Poznáte Španielsko? Fakty a zaujímavosti

Späť na zoznam 5. novembra, 2020
2 min. čítania
Autor: Petra
Španielsko je krajina, ktorá sa dlhodobo zobrazuje v popredných rebríčkoch najnavštevovanejších krajín sveta. Slnko, more, skvelá kuchyňa, pohodová atmosféra ¡mañana! a pozoruhodné fakty o krajine ležiacej na Pyrenejskom polostrove.
Ronda, Španielsko
 • Španielsko je najväčším producentom olivového oleja na svete, vyrába až 43% svetovej produkcie. Španiel ročne skonzumuje v priemere 14 litrov olivového oleja.
 • Na hranici medzi Španielskom a Portugalskom sa nachádza zipline dráha, ktorá tieto dve krajiny spája. Jej dĺžka je 720 m a jazda trvá približne 60 sekúnd.
 • Španielčina je najrýchlejším jazykom na svete a zároveň druhým najrozšírenejším jazykom na svete. Napríklad v USA rozpráva viac ľudí po španielsky ako v samostatnom Španielsku.
 • Národná hymna Španielska neobsahuje žiadne slová.
 • Nahota na verejnosti nie je v Španielsku upravená zákonom a je legálna.
 • Festival La Tomatina sa každoročne posledný augustový týždeň koná v Španielsku a ľudia tam na seba hádžu tisíce paradajok. Potravinové bitky sú v tejto krajine veľmi populárne.
Andaluzia, Španielsko
 • Eiffelova veža bola pôvodne určená pre Barcelonu, no Španielsko tento projekt odmietlo.
 • V Španielsku majú zaujímavú silvestrovskú tradíciu, podľa ktorej, každý kto zje počas silvestrovskej polnoci s každým úderom vežových hodín jednu guľôčku hroznového vína, bude mať v nasledujúcom roku šťastie.
 • Španieli majú dve priezviská, pričom prvé pochádza od otca a druhé od matky. 
 • Najvyšší španielsky vrch neleží v Španielsku. Vrch Mount Teide s nadmorskou výškou 3718 m sa nachádza na Kánarskom ostrove Tenerife a je aktívnou sopkou.
 • Je treťou krajinou v počte pamiatok zapísaných v zozname UNESCO (viac má len Taliansko a Čína). V Španielsku ich nájdete celkovo 47 ako napríklad palác v Alhambre či katedrála Sagrada Familia v Barcelone.
Sagrada Familia, Barcelona, Španielsko
 • Obľúbené pivko „cerveza“ si môžete vychutnať kdekoľvek. Španielsko má európske prvenstvo aj v počte barov.
 • Tradičné španielske jedlo si môžete vycutnať v najstaršej reštaurácii na svete Botin, ktorú nájdete v Madride a bola otvorená už v roku 1725.
Malorka, Španielsko
 • Historické pamiatky? Pieskové pláže? Španielsko láka turistov z celého sveta a v roku 2018 bol druhou najnavštevovanejšou krajinou sveta.
 • Španielsko sa môže taktiež pochváliť viac ako 8000 km pláží, niet sa čo čudovať, že je jednou z obľúbených letných dovolenkových destinácií pri mori.

S pravdou von, koľko z týchto faktov ste poznali predtým, než ste si prečítali tento článok 🙂

12. novembra, 2020
3 min. čítania

Turecko – 20 zaujímavých faktov

Krajina polmesiaca či dvoch kontinentov – Turecko – patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie. Dovolenkárov láka najmä na krásne pláže, kvalitné služby, dobré jedlo a jej orientálnosť. Ak sa chcete o Turecku dozvedieť viac, určite Vás potešia nasledujúce zaujímavé fakty o tejto rozprávkovej krajine.

4. novembra, 2020
< 1 min. čítania

Vedeli ste o Grécku, že…

Krajina bohov, olivového oleja a olympijských hier, Grécko, patrí k vyhľadávaným dovolenkovým destináciám. Ponúka veľké množstvo krásnych pláží a miest, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Grécko však ukráva aj tieto zaujímavosti a fakty, ktoré Vás možno prekvapia 🙂 Grécko pozostáva z takmer 2000 ostrovov, ale len 170 z nich je obývaných. 40% obyvateľov Grécka žijePrečítaj si viac

4. novembra, 2020
< 1 min. čítania

Toto ste o Taliansku (možno) nevedeli

Taliansko ponúka rozprávkové miesta plné histórie, pamiatky, skvelé jedlo, nádhernú vôňu mora, viníc, jednoducho neopakovateľnú atmosféru „la dolce vita“. Už dlhodobo sa táto krajina v tvare čižmy objavuje medzi najžiadanejšími dovolenkovými destináciami. My sme sa na Taliansko pozreli trochu z iného uhla, ako ho možno nepoznáte. Etna je najväčšia európska sopka, meria 3350 m. NachádzaPrečítaj si viac