Za najznámejším miestom Boa Visty, Cabo Santa Maria

Späť na zoznam 2. decembra, 2022
1 min. čítania
Autor: admin

Názov Praia de Atalanta či pobrežie Boa Esperança je známy málokomu a predsa túto pláž, kde sa biele piesočné duny vlievajú do oceánu, poznajú mnohí. V roku 1968 tu stroskotala loď Cabo Santa Maria, ktorej Praia de Atalanta vďačí nielen za svoje druhé meno, ale aj za to, že sa stala najfotografovanejším miestom na ostrove Boa Vista. Ako sa loď Cabo Santa Maria na pobreží Boa Visty ocitla?

Vrak lode Cabo de Santa Maria
Vrak lode Cabo de Santa Maria

Španielsku obchodnú loď Cabo Santa Maria slávnostne vyplavili v roku 1968 v Janove. Jej prvou zastávkou boli Kanárske ostrovy, odkiaľ mala pokračovať ďalej do Brazílie a Argentíny. Medzi darmi generála Francisca Franca pre obyvateľov južnej Ameriky sa nachádzali aj štyri vzácne zvony pre katedrálu v hlavnom meste Brazílie.

Katedrálu v Brazílii však napokon museli v roku 1970 otvoriť bez týchto vzácnych zvonov. Loď Cabo Santa Maria v septembri 1968 nešťastne ukončila svoju plavbu strostkotaním na ostrove Boa Vista, na pláži Atalanta, ktorá je dnes známa skôr podľa mena tejto lode. Príčinou bola tropická búrka, ktorá spôsobila silné prúdy a vetry, ktoré zaviali 140 metrov dlhú loď na severné pobrežie Boa Visty, kde sa loď zaborila do piesku. Zatiaľ čo zvony pohltil oceán, posádke a zvyšnému nákladu sa nič nestalo. Obyvatelia Boa Visty strávili rok vypratávaním všetkého, čo sa na lodi nachádzalo. Pre ostrov sa z tejto udalosti stal významný deň, pretože zachránil jeho obyvateľov od hladomoru.

Aj keď sa dnes na lodi už významne podpísal čas i slaná voda, ktorá spôsobuje rýchlu koróziu, z vraku sa stal nielen symbol ostrova Boa Vista, ale aj inšpirácia pre mnohých maliarov či fotografov. Dnes toto miesto vyhľadávajú tisíce turistov ročne. Spoločne sa za naň každý týždeň vyberáme aj my, obľúbenou dobrodužnou jazdou na štvorkolkách po severnej časti ostrova. Pridať sa ku nám môžete počas Vašej dovolenky na Kapverdoch.

22. júna, 2023
< 1 min. čítania

Kráľovský BAHRAJN od októbra priamo z Bratislavy.

Cestovná kancelária Hydrotour prináša slovenským dovolenkujúcim novú exotickú destináciu – kráľovský Bahrajn. Priame nonstop lety z Bratislavy do Bahrajnu trvajú iba 5 hodín a štartujú už od októbra 2023.
21. februára, 2023
2 min. čítania

Dovolenka v marci 2023 – Omán, Senegal, Kapverdy

Láka Vás slnečné dovolenkové počasie, oddych v tieni paliem a prechádzky po jemnom bielom piesku, no nechce sa Vám čakať do leta? Vyberte sa s nami na dovolenku do jednej z týchto obľúbených exotických destinácií už v marci.
21. februára, 2023
3 min. čítania

Otvárame Egyptskú Tabu

Kultúra plná príbehov, unikátne pamiatky a krásne pieskové pláže s nekonečnými pestrofarebnými koralovými útesmi… Nie nadarmo sa hovorí, že Egypt je darom Nílu. Spojením výletov do histórie s oddychom v modernom letovisku Taba Heights zažijete v lete 2023 neopakovateľnú dovolenku na pobreží Červeného mora.