Máme radi leto po celý rok Máme radi leto po celý rok
Tunisko
Perla severnej Afriky je dokonalou kombináciou čarovných historických príbehov a dokonalého pohodlia v luxusných rezortoch s nádhernými pieskovými plážami.

Na čo sa môžete tešiť na dovolenke v Tunisku?

Zaslúžený oddych na nádherných pieskových plážach
Hotelové rezorty ideálne pre rodiny s deťmi
Unikátné výlety plné histórie, zážitkov a skvelého jedla
skúsený delegát, ktorý Vám bude počas pobytu vždy k dispozícii
animátori Klubu Leto sa radi postarajú o Váš športový a kultúrny dovolenkový program

Vybrané hotely

Monastir
od 545 €
769 € s popl. / dosp. os.
Hammamet
TUI Blue Oceana Suites 5*
Exkluzívny hotel
od 994 €
1 218 € s popl. / dosp. os.
Port El Kantaoui
od 559 €
783 € s popl. / dosp. os.
Mahdia
od 531 €
755 € s popl. / dosp. os.
Monastir
Iberostar Selection Kuriat Palace 5*
Obľúbený hotelový rezort
od 720 €
944 € s popl. / dosp. os.
Hammamet
od 648 €
872 € s popl. / dosp. os.
Port El Kantaoui
od 706 €
930 € s popl. / dosp. os.

Top miesta

ktoré môžete navštíviť v Tunisku

Monastir
Prímorské mesto Monastir je domovom jednej z najdôležitejších pamiatok v Tunisku – impozantnej pevnosti Ribat, ktorá v minulosti slúžila ako opevnenie a kláštor a predstavuje jeden z najstarších a najlepšie zachovaných príkladov islamskej architektúry v Severnej Afrike. Monastir je tiež miestom posledného odpočinku zakladateľa moderného Tuniska, Habiba Bourguiby.
Sidi Bou Said
Malebné prímorské mestečko Sidi Bou Said s bielo-modrými domami je vyhľadávané umelcami z celého sveta. Uličky s výhľadom na Stredozemné more sú ideálnym miestom na nákupy, prechádzky i ochutnávku tuniských špecialít.
Púšť Sahara
Tuniská časť najväčšej púšte na svete je preslávená rozsiahlymi dunami napr. v oblasti Douz, často označovanej ako “brána do Sahary”, nádhernými oázami, starobylými dedinkami, či unikátnymi filmovými lokalitami.
El Djem
Mesto známe impozantným amfiteátrom, ktorý je jedným z najlepšie zachovaných rímskych stavieb na svete. Pre svoju veľkosť je často porovnávaný s Koloseom v Ríme a v minulosti bol miestom gladiátorských bojov a verejných predstavení. Toto miesto je zapísané do zoznamu dedičstva UNESCO. Bol postavený v 3. storočí nášho letopočtu a mal kapacitu až 35 000 divákov.
Kartágo
Kartágo, dnes predmestie hlavného mesta Tuniska, Tunis, je jedným z najvýznamnejších historických miest v Severnej Afrike, známe svojou bohatou históriou a ako centrum starovekej Kartáginskej ríše. Historicky je Kartágo známe pre svoju úlohu v púnskych vojnách proti Rímu. V roku 1979 bolo zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Top výlety

Zažite neopakovateľnú dvojdňovú výpravu s prenocovaním na najväčšej púšti sveta Sahara. Nahliadneme do impozantného amfiteátra v meste El Djem, ktorý pripomína slávne Koloseum v Ríme. Vydáme sa po stopách Berberov, pôvodných obyvateľov severnej Afriky, a prejdeme sa po mesačnej krajine v Matmate. Po obede sa vydáme k oblasti Douz, často označovanej ako “brána do Sahary“, ktorá je preslávená rozsiahlymi dunami, nádhernými oázami či unikátnymi filmovými lokalitami. Počas druhého dňa spoločne zavítame k soľnému jazeru Chott el Djerid, odkiaľ sa na džípoch presunieme na miesto, kde sa natáčal svetoznámy film „Star Wars“. Na záver výletu sa ocitneme v meste Kairouan, preskúmame impozantnú mešitu a miestne trhy s autentickou tuniskou atmosférou.
Pripojte sa k nám na nezabudnuteľnú cestu cez historické a kultúrne poklady Tuniska, ktoré sú plné záhad a čarovných príbehov. Naša dobrodružná cesta začína v srdci tuniského centra náboženstva a kultúry, v legendárnom meste Kairouan. Ďalej sa vydáme do mesta El Djem známeho impozantným amfiteátrom, ktorý je jedným z najlepšie zachovaných rímskych stavieb na svete. Pre svoju veľkosť je často porovnávaný s Koloseom v Ríme a v minulosti bol miestom gladiátorských bojov a verejných predstavení. Naša cesta pokračuje do Monastiru, malebného pobrežného mesta s krásnym prístavom, pôvabnou Medinou a pevnosťou Ribat, ktorá ponúka panoramatické výhľady na mesto a Stredozemné more. Prechádzajte sa po malebných uličkách a obdivujte tradičnú tuniskú architektúru.
55 EUR / dospelá osoba.
28 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Navštívte s nami jedno z najvýznamnejších historických miest v severnej Afrike Kartágo, centrum starovekej Kartáginskej ríše známe svojou bohatou históriou. Malebné pobrežné mestečko Sidi Bou Said vás uchváti svojou eleganciou a šarmom bielych domov s modrými dverami a okenicami, ktoré nenápadne pripomínajú grécke Santorini. V starovekej Medine hlavného mesta si môžete vychutnať prechádzku autentickými malebnými uličkami a ponoriť sa do bohatstva miestnej kultúry na historických trhoch.
80 EUR / dospelá osoba.
40 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Dobrodružstvo na mori pre celé rodiny, ale najmä pre našich najmenších. Užite si poldennú plavbu z prístavu na lodi s možnosťou kúpania sa v priezračnom Stredozemnom mori. O program pre deti sa postarajú naši animátori z Klubu Leto. Občerstvenie v podobe malého snacku je zahrnuté v cene výletu.
65 EUR / dospelá osoba.
33 EUR / dieťa od 2 do 12 rokov.
dieťa do 2 rokov zadarmo.
Výlety a ceny sú orientačné a závisia od sezóny. Zmena vyhradená.

Informácie o oblasti

Základné informácie

Štátne zriadenie: Tuniská republika

Rozloha: 163 610 km2

Hlavné mesto: Tunis 

Počet obyvateľov: 12,4 mil.

Úradný jazyk: arabčina 

Náboženstvo: islam
Časový posun: SEČ -1
Víza: bezvízový styk pre občanov SR
Cestovný doklad: Občania SR môžu vstupovať na územie krajiny s platným cestovným dokladom, ktorým je cestovný pas • všetci občania vrátane maloletých detí musia mať vlastný cestovný doklad • minimálna doba platnosti cestovného dokladu je 3 mesiace po návrate 

Pobytová taxa: 12 tuniských dinárov (TND) / osoba od 12 rokov / noc pri pobyte do 10 nocí. Platí sa v priamo v hoteli.
Trieda ubytovacieho zariadenia: klasifikácia podľa krajiny Tunisko

Trasa cesty: Slovensko - Tunisko

Očkovanie: V súčasnosti nie je nutné sa pre vstup do Tuniska preukazovať dokladom o očkovaní. 

Poistenie: Aktuálne nie je podmienkou pre vstup do Tuniska povinnosť mať uzatvorené medzinárodné zdravotné poistenie. 

Napätie: 230 V
Dôležité čísla: Prvá pomoc: 190, Polícia: 197, Hasiči: 198

Veľvyslanectvo SR: Slovenská republika nemá v Tunisku diplomatické zastúpenie. Príslušným úradom je veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire v Egypte.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire - 3, Adel Hussein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki Káhira

Popis
Perla severnej Afriky je dokonalou kombináciou čarovných historických príbehov a dokonalého pohodlia v luxusných rezortoch s nádhernými pieskovými plážami. Dovolenkujúci môžu obdivovať majestátne rímske ruiny v Kartágu, zatúlať sa do farebných uličiek malebného mestečka Sidi Bou Said alebo zažiť pohostinnosť a kultúru v tradičných berberských dedinkách. Pre milovníkov prírody tu sú nádherné oázy v púšti, kde zelené palmy kontrastujú s červenými dunami, a národné parky, kde možno objavovať miestnu flóru a faunu. A pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, ponúka tuniská Sahara nezabudnuteľné prenocovanie pod hviezdami.
Poloha
Tunisko je jednou z najsevernejších krajín afrického kontinentu. Na severe a východe je ohraničené Stredozemným morom, na západe susedí s Alžírskom a na juhovýchode s Líbyou. Tunisko sa nachádza na križovatke medzi Európou a Afrikou, čo ovplyvňuje jeho kultúru, históriu a ekonomiku. Krajina má rozmanité prírodné prostredie, od nádherných pieskových pláží cez úrodné polia v severnej časti až po púštne oblasti na juhu.
Klíma
Tunisko je krajina so stredomorskou klímou na pobreží a púštnou klímou vo vnútrozemí. V letných mesiacoch (jún-august) teplota často presahuje 30°C, ale vďaka morskej bríze je horúce letné počasie príjemnejšie. Tunisko sa vyznačuje rozmanitými klimatickými podmienkami, od mierneho stredomorského počasia po extrémne suché púštne podnebie.
Príroda
Príroda Tuniska je nesmierne rozmanitá a ponúka jedinečnú kombináciu stredomorského pobrežia, úrodných planín, horských masívov a rozsiahlych púštnych oblastí. Severná časť krajiny sa pýši bujnými lesmi, olivovými hájmi a vinicami, ktoré sú typické pre stredomorie. Pobrežie Stredozemného mora je lemované dlhými pieskovými plážami, malými zátokami a skalnatými útesmi, ktoré poskytujú ideálne podmienky pre nezabudnuteľnú dovolenku. Stredná časť Tuniska je domovom úchvatných horských masívov v pohorí Atlas s nádhernými výhľadmi a možnosťami na turistiku a objavovanie tradičného života v horských dedinkách. V týchto oblastiach sa nachádzajú aj úrodné planiny, ktoré sú dôležité pre poľnohospodárstvo, najmä pre pestovanie obilnín, ovocia a zeleniny. Na juhu Tuniska sa rozprestiera veľkolepá púšť Sahara, ktorá zaberá veľkú časť krajiny. Púšť predstavuje dramatické krajinné scenérie, od nekonečných piesočných dún po skalnaté planiny a suché solné jazerá. Sahara je domovom rôznych druhov divokej zveri, ako sú feneky, púštne líšky, a poskytuje jedinečné príležitosti pre púštne safari, kemping pod hviezdami a pozorovanie zaujímavého nočného neba. Tunisko tiež disponuje niekoľkými národnými parkmi a chránenými oblasťami, ktoré sú zamerané na ochranu jeho bohatej biodiverzity a prírodného dedičstva. Medzi takéto oblasti patrí národný park Ichkeul, ktorý je dôležitou zastávkou pre migrujúce vtáky.
História
História Tuniska je bohatá a rozmanitá, odpradávna bola križovatkou civilizácií a kultúr. Prvé osídlenie na tomto území sa datuje až do staroveku, keď bolo súčasťou fénickej ríše a domovom mesta Kartágo, jedného z najvýznamnejších obchodných a vojenských centier starovekého sveta. Po páde Kartága v roku 146 pred n. l. sa Tunisko stalo súčasťou Rímskej ríše, ktorá tu zanechala významné archeologické pamiatky, vrátane impozantných rímskych ruin v Dougge a El Djeme. V stredoveku región ovládli rôzne islamské dynastie, vrátane Umajjovcov, Abbásovcov a Fatimovcov, pričom každá z nich prispela k rozvoju regiónu svojou architektúrou, umením a vedomosťami. V období od 16. do začiatku 20. storočia bolo Tunisko súčasťou Osmanskej ríše, čo malo veľký vplyv na kultúru a spoločnosť v regióne. V roku 1881 sa Tunisko stalo francúzskym protektorátom, čo trvalo až do jeho nezávislosti v roku 1956 pod vedením Habiba Bourguiby, ktorý sa stal prvým prezidentom nezávislého Tuniska. Po Bourguibovi nasledovala éra prezidenta Zína El Abidína Ben Alího, ktorá trvala až do roku 2011, keď bol zosadený počas Arabskej jari, čo bolo obdobím významných sociálnych a politických zmien. Dnešné Tunisko je republikou s viacstraníckym systémom a považuje sa za jednu z najprogresívnejších krajín v regióne Severnej Afriky. Jeho bohatá história a kultúrne dedičstvo sú dodnes viditeľné v mnohých aspektoch tuniského spoločenského a kultúrneho života.
Kuchyňa
Gastronómia Tuniska je bohatá a rozmanitá, odrážajúca dlhú históriu a kultúrne vplyvy, ktoré sa na území krajiny stretávali. Tuniská kuchyňa je známa svojou láskou k silným koreninám, čerstvým ingredienciám a jedinečnou kombináciou sladkých a slaných chutí, čo je typické pre severoafrickú kuchyňu. Jedným z najznámejších jedál je kuskus, tradičné jedlo z drobných zŕn semoliny, ktoré sa často podáva s rôznymi druhmi zeleniny, mäsa alebo ryby. Harissa, pikantná pasta vyrobená z čili papričiek, cesnaku a korenín, je neoddeliteľnou súčasťou tuniskej kuchyne a používa sa ako dochucovadlo k mnohým pokrmom. Chorba, bohatá a aromatická polievka, často obsahuje jahňacie mäso, zeleninu a cícer a podáva sa s čerstvým chlebom. Tuniské sladkosti sú bohaté na orechy, med a datle. Makroud, sladké pečivo z krupice plnené datľovou pastou a obalené v sezamových semienkach, je obľúbenou pochúťkou. Neoddeliteľnou súčasťou tuniského jedálneho lístka je aj mätový čaj, ktorý sa tradične podáva s píniovými orieškami a symbolizuje pohostinnosť. Tuniská kuchyňa spája tradičné africké, arabské a stredomorské vplyvy do jedinečných a nezabudnuteľných chutí.