Call centrum: +421 (2) 3263 0033

Pondelok-Piatok: 9:00-19:00
Sobota: 9:00-13:00

RÝCHLY VÝBER A VÝPOČET CENY

NEPOVINNÉ KATEGÓRIE

Krajina

Termín od

Počet izieb

Izba č. 1

dospelých

detí

Vek detí

Izba č. 2

dospelých

detí

Vek detí

Izba č. 3

dospelých

detí

Vek detí

Zuzana Stehlíková, 06.10.2017 11:56

DOVOLENKOBLOG

Kde bolo, tam bolo, v čarokrásnom Ománe

Ako by mala podľa vás vyzerať dokonalá dovolenka? My si ju predstavujeme ako miesto, kde slovo „oddych“ znamená započúvať sa do zvuku morských vĺn, prechádzať sa kilometre po opustených plážach zdobených jemnučkým pieskom a kde vás pohostia milí ľudia s úprimným úsmevom na tvári. Toto miesto sme našli. Šesť hodín priameho letu z Bratislavy je vzdialený rozprávkovo krásny Omán, ktorý si v poslednom roku získava srdcia slovenských dovolenkárov. Prečo by ste ho mali navštíviť?

 

Odhŕňate závesy a cez orientálne dvere hotelovej izby zazriete v diaľke azúrové vlny práve zobúdzajúceho sa mora. Na raňajkách si pochutíte na čerstvom ovocí z ománskych plantáží - sladučké banániky, papája či ananás vám dodajú energiu na celé dopoludnie. Prechádzate sa rezortom, ktorý pôsobí ako tradičné arabské mestečko s množstvom zelene, oleandrov a cez ktoré preteká rieka. Blížite sa k pláži a zisťujete, že niečo je inak. Nemusíte bojovať o lehátko, miesto je tu pre každého. Široká pláž s jemným bielym pieskom je lemovaná vysokými palmami, ktoré poskytujú tieň v horúcich dňoch. Teplučký Indický oceán poteší aj tých najzimomravejších plavcov a pozvoľné brehy zase učarujú tým, ktorí sa radi opaľujú na vyhriatom piesku.

 

 

Nezostávajte v rezorte, prídete o veľa! Vyrážame smer západ, k najkrajšej pláži Ománu, Al Mughsail, na ktorej nenájdete slnečníky ani bufety s občerstvením, ale panenskú pláž obmývanú azúrovým krištáľovo čistým morom. Fascinujúce pokojné miesto chráni vysoké bralo a pod ním vyviera vodný gejzír do výšky niekoľko metrov. Skutočná nádhera!

 

 

Omán je plný prekvapení. Cestu vám nezriedka skrížia ťavie stáda a počas plavby pri pobreží vás nadchnú delfíny, ktoré nasledujú vašu loď a predvádzajú hotové divadlo v ich prirodzenom prostredí.

 

 

Vyspelá krajina s pôsobivou minulosťou je skutočným drahokamom arabského sveta. Ešte pred štyridsiatimi rokmi chudobný kus zeme sa zmenil na prosperujúci štát vďaka osvietenému  sultánovi, ktorý Omán premenil na jednu z najbezpečnejších a najvyspelejších krajín sveta. Nehľadajte tu však žiadne megalomanské stavby. Sultanát si zachováva tradície, vďaka ktorým je skutočne pôsobivou destináciou. Prekvapia vás nádherné mešity, zelené plochy, upravené cesty a kvalitné služby, predovšetkým v hotelových rezortoch.

 

 

Vydajte sa z hotela do neďalekého mesta Salalah, druhého najväčšieho mesta Ománu. Vstúpte do Mešity sultána Kabúsa, okolo ktorej sa rozprestiera zvuk rannej modlitby. Objavte sídlo súčasného sultána - Palác Al Husn, odkiaľ sa môžete vybrať na bazár - Haffah Souk s množstvom pestrofarebných kobercov, tradičných výrobkov, suvenírov a nezabudnuteľnou vôňou kadidla. Práve kadidlo sa stalo symbolom bohatstva Ománu a dodnes je aj vďaka jeho kvalite a zdravotným účinkom obľúbeným produktom, ktorý si z krajiny môžete odviesť.

 

 

Zamierte k najúžasnejšej prírodnej atrakcii, údolia, ktoré bolo vďaka svojej jedinečnosti zahrnuté na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kadidlové stromy, pozostatky oázy Shisr Wubar a staroveký prístav Khor Rori ilustrujú obchod s kadidlom, ktorý v tomto regióne po stáročia prekvital.

 

 

Zaleťte si na jeden deň do Muscatu, hlavného mesta Ománu, ktoré má úplne odlišný charakter ako hlavné mestá susedných štátov. V progresívnom meste nenájdete mrakodrapy, ale tradičnú arabskú architektúru podčiarknutú noblesou, predovšetkým ak sa zastavíte pred vznešenou Kráľovskou operou či Veľkou mešitou sultána Kabúsa, ktorá je vrcholným umeleckým dielom a zároveň symbolom viery Ománčanov.

 


Kedy je najlepšie obdobie pre dovolenku v Ománe? Okrem letných mesiacov, kedy celý sultanát zahalia oblaky, sa oplatí krajinu navštíviť počas celého roka. Tropické podnebie a príjemná teplota mora je tu dokonca aj počas Vianoc a Nového roka.
Omán je mimoriadne atraktívnou destináciou, ktorú teraz môžete objavovať vďaka pravidelným letom od októbra do mája. Viac o dovolenke v Ománe sa dozviete tu.
 Prihlásenie