Za najznámejším miestom Boa Visty, Cabo Santa Maria

Späť na zoznam 2. decembra, 2022
2 min. čítania
Autor: admin

Názov Praia de Atalanta či pobrežie Boa Esperança je známy málokomu a predsa túto pláž, kde sa biele piesočné duny vlievajú do oceánu, poznajú mnohí. V roku 1968 tu stroskotala loď Cabo Santa Maria, ktorej Praia de Atalanta vďačí nielen za svoje druhé meno, ale aj za to, že sa stala najfotografovanejším miestom na ostrove Boa Vista. Ako sa loď Cabo Santa Maria na pobreží Boa Visty ocitla?

Vrak lode Cabo de Santa Maria
Vrak lode Cabo de Santa Maria

Španielsku obchodnú loď Cabo Santa Maria slávnostne vyplavili v roku 1968 v Janove. Jej prvou zastávkou boli Kanárske ostrovy, odkiaľ mala pokračovať ďalej do Brazílie a Argentíny. Medzi darmi generála Francisca Franca pre obyvateľov južnej Ameriky sa nachádzali aj štyri vzácne zvony pre katedrálu v hlavnom meste Brazílie.

Katedrálu v Brazílii však napokon museli v roku 1970 otvoriť bez týchto vzácnych zvonov. Loď Cabo Santa Maria v septembri 1968 nešťastne ukončila svoju plavbu strostkotaním na ostrove Boa Vista, na pláži Atalanta, ktorá je dnes známa skôr podľa mena tejto lode. Príčinou bola tropická búrka, ktorá spôsobila silné prúdy a vetry, ktoré zaviali 140 metrov dlhú loď na severné pobrežie Boa Visty, kde sa loď zaborila do piesku. Zatiaľ čo zvony pohltil oceán, posádke a zvyšnému nákladu sa nič nestalo. Obyvatelia Boa Visty strávili rok vypratávaním všetkého, čo sa na lodi nachádzalo. Pre ostrov sa z tejto udalosti stal významný deň, pretože zachránil jeho obyvateľov od hladomoru.

Aj keď sa dnes na lodi už významne podpísal čas i slaná voda, ktorá spôsobuje rýchlu koróziu, z vraku sa stal nielen symbol ostrova Boa Vista, ale aj inšpirácia pre mnohých maliarov či fotografov. Dnes toto miesto vyhľadávajú tisíce turistov ročne. Spoločne sa za naň každý týždeň vyberáme aj my, obľúbenou dobrodužnou jazdou na štvorkolkách po severnej časti ostrova. Pridať sa ku nám môžete počas Vašej dovolenky na Kapverdoch.

18. marca, 2024
9 min. čítania

Kam na dovolenku v máji 2024?

Ak hľadáte inšpiráciu kam vycestovať na dovolenku za teplom v mesiaci máj, máme pre Vás niekoľko tipov na atraktívne destinácie. Tunisko, Omán, Bahrajn alebo Jordánsko – tieto krajiny ponúkajú nezabudnuteľné zážitky a v máji vás uvítajú s príjemným počasím.
7. marca, 2024
5 min. čítania

Kam na exotickú dovolenku v apríli 2024?

S príchodom jari a blížiacou sa Veľkou nocou sa otvárajú dvere do sveta dobrodružstva a nových dovolenkových zážitkov. Ak premýšľate nad exotickou dovolenkou v apríli, určite neprehliadnite fascinujúce destinácie Omán a Bahrajn. Od nádherných pláží až po unikátne miesta, Omán a Bahrajn majú čaro, ktoré si zamilujete.
6. marca, 2024
2 min. čítania

4 zaujímavosti o delfínoch v Ománe

Salalah, nádherná perla Ománu, je miestom, kde sa stretávajú nekonečné pláže s azúrovými vodami Indického oceánu. Vďaka unikátnej pobrežnej lokalite je toto miesto ideálne na pozorovanie delfínov v ich prirodzenom prostredí. Svet delfínov je fascinujúcejší ako sme si mysleli. Vedeli ste že niektoré delfíny dokážu vyskočiť až do výšky 6 metrov? Tu sú 4 zaujímavé fakty, ktoré ste o ománskych delfínoch pravdepodobne nevedeli.