Naša cesta na ostrov Boa Vista

Späť na zoznam 8. októbra, 2022
6 min. čítania
Autor: admin

Len niekoľko kilometrov od najzápadnejšieho cípu kontinentálnej Afriky, od exotického Senegalu, sa nachádza malé súostrovie, ktoré sa pýši jedinečným prírodným bohatstvom. Okrem iného sa o Kapverdských ostrovoch hovorí ako o mieste s jednými z najkrajších pláží na svete. My sme sa na jeden z týchto ostrovov, konkrétne ostrov Boa Vista, vybrali, aby sme sa presvedčili, či to tak skutočne je.

Niekdajší ostrov Ilha da Dunas vyhľadávali svetobežníci a navigátori pre jej soľné bohatstvo, podľa ktorého získalo názov aj dnešné hlavné mesto Sal Rei, alebo teda Kráľ soli. Dnes Boa Vista láka predovšetkým svojimi unikátnymi sopečnými scenériami, ktoré postupne prechádzajú do širokých a dlhých pláží lemujúcich až 55 kilometrov ostrova. Vďaka týmto nádherným scenériám a stabilnej teplote vzduchu i oceánu sa z Boa Visty stala celoročne vyhľadávaná dovolenková destinácia. No aj napriek rastúcej popularite ostrova je tu turizmus cítiť len minimálne.

Po šesťhodinovom priamom lete z Bratislavy vystupujeme na maličkom letisku, kde nás víta delegátka Janka, pre ktorú sa Boa Vista stala domovom. Sme v tom čase jediné lietadlo a tak do minibusu smerom na hotel nasadáme už o pár minút. Na ostrov sme prišli s jediným cieľom – presvedčiť sa, že biely piesok a azúrová voda, ktorými sa preslávil, nie sú len filtre na fotkách, a že miestny život s heslom “žiaden stres” je skutočne taký pohodový.

Najkrajšie pláže ostrova Boa Vista

Ledva sme vybalili kufre a už nastal čas vydať sa na odyseu za najkrajšími plážami ostrova. Tú sme začali v najstaršej obývanej dedinke Povoação Velha v západnej časti ostrova. Našou prvou zastávkou je najznámejšia a najdlhšia pláž Santa Monica, skrytá za piesočnými dunami, ktorá patrí medzi najkrajšie pláže na Zemi. 15 kilometrov toho najjemnejšieho piesku, ktorý vo svetle slnka žiari široko ďaleko, a odtieňov modrej farby. Ako keby sme zatvorili oči a prebudili sa v raji, úplne sami. Náš výlet pokračuje ďalej, na pláž Varandinha, ktorá nás okrem úchvatnej scenérie prekvapuje aj jaskyňou Bracona. Nachádzame sa v prírodnej oblasti Morro de Areia, ktorej útesy oddeľujúce susediace pláže ukrývajú práve túto jaskyňu. Stačí sa v nej usadiť a zapozerať sa na nekonečný žblnkajúci oceán, ako v kine.

Už po návšteve pláží Santa Monica a Varandinha je nám jasné, že s tými najkrajšími plážami na ostrove mali pravdu.Ak by náhodou však ešte niekto stále pochyboval, dobrodružnou jazdou po piesočných dunách a popri zátokách s korytnačkami sa dostávame až ku širokej pláži Chaves, ktorá tiahne až ku hotelom Riu Palace 5* a Riu Karamboa 5*.

Nádherné výhľady aj unikátna atmosféra

Boa Vista v preklade znamená krásny výhľad a dnes sa spája s prenádhernými scenériami. Pôvodne však tento názov vznikol v 15. storočí vďaka tomu, že zachránil posádku talianskeho navigátora Alvise Ca’ da Mostu v silných búrkach počas cesty z Portugalska do Gambie. Nádherné prírodné scenérie však nie sú tým jediným, čo nás na ostrove zaujalo.

Počas našej návštevy Boa Visty využívame čas aj na spoznávanie miestnej kultúry a histórie. Za týmto účelom sme navštívli najstaršiu dedinku na ostrove Povoaçao Velha a hlavné mesto Sal Rei. Dnes hlavné mesto Sal Rei bolo kedysi preslávené svojimi soľnými jazerami a produkciou soli, vďaka čomu získalo svoj názov. Teraz sa namiesto spracúvania soli vydávajú miestny s úsvitom na oceán za rybolovom. Ryby a morské plody sú dôležitou súčasťou ostrovnej diéty.

Krásné múzeá, ktoré sa v meste nachádzajú nám poodokrývajú históriu Kapverdských ostrovov. Život v uliciach nám naopak ukazuje pestrofarebnosť, bezstarostnosť a radosť. To, čo okrem nádherných výhľadov najlepšie vystihnuje ostrov Boa Vista je práve život podľa hesla “žiaden stres” a miestna pohostinnosť. Spoločne vytvárajú veľmi príjemnú atmosféru, vďaka ktorej človek hneď po vystúpení z lietadla zabudne na všetky povinnosti a teší sa z tohto jedinečného pokoja.

Nie za všetkými plážami treba cestovať

Aj keď je ostrov plný rozprávkových a nedotknutých pláží, nie za všetkými z nich treba cestovať. Niekedy stačí len vyjsť z hotelovej izby. My sme dni na ostrove Boa Vista trávili v hoteli Riu Touareg 5*, ktorý sa nachádza priamo pri pláži Praia Lacacao s jemým bielym pieskom. Okrem jeho unikátnej pláže a skvelých 24h all inclusive služieb, ktoré môžno využívať hneď v niekoľkých reštauráciách a baroch nám tento hotel učaroval aj svojim zeleným areálom. Všade, kam sme sa v hoteli vydali, nás sprevádzal tieň paliem, jemný štebot vtákov a vôňa kvitnúcich kvetov, ktoré spoločne vytvárajú dokonalú oázu pokoja.

Zároveň tu cítiť nezameniteľnú kapverdskú energiu v rôznych spoločenských a športových aktivitách, ktoré okrem obľúbeného volejbalu, aquagymu či binga zahŕňajú aj každodenné hodiny tanca, kde sa možno naučiť napríklad tradičnú funanu. Skvelou správou je, že kapverdský animačný tím už čoskoro posilní aj tím slovenských animátorov Klubu Leto s ešte väčšou dávkou zábavy a nezabudnuteľných zážitkov pre malých i veľkých.

Našli sme dovolenkový raj

Bez ohľadu na to, či niekto vyhľadáva pokojný relax pod palmami, aktívne strávené dni, pomalé panoramatické jazdy ostrovom či dobrodružnú jazdu na štvorkolkách po dunách, Boa Vista má pre každého niečo. Nehovoriac o unikátnych zážitkoch, akými sú pozorovanie korytnačiek či veľrýb. Každý moment na Boa Viste je plný emócií, ktoré sa ani nedajú opísať slovami. Treba sa presvedčiť na vlastnej koži. Pretože ako hovorieva aj naša delegátka Janka – kto neuvidí, neuverí akým dovolenkovým rajom tento ostrov v skutočnosti je.

5. júna, 2024
2 min. čítania

Do exkluzívneho QATARU s CK Hydrotour od septembra priamo z Bratislavy

Cestovná kancelária Hydrotour prináša slovenským dovolenkujúcim novú exotickú destináciu – exkluzívny QATAR. Priame nonstop lety z Bratislavy do Qataru trvajú iba 5 hodín a štartujú už od septembra 2024.
27. apríla, 2024
2 min. čítania

Nové termíny do Ománu v predaji

Cestovná kancelária Hydrotour oficiálne spustila predaj nových termínov do fascinujúceho Ománu, kam bude lietať priamo z Bratislavy bez medzipristátia od októbra 2024 až do mája 2025.
22. apríla, 2024
5 min. čítania

Ste vášnivý plavec? Tieto hotelové bazény sú pre vás ako stvorené

Zvyknete si na dovolenke zaplávať? Pre cestovateľov, ktorí milujú plávanie a nechcú sa vzdať svojho hobby ani počas dovolenky, sme pripravili prehľad vybraných hotelov s kvalitnými plaveckými bazénmi. Tento zoznam je určený pre tých, ktorí si radi doprajú pár dĺžok v bazéne na osvieženie alebo ako súčasť svojho tréningového režimu.