Poznáte Španielsko? Fakty a zaujímavosti

Späť na zoznam 5. novembra, 2020
2 min. čítania
Autor: Petra
Španielsko je krajina, ktorá sa dlhodobo zobrazuje v popredných rebríčkoch najnavštevovanejších krajín sveta. Slnko, more, skvelá kuchyňa, pohodová atmosféra ¡mañana! a pozoruhodné fakty o krajine ležiacej na Pyrenejskom polostrove.
Ronda, Španielsko
 • Španielsko je najväčším producentom olivového oleja na svete, vyrába až 43% svetovej produkcie. Španiel ročne skonzumuje v priemere 14 litrov olivového oleja.
 • Na hranici medzi Španielskom a Portugalskom sa nachádza zipline dráha, ktorá tieto dve krajiny spája. Jej dĺžka je 720 m a jazda trvá približne 60 sekúnd.
 • Španielčina je najrýchlejším jazykom na svete a zároveň druhým najrozšírenejším jazykom na svete. Napríklad v USA rozpráva viac ľudí po španielsky ako v samostatnom Španielsku.
 • Národná hymna Španielska neobsahuje žiadne slová.
 • Nahota na verejnosti nie je v Španielsku upravená zákonom a je legálna.
 • Festival La Tomatina sa každoročne posledný augustový týždeň koná v Španielsku a ľudia tam na seba hádžu tisíce paradajok. Potravinové bitky sú v tejto krajine veľmi populárne.
Andaluzia, Španielsko
 • Eiffelova veža bola pôvodne určená pre Barcelonu, no Španielsko tento projekt odmietlo.
 • V Španielsku majú zaujímavú silvestrovskú tradíciu, podľa ktorej, každý kto zje počas silvestrovskej polnoci s každým úderom vežových hodín jednu guľôčku hroznového vína, bude mať v nasledujúcom roku šťastie.
 • Španieli majú dve priezviská, pričom prvé pochádza od otca a druhé od matky. 
 • Najvyšší španielsky vrch neleží v Španielsku. Vrch Mount Teide s nadmorskou výškou 3718 m sa nachádza na Kánarskom ostrove Tenerife a je aktívnou sopkou.
 • Je treťou krajinou v počte pamiatok zapísaných v zozname UNESCO (viac má len Taliansko a Čína). V Španielsku ich nájdete celkovo 47 ako napríklad palác v Alhambre či katedrála Sagrada Familia v Barcelone.
Sagrada Familia, Barcelona, Španielsko
 • Obľúbené pivko „cerveza“ si môžete vychutnať kdekoľvek. Španielsko má európske prvenstvo aj v počte barov.
 • Tradičné španielske jedlo si môžete vycutnať v najstaršej reštaurácii na svete Botin, ktorú nájdete v Madride a bola otvorená už v roku 1725.
Malorka, Španielsko
 • Historické pamiatky? Pieskové pláže? Španielsko láka turistov z celého sveta a v roku 2018 bol druhou najnavštevovanejšou krajinou sveta.
 • Španielsko sa môže taktiež pochváliť viac ako 8000 km pláží, niet sa čo čudovať, že je jednou z obľúbených letných dovolenkových destinácií pri mori.

S pravdou von, koľko z týchto faktov ste poznali predtým, než ste si prečítali tento článok 🙂

24. novembra, 2021
2 min. čítania

Dobrodružná cesta Ománom – nový výlet

Rozľahlé pláže s jemným bielym pieskom a priezračná voda Indického oceánu nie sú tým jediným, čím sa môže čarovný Omán pýšiť. Oáza s panenskou prírodou, historické mesto Mirbat či adrenalínová jazda po piesočných dunách, ktoré zažijete počas nového výletu dobrodružným Ománom, môžu byť jedinečným spestrením Vášho pobytu. Prvou zastávkou na našej dobrodružnej jazde je Wadi Darbat, údolie, ktoré […]
18. novembra, 2021
2 min. čítania

50 zážitkov v čarovnom Ománe v 8 dňoch

Omán je bezpochyby znamenitý pre svoje nádherné rozľahlé pláže s jemným bielym pieskom, ktoré ponúkajú možnosť toho najlepšieho relaxu. Teplé slnečné lúče a pohľad do nekonečných diaľav Indického oceánu však vonkoncom nie sú tým jediným, čo Vás v tejto krajine očarí. Či už preferujete bezstarostný relax alebo aktívny oddych, Omán je v oboch prípadoch svetom […]
3. novembra, 2021
2 min. čítania

Dovolenka v novembri

V novembri, kedy teploty na Slovensku klesajú, je najlepší čas vydať sa za slnkom a relaxom. Vybrali sme pre Vás ideálne miesto s krásnymi plážami a exkluzívnym hotelom s top službami, kde Vám bude ako v raji. Túžite si na dovolenke oddýchnuť a vychutnať si pokojnejšiu atmosféru v hoteli? Či naopak vyhľadávate bohatý animačný program? V Ománe si príde […]