Call centrum: +421 (2) 3263 0033

Pondelok-Piatok: 8:00-21:00
Sobota-Nedeľa: 9:00-21:00

RÝCHLY VÝBER A VÝPOČET CENY

NEPOVINNÉ KATEGÓRIE

Krajina

Termín od

Počet izieb

Izba č. 1

dospelých

detí

Vek detí

Izba č. 2

dospelých

detí

Vek detí

Izba č. 3

dospelých

detí

Vek detí

Zuzana Stehlíková, 30.05.2016 13:37

DOVOLENKOBLOG

Exotika ako z rozprávky tisíc a jednej noci vo fascinujúcom Ománe

O európskych dovolenkových destináciách sme už počuli veľa. Láka nás cestovať stále ďalej a poznať nepoznané, za hranicami Európy, no stále v bezpečí. Len pred niekoľkými rokmi sa otvorila turistom nová destinácia Omán, ktorú majú teraz slovenskí turisti na dosah vďaka priamym letom z Bratislavy.

 

V čom je výnimočný?

Cesta nás zavedie do obľúbeného letoviska Salalah, hlavného mesta najväčšej provincie sultanátu, Dhofar. Nemožno prehliadnuť upravené ulice, vysokými palmami lemované cesty, zdobené kruhové objazdy, nádherné parky a tradičnú arabskú architektúru, v ktorej štýle sú postavené najmodernejšie nákupné centrá a administratívne budovy. Dominantou mesta je prekrásna sultánova mešita, okolo ktorej sa rozprestiera zvuk rannej modlitby. Obľúbenou zastávkou na fotografovanie je sídlo sultána - Palác Al Husn, odkiaľ sa môžete vybrať na bazár - Haffah Souk s množstvom pestrofarebných kobercov, tradičných výrobkov, suvenírov a nezabudnuteľnou vôňou kadidla. Prichádzame do hotela, ktorý z diaľky pôsobí ako mestečko s domčekmi, medzi ktorými preteká rieka. Najväčší dojem vo vás však zanechá exkluzívna hotelová pláž s jemným bielym pieskom, ktorej akoby nebol koniec. Fascinujúci západ slnka len podčiarkne krásu prostredia, na ktoré môžu byť Ománčania právom hrdí.

 

 

Prečo hovoríme o mladej destinácii?

Hneď pri prílete v letiskovej hale, počas pobytu v hoteloch, pri nákupe suvenírov, všade Vás sleduje! Obrazy sultána Quaboos bin Saida sú súčasťou každodenného života Ománčanov a pociťujú k nemu veľkú vďaku, lebo práve on sa zaslúžil o to, že Omán v súčasnosti patrí k najbohatším krajinám sveta, že gramotnosť dosahuje európske priemery, že ženy majú rovnaké práva ako muži a infraštruktúra patrí k najlepším v arabskom svete. Do roku 1970 tu totiž nefungovalo školstvo, zdravotníctvo ani doprava, o právach obyvateľov ani nehovoriac. Prevrat nastal, keď svojho otca zbavil moci dnešný sultán, ktorý v krajine zaviedol systém, ktorý obyvateľom prináša mnohé benefity, vrátane oslobodenia od platenia daní, bezplatného školstva a zdravotníctva či lacných palivových hmôt. Turizmus sa tu rozvinul len v priebehu posledných 5 rokov a preto sa vám nemôže stať, že tu stretnete masy turistov. Omán je aj preto rozprávkovou krajinou, kde slovo „odpočinok“ nekončí na pláži preplnenej turistami, ale si skutočne oddýchnete pri zvuku šumiaceho mora.

 

 

Ticho, pokoj a relax

Pobrežie Ománu je zdobené množstvom nádherných pláží, ktoré obmývajú azúrové vlny teplého Indického oceánu. Biele pláže majú pozvoľný vstup do mora, čo ocenia rodiny s deťmi a neplavci, ktorí sa môžu opaľovať na brehu a zároveň sa ovlažiť vo vodách Arabského mora. Teplota vody umožňuje kúpanie počas celého roka a najpríjemnejšie teploty pre Európanov sú na jar a na jeseň, kedy je zároveň more pokojné. V mesiacoch júl a august sa strieda obdobie monzúnov, vďaka ktorým sa stáva Salalah zelenou oázou. Okrem oddychu na plážach si nenechajte ujsť výlet do údolia s prameňom Ain Razat či návštevu najkrajšej pláže Ománu, Al Mughsail Beach či prekrásnej Fazayah Beach. Počas cesty sa môžete občerstviť kokosovou šťavou alebo exotickým ovocím vrátane malých sladkých banánov či chutnej papáje, ktoré Vám ponúknu v drevených stánkoch lemujúcich cestu.

 

 

Čo by ste si určite nemali nechať ujsť

Absolvovali ste už výpravu do púšte? Ak nie, tento zážitok vo vás zanechá hlboké dojmy. Západ slnka nad púšťou Hashman, beduínska noc s barbecue s tradičnými grilovanými špecialitami, ománske piesne a romantická atmosféra pod nočnou oblohou plnou hviezd... Ráno sa oplatí privstať a vychutnať si východ slnka nad mohutnými pieskovými dunami na tomto odľahlom mieste. Po raňajkách navštívite stratené mesto Ubar a naskytne sa Vám unikátny pohľad na stromy s kadidlom v oblasti Wadi Dawka, ktorá patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

 

 

Delfíny!

Pobrežie Ománu je známe výskytom delfínov, ktoré je možné pozorovať počas lodného výletu. Priamo k lodi prichádzajú celé delfínie rodiny, ktoré sa pred turistami rady predvádzajú, a tak si z výletu odnesiete pekné zábery. Ak ste ešte delfíny v ich prirodzenom prostredí nevideli, na tento výlet nezabudnete!

 

 

Čo možno od dovolenky v Ománe očakávať?

Nadmieru kvalitné služby, bezpečnosť v celom sultanáte, nevídanú pohostinnosť miestnych obyvateľov a vynikajúcu kuchyňu. Áno, Omán sa pýši jednou z najchutnejších gastronómií nielen v arabskom svete. Spája v sebe totiž chute indickej, africkej, portugalskej a arabskej kuchyne.

Omán je mladou turistickou destináciou, ktorá sa postupne dostáva do povedomia cestovateľov z celého sveta. Aj napriek dynamickému rozvoju si zachováva svoje tradície a zvyky, čo z nej robí jedinečnú destináciu, ktorá by nemala chýbať na vašom zozname „MUST SEE“.Prihlásenie