aj inšpirácia pre mnohých maliarov či fotografov. Dnes toto miesto vyhľadávajú tisíce turistov ročne. Spoločne sa za naň každý týždeň vyberáme aj my, obľúbenou dobrodužnou jazdou na štvorkolkách po severnej časti ostrova. Pridať sa ku nám môžete počas Vašej dovolenky na Kapverdoch.

5. júna, 2024
2 min. čítania

Do exkluzívneho QATARU s CK Hydrotour od septembra priamo z Bratislavy

Cestovná kancelária Hydrotour prináša slovenským dovolenkujúcim novú exotickú destináciu – exkluzívny QATAR. Priame nonstop lety z Bratislavy do Qataru trvajú iba 5 hodín a štartujú už od septembra 2024.
27. apríla, 2024
2 min. čítania

Nové termíny do Ománu v predaji

Cestovná kancelária Hydrotour oficiálne spustila predaj nových termínov do fascinujúceho Ománu, kam bude lietať priamo z Bratislavy bez medzipristátia od októbra 2024 až do mája 2025.
22. apríla, 2024
5 min. čítania

Ste vášnivý plavec? Tieto hotelové bazény sú pre vás ako stvorené

Zvyknete si na dovolenke zaplávať? Pre cestovateľov, ktorí milujú plávanie a nechcú sa vzdať svojho hobby ani počas dovolenky, sme pripravili prehľad vybraných hotelov s kvalitnými plaveckými bazénmi. Tento zoznam je určený pre tých, ktorí si radi doprajú pár dĺžok v bazéne na osvieženie alebo ako súčasť svojho tréningového režimu.