Moja dovolenka v Ománe (Luckin príbeh)

Späť na zoznam 7. januára, 2022
5 min. čítania
Autor: admin

Hovorí sa, že Omán je Karibik Orientu. Už prvý pohľad na jeho pláže a priezračnú vodu Indického oceánu pred pristátím v meste Salalah Vás presvedčí, že túto prezývku nesie oprávnene. No takmer bezprostredne po vystúpení z lietadla v Ománe si začnete uvedomovať, že to nie je to jediné, čím sa Vám táto krajina vryje do srdca.

Je pár minút po piatej hodine poobede ománskeho času a Omán nás víta. Po zobúdzaní sa v slovenských mrazoch je to doslova horúce privítanie. Veľká časť cesty prebiehala ponad najväčšiu súvislú piesočnú púšť na svete Rub al-Khali, ktorá sa tiahne až do Ománu. Už samotná cesta bola so svojimi výhľadmi na nekonečné duny a oázy, pri ktorých mal človek pocit, akoby prelietal nad inou planétou, veľkým zážitkom. Šesť hodín kochaním sa fascinujúcou planétou ubehlo nesmierne rýchlo a ani sme sa nenazdali a už sme pristávali v Salalahu. O chvíľu stojíme spolu s delegátkou a animátorkami Klubu Leto, ktoré sú pre hostí dostupné s cennými radami a informáciami počas celého pobytu, pred vchodom do komplexu Hawana, kde sa nachádzajú hotel Fanar Hotel & Residences 5* aj Salalah Rotana Resort 5*.

Prvé dojmy

Už od prvých minút si uvedomujem miestnu pohostinnosť. Všetci sa na Vás usmievajú, zdravia Vás a snažia sa Vám čo najviac spríjemniť pobyt. Táto pohostinnosť je pre mňa jedným z najväčších zážitkov, ktorý pridávam k zoznamu 50 zážitkov, ktoré môžete v Ománe zažiť počas ôsmich dní. Všeobecne som sa však na vlastnej koži presvedčila, že dovolenka v Ománe prináša tých zážitkov omnoho viac. Východy slnka priamo z izby, prehliadky okolia hotela na golfovom vozíku, rôzne tematické večere v mnohých à la carte reštauráciách v oboch hoteloch vďaka konceptu dine around… Až po spoznávanie bohatej histórie Ománu, ktorú som pred cestou takmer vôbec nepoznala.

Omán bol do 70. rokov, kedy sa Kábus bin Saíd stal sultánom, prakticky izolovanou krajinou, no i napriek tomu je jeho história fascinujúca a bohatá. Cez kultúru, obchodovanie, až po obdivuhodné inžinierstvo, o ktorom sa dozvedáme viac na poldennom výlete do Salalahu, hlavného mesta governorátu Dafár. Z príbehu miestnej sprievodkyne Rayi sa dozvedáme viac o živote v Ománe pred 70. rokmi. O nízkej vzdelanosti, neexistujúcej infraštruktúre či turistickom ruchu. Ománci narodení pred rokom 1970 dokonca ani nepoznajú svoj presný rok narodenia. Situácia sa začala radikálne meniť práve so sultánom Kábusom, ktorý krajinu nielen otvoril svetu ale taktiež pracoval na zvyšovaní životnej úrovne jej obyvateľov. Raya je generácia, ktorej sa tieto zmeny priamo dotkli a mala mimo iné možnosť študovať aj v Spojených štátoch.

Mesto Salalah a trh Haffah Souk

Naše prvé kroky vedú do druhej najväčšej mešity v Ománe, mešity sultána Kábusa. Raya v spolupráci s delegátkou Kristýnou nám v tejto nádhernej stavbe približuje tradície a rituály spájajúce sa s islamom. Z mešity vedú naše kroky ku palácu sultána Kábusa, kde obdivujeme jednu z najkrajších mešít nachádzajúcu sa priamo v areáli. Vôňa kadidla, ktorá sa rozlieha po celom meste, nás prilákala až na bazár Haffah Souk. Kadidlo, či ománske zlato, bolo kedysi pre Omán jednou z najdôležitejších obchodných komodít a existoval dokonca ekvivalent Hodvábnej cesty – Kadidlová cesta. Pre jeho blahodárne účinky cestujú mnohí do Ománu za kadidlom aj dnes a podobne ako my si odnášajú konzumné kadidlo, kadidlo na pálenie, či vychýrené kadidlové krémy. A ako lepšie zakončiť výlet týchto horúcich dňoch než osviežujúcou kokosovou vodou priamo na ovocných plantážach?

Fascinujúca krajina Ománu

Utorok už tradične patrí výletu fascinujúcou krajinou Ománu, ktorého som sa zúčastnila aj ja. Dobrodružná cesta po klenotoch ománskej panenskej prírody až po samotnú perlu Arabského polostrova začína v obľúbenej miestnej reštaurácii, kde nám náš miestny sprievodca servíruje ťavie mäso. Cestou smerom od oceánu k pohoriu Qara zastavujeme pri rôznych prírodných úkazoch – napríklad pri prameni Ayn Sahalnoot, ktorý je jedným z mnohých zdrojov sladkej vody v krajine, ďalej pri prameni Ayn Ayuoon, nachádzajúceho sa na kamennej púšti, či pri ikonickom ománskom “grand canyon”. Pri cestách nás celý čas sprevádzajú ťavy, ktoré aj napriek tomu, že sú roztrúsené bez pána na dohľad, vždy niekomu patria. Voľne žijúce ťavy sa v Ománe nenachádzajú.

Prechádzame majestátnymi horami a údoliami, míňame miesta s výhľadmi na ďalšie prírodné a historické klenoty, ako je napríklad Hidden Beach či ZigZag cesta. Chutný obed s výhľadom na pláž Mughsail len dotvára tú ideálnu atmosféru na tomto výlete. Ale kam to vlastne máme namierené? Čo je to tá perla Arabského polostrova? No predsa kúpanie sa na ikonickej pláži Fazayah, ktorá je miestnymi považovaná za najkrajšiu pláž v Ománe a jednu z najkrajších na celom Arabskom polostrove. Pri troche šťastia sa s Vami budú kúpať aj delfíny. My sme toto šťastie veru mali.

Delfíny priamo pri hotelovej pláži

Šťastie sme však nemali iba na výlete, ale aj priamo na hotelovej pláži, kde nám kúpanie sa spríjemňovali taktiež delfíny a húf malých rybiek, ktoré možno vďaka priezračnej vode ľahko pozorovať. Na tejto pláži s jemným bielym pieskom som relaxovaním trávila ďalšie dni dovolenky až do jej poslednej minúty. Lebo veď aj od toho sú dovolenky. Na dobré sa ľahko zvyká a o Ománe to platí niekoľkonásobne. Teplo, palmy, oceán, výborné jedlo… Hlavne to jedlo, ktoré možno ochutnať v množstve reštaurácií patriacich hotelom Fanar aj Rotana. Pretože aj napriek tomu, že služby či pláž hotela Fanar boli perfektné, ak by sa náhodou niekomu málili, tak si môže bezproblémov vychutnať pláž a reštaurácie aj v druhom hoteli v rámci konceptu dine around.

Mojich ďalších 20 zážitkových highlightov

A okrem jedla a možností je to samozrejme aj množstvo zážitkov skutočne na každom kroku. Teda aj keď sa človek nevyberá na výlety, zažíva každodenne množstvo jedinečných zážitkov priamo v krásnych hoteloch Fanar a Rotana – a to bez ohľadu na to, či vyhľadáva ničím nerušený relax (pod palmami až na štyroch plážach) alebo aktívny oddych (jóga pri západe slnka s animátorkami). Stála prítomnosť animátoriek Klubu Leto a rôznych aktivít, ktoré organizovali pre deti aj dospelých ku tej dovolenkovej idylke len pridávali. Zo svojej skúsenosti som však usúdila, že počas tých osem dní čaká človeka v Ománe omnoho viac zážitkov, než len 50 a preto som sa rozhodla spísať ešte mojich ďalších 20 zážitkových highlightov:

 • Plavba loďkou po zákutiach nádherného komplexu Hawana
 • Kúpanie sa s delfínmi priamo na hotelovej pláži alebo prenádhernej pláži Fazayah
 • Pozorovanie unikátnej fauny priamo v hoteli, napríklad krabov
 • Kúpanie sa až na štyroch hotelových plážach
 • Paddleboardovanie sa po vodách komplexu Hawana
 • Úžasná pohostinnosť a priateľskosť miestnych
 • Východy či západy slnka priamo z hotelových pláží
 • Prechádzka po hoteli a komplexe Hawana s animátorkami
 • Zábavné športové aktivity vo vode pre dospelých
 • Upokojujúca jóga pri západe slnka
 • Pozorovanie hviezd z hotelovej pláže či móla pri šume oceánu
 • Vynikajúce tematické večere v à la carte reštauráciách (za mňa hlavne lahodná india!)
 • Večerné drinky v bare Horizon na streche hotela
 • Jedinečná vianočná atmosféra počas decembra aj so Santom
 • Chutný obed s výhľadom na šíry oceán v reštaurácii Breakers
 • Ochutnávka našich milovaných trdelníkov priamo pod palmami
 • Ranný beh po pláži pri východe slnka
 • Zábava pre deti i dospelých v hotelovom aquaparku so zoo
 • Tetovanie hennou alebo pre deti maľovanie na tvár
 • Spoznávanie komplexu Hawana na golfovom vozíku

10. decembra, 2021
2 min. čítania

Belek – dovolenková destinácia nielen pre milovníkov golfu

Belek je malebné mestečko s antickou históriou a prírodným parkom, kde pred pár rokmi vznikol dovolenkový raj pre milovníkov golfu. No rozľahlé golfové ihriská a tenisové kurty vonkoncom nie sú to jediné, čo Vám spríjemní letnú dovolenku v tejto tureckej oblasti.
7. decembra, 2021
3 min. čítania

Za oddychom a zábavou do tureckého Side

Nechajte sa v lete 2022 zlákať rozľahlými piesočnými plážami, výbornými all inclusive službami, možnosťami nákupov a príjemnou večernou atmosférou. To všetko Vám ponúka jedno z najznámejších a najvyhľadávanejších stredísk Tureckej riviéry – Side.
30. novembra, 2021
2 min. čítania

Lara – obľúbená destinácia na Tureckej riviére

Turecko, krajina polmesiaca, patrí dlhoročne medzi najobľúbenejšie destinácie pre letnú dovolenku. Rozľahlé pláže s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora, kvalitné služby, výbornú stravu a pestré možnosti dovolenkového pobytu si budete môcť v lete 2022 vychutnať na Tureckej riviére aj v populárnej destinácii Lara. 4 dôvody, prečo si oblasť Lara zamilujete aj Vy: Blízkosť ku medzinárodnému letisku v Antalyi.Nádherná […]