Janka z CK Hydrotour: Boli sme v SENEGALE!

Navštívili sme dovolenkovú novinku 2022, Senegal, preskúmali sme exotickú destináciu, aby sme mohli všetkým klientom pripraviť najlepší dovolenkový zážitok.

Highlighty našej cesty:

Absolvovali sme Bandia Safari, prírodnú rezerváciu plnú zaujímavých afrických zvierat ako sú žirafy, byvoly, zebry, nosorožce, antilopy či opice a nespočetné množstvo vtáctva. V ich prirodzenom prostredí sme ich pozorovali zo skutočne blízkej vzdialenosti – zopárkrát nášmu džípu pštrosy robili „živú navigáciu“ (video) .

Pozreli sme sa na ostrov Gorée, ktorý je stále obývaný, bez áut a iných motorizovaných prostriedkov a ktorý odhaľuje dedičstvo kolonializmu a otroctva. Uličkami, ktoré lemujú farebné domy, sa prechádzajú krásne farebne oblečené ženy a pobehujú veselé a hlučné deti. Ulička s „butikmi“ Vás určite nenechá odísť s prázdnymi rukami – farebná šatka, magnetka či náramok sú „must have“.

Neobišli sme rozprávkové ružové jazero, ktoré sa rozprestiera medzi Atlantickým oceánom a dunami. Má svoj príbeh získavania soli, ktorý treba počuť a vidieť. Možno si kúpite náramok od miestnych žien alebo natrafíte na lokálneho „lodiara“ a budete ho sledovať, ako repasuje starý farebný čln – presne ako sa to stalo nám. Miesto plné kontrastov. Potom nasadnete do džípov alebo na štvorkolky (aj ťavy sú v ponuke, len sú pomalé, ďaleko sa nedostanete). Popreháňať sa popri oceáne – z jednej strany nekonečná modrá Atlantiku, z druhej pieskové duny … čo je viac? Jedinečný zážitok, ako za čias pretekov Paríž-Dakar v tejto oblasti.

Bush & Delta rieky Saloum sú miestom, kedy nás príroda nadchla v celej svojej kráse – cez baobabové savany a močiare „tans“ so slanou vodou sme sa malým člnom plavili deltou rieky Saloum pomedzi mangrovníky, na ktorých bolo „nalepených“ množstvo ustríc. Pozorovali sme rôzne exotické vodné vtáky, vo vode sa vznášajúce medúzy – nádherné prírodné divadlo! Výlet sme zakončili výborným obedom pod holým nebom. 

Nevynechali sme ani mušľový ostrov Fadiouth, dedinku Joal a lokálne „open air“ trhy – či už so živými zvieratami, morskými úlovkami alebo aj oblečením – trochu iná kategória zážitku, ale aj ten stál za to.

Prešli sme unikátne hotelové areály a pláže – pod nohami jemný piesok a horúce slnečné lúče nad hlavou. Presvedčili sme sa o tom, že sme pre vás vybrali skutočne tie najlepšie hotely s exkluzívnymi službami, aby ste si naplno užili ničím nerušený oddych v tejto bezpochyby zaujímavej krajine. Hotely v Saly Portudal sú zväčša s polpenziou, avšak obed či nápoje si v reštaurácii alebo bare kúpite kedykoľvek za viac ako priaznivé ceny. Náš nový hotel Riu Baobab je o niečo južnejšie, v oblasti Pointe Saréne. Sme presvedčení, že bežiaci pás vo fitnesscentre hotel nepotrebuje  – pláž je nekonečná a nádherná – na prechádzky, pre bežeckých nadšencov, alebo len na oddych a pohľad na nekonečný Atlantik z ležadla na pláži – top!   

Nezabudnite na základné francúzske slová – Bonjour!, Bonsoir!, Merci, Merci bien! Au revoir! Bon Voyage a hlavne  – magnifique!

Senegal je …

srdečný a pestrofarebný – domáci sa usmievajú – nie preto, že musia, jednoducho sa usmievajú. Senegalské ženy a dievčatá sú často oblečené do priliehavých šiat výrazných farieb, ku ktorým majú farebne zladenú šatku na hlave. Kráčajú vznešene a hrdo, nie raz ich vidíte „s nákupom na hlave“ . Nie je výnimkou stretnúť vo výraznej farbe oblečených aj mužov. Pestrofarebná je aj fauna a flóra – nielen keď ste na safari alebo sa plavíte deltou rieky Saloum – malá botanická a zoologická záhrada je v každom hoteli.

slnečný a vyhriaty – slnko tu svieti prakticky celý rok, zrážky sú minimálne, iba v júli a v auguste. Priemerná celoročná teplota je podľa zdrojov 35°C – najnižšia teplota podľa nášho sprievodcu Abua na pobreží je 25°C.

pohostinný – slogan „the land of teranga“ Vás privíta už na letisku a budete ho počuť niekoľkokrát denne. The land of teranga = zem/krajina pohostinnosti.

muzikálny a veselý – speváci v uliciach aj v niektorých hoteloch, so svojim typickým „djembe“ bubnom, farební a veselí, spievajú v uliciach Dakaru, ale aj v odľahlejších miestach lemujúcich cesty.

posiaty stromami baobab – tieto majestátne stromy s kmeňmi hrubými aj na „niekoľko spojených rúk“. Stojace ako solitéry v strede ničoho, aj v rade ďalších – sú naozaj všade. Viackrát Vám vezúc sa krajinou napadne Exupéry a jeho Malý princ  🙂

plný chutí  – senegalská kuchyňa, Vás prekvapí skutočne zaujímavými chuťami ovplyvnenými rôznymi kultúrami, ktoré sa v Senegale stretávajú. Veľa chutných rýb a morských plodov na všetky spôsoby nás prevádzali po celý čas.  Okrem jedál treba skúsiť aj pre Senegal špecifické, čerstvé šťavy – z tamarindu, ibišteku, či z plodov baobabu. Tento džús sa nazýva bouye, je národným nápojom a tvrdí sa, že chutí ako slnko.

Senegal je plný kontrastov. Luxusné autá vedľa vozov, ktoré ťahajú oslíky alebo kone, okázalé sídla vedľa chudobných osád, bosé deti, hrajúce sa pred jednoduchými obydliami…Presvedčte sa na vlastnej koži 🙂