Call centrum: +421 (2) 3263 0033

Pondelok-Piatok: 9:00-19:00
Sobota: 9:00-17:00, Nedeľa: 9:00-13:00

RÝCHLY VÝBER A VÝPOČET CENY

NEPOVINNÉ KATEGÓRIE

Krajina

Termín od

Počet izieb

Izba č. 1

dospelých

detí

Vek detí

Izba č. 2

dospelých

detí

Vek detí

Izba č. 3

dospelých

detí

Vek detí

Matúš Milko, 15.06.2018 12:49

DOVOLENKOBLOG

10 Kapverdských ostrovov, z ktorých každý je jedinečný

Skrytý poklad v Atlantickom oceáne pozostáva z 10 ostrovov západne od Afriky. Fascinujúci podmorský svet, nekončiace sa široké pláže s nádherným bielym pieskom, podmanivá exotická atmosféra a temperamentní obyvatelia ostrovov, ktorých heslom je „no stress“, sú zárukou maximálneho oddychu.

 

BOA VISTA

Boa Vista, v portugalčine krásny výhľad, je najvýchodnejším ostrovom Kapverd a s rozlohu 620 km² je zároveň tretím najväčším ostrovom súostrovia. Pobrežie Boa Visty je lemované až 55 km pláží s jemným bielym pieskom. Najkrajšou z nich je nedotknutá pláž Santa Monica. Heslom, ktoré platí na celom ostrove je „no stress“ a nálada, ktorá tu vládne je prudko nákazlivá.

Boa Vista patrí k vyhľadávaným dovolenkovým cieľom a je miestom, ktoré si zamilovali potápači, pre ktorých ostrov ponúka úchvatný podmorský svet, priezračné more a potopené vraky lodí, ktoré kedysi prevážali zlato a striebro z Ameriky do Európy. Na pieskových plážach možno sledovať fascinujúce korytnačky pri kladení vajíčok. 

 

SAL 

Keď ostrov v roku 1640 objavili portugalskí námorníci, bol takmer opustený a slúžil ako pasienky pre dobytok obyvateľov zo susedného ostrova Boa Vista. Sal dostal meno podľa soli, ktorá sa tu ťažila už od čias stredoveku, kedy bola hojne predávaná do Brazílie a ďalších krajín. Na ostrove sa nachádzala svojho času najväčšia soľná baňa na svete Pedra de Lume. Až do „objavenia“ ostrova turistami bol export soli hlavným ekonomickým príjmom ostrova. 

12 kilometrov široký a 35 kilometrov dlhý ostrov je dopravným uzlom súostrovia pre vnútroštátnu leteckú a lodnú dopravu. Na ostrove sú len štyri betónové cesty. „Hlavná“ vedie z letiska do mestečka Santa Maria, ktoré je dovolenkovým rajom. Na južnom cípe ostrova sa nachádza toto turistami zbožňované stredisko s unikátnou plážou, ktoré sa v noci mení na jednu veľkú párty.

Atraktívnymi miestami sú dedinky Murdeira a Palmeira či vyhľadávaná rybárska dedinka Pedra de Lume, ktorú navštevujú predovšetkým priaznivci golfu. Navštívte Buraconu – unikátny prírodný bazén, ktorý sa vždy počas prílivu naplní vodou.

 

SANTO ANTÃO 

Na najsevernejší a zároveň najzápadnejší ostrov mala výrazný vplyv vulkanická činnosť. Ostrov je druhým najväčším zo všetkých ostrovov. Najvyšším vrchom je Topo de Coroa s 1979 metrami, hneď po nej je Pico da Cruz menší o 400 metrov. Ostrov objavil v roku 1462 Diego Afonso. Sťahovali sa sem ostrovania z iných Kapverdských ostrovov ale aj v značnej miere Portugalci, a to najviac do severných oblastí. Ostrov má vybudované letisko pre medzi ostrovný letecký styk. 

Ostrov objavili portugalskí námorníci v roku 1462 a dostal pomenovanie Svätý Anton. Na ostrove boli nájdené kresby a značky, ktoré pochádzajú pravdepodobne od Arabov alebo Maurov, ktorí objavili ostrov dávno predtým. 

Vyhľadávaným je medzi turistami, ktorí chcú nájsť niečo iné, ako len pláže. Horské lesy a údolia v kombinácii s príjemným podnebím ponúkajú skvelé podmienky na pešiu turistiku. Tope de Coro, Pico do Cruz a Guido do Cavaleiro patria medzi najvyhľadávanejšie ciele turistov. Najkrajšie pláže nájdete na juhu ostrova.

 

SÃO VICENTE 

Ostrov bol objavený v roku 1942, na deň sv. Vincenta, podľa čoho dostal aj svoj názov. Druhý najsevernejší a najzápadnejší ostrov susedí s ostrovom Santo Antão a preslávil sa ako rodisko umelcov. Ostrov kultúry a umenia je nazývaný aj „malou Brazíliou“. Mnohým tunajším umelcom sa podarilo zažiariť aj za hranicami a nejeden sa preslávil celosvetovo. Najvyššia hora Monte Verde (Zelená Hora) meria 725 m. V minulosti tu bola vybudovaná zásobáreň uhlia, ktorá zásobovala lode plávajúce cez Atlantik. Ostrov disponuje medzinárodným letiskom.

Pre turistov je atraktívnym miestom pre návštevu temperamentné mesto Mindelo, v ktorom sa narodila slávna speváčka Cesária Évora. Nájdete tu repliku lisabonskej Belémskej veže, množstvo farebných domčekov i tradičný trh. Počas objavovanie tohto ostrova natrafíte na mnoho plantáží, napríklad v zaniknutom kráteri Calhao. Oddych si môžete dopriať na očarujúcej pláži Praia Grande s bielym pieskom. 

 

SANTA LUZIA 

Santa Luzia je ďalším z ostrovov, ktoré pokračujú v línií za sebou a nasleduje za ním São Nicolau. Rozloha tvorí 35 km² zeme a najvyšším vrchom je Monte Grande s výškou 395 m. Ostrov pomaly vysychá, je domovom viacerých vzácnych druhov jašteríc. Ostrov ako jediný z Kapverdských nemá vlastné letisko. 

 

SÃO NICOLAU 

Ostrov s rozlohou 388 km² je známy čiernymi sopečnými plážami. Hlavným mestom ostrova je Ribeira Brava ležiace v údolí uprostred ostrova. Najvyšším vrchom je 1312 metrov vysoký Monte Gordo. K ostrovu patria ostrovčeky Raso a Santa Luzia. Na ostrove žije približne 13 tisíc obyvateľov, ktorí sa združujú zvyčajne v malých pobrežných komunitách alebo v hlavnom meste. Ťažiskovým zdrojom príjmov ostrovanov je poľnohospodárstvo a rybolov, predovšetkým lov tuniakov. 

Čierne sopečné pláže na ostrove sú vyhľadávané pacientmi s artritídou pre ich terapeutické vlastnosti. Špecialitou je masáž zmesou z morských rias. Na ostrove nájdete jedinú pláž s bielym pieskom, ktorá sa nachádza v prekrásnej zátoke a je dostupná len loďou. Ostrov je cieľom dobrodružných cestovateľov, ktorí milujú turistiku, predovšetkým v pohorí Pico do Alberta, Monte Bissau a Fajã, či najvyššom vrchole ostrova Monte Gordo

 

BRAVA 

Brava je najmenším ostrovom súostrovia a je veľmi málo obývaný. Prví obyvatelia sem zavítali v roku 1540. Nárast populácie ostrov zaznamenal po výbuchu sopky na ostrove Fogo, kedy sa sem premiestnili Kapverďania, z ktorých mnoho tu zostalo žiť.

V minulosti tu prekvital lov veľrýb, ktorých hojný výskyt možno prisudzovať priľahlým lokalitám bohatým na planktón. Svoju úlohu v histórií zohrali aj piráti, ktorí tu vyčíňali pred 19. storočím. Mnoho emigrantov z ostrova Brava by sme našli dnes v amerických mestách ako Boston, Massachusetts, Providence, Rhode Island a New Bedford. 

 

FOGO 

Fogo je ostrov, ktorý svoje pomenovanie dostal podľa sopky. Mount Fogo je najvyššou horou ostrova dosahujúcou skoro 3000 m. Celý ostrov je v podstate sopkou a história ostrova je neodlučiteľne spojená s vulkanickou činnosťou. Nachádza sa medzi Santiagom a Bravou. Sopka naposledy vybuchla v roku 1995, ale opakovane sa k svojej činnosti hlási. Pozostatky lávy, ktorá prúdila až do mora, môžete vidieť ešte dnes. 

Vychutnajte si výhľad na ostrov s pestrofarebnou krajinou tvorenou kávovými plantážami, ovocnými záhradami a plážami s čiernym pieskom. Na ostrove možno nájsť baobaby, z plodov ktorých sa vyrába typický miestny nápoj. Hlavné mesto ostrova je São Filipe a je vybudované v klasickej portugalskej architektúre. 

 

SANTIAGO 

Santiago je najväčším Kapverdským ostrovom s rozlohou 991 km² a nachádza sa medzi Maiom a Fogom. Svoje miesto tu má hlavné mesto Kapverd, Praia. Medzinárodné letisko je vzdialené len 3 km od hlavného mesta. 

Santiago bol prvým osídleným ostrovom Kapverd vôbec. Objavil ho António da Noli v roku 1460. Svojho času patrilo mesto Cidade Velha (dnes druhé najvýznamnejšie mesto ostrova) vďaka otrokárstvu medzi tri najbohatšie mestá v kolóniách Portugalska. Vplyv Portugalcov ale slabol, keď ostatné veľmoci preberali cudzie územia. Ostrov značne poškodili aj piráti. 

 

MAIO

Na juhovýchode spoločenstva ostrovov sa na východ od Santiaga nachádza Maio. Je známy najmä pre jeho rozľahlé a bohaté lesy, ktoré sú tak trochu nezvyčajné pre ostatné ostrovy Kapverd. Na rozlohe 269 km² sa nachádza najvyššia hora Monte Penoso s výškou 436 m. Hlavné mesto ostrova je Vila do Maio, neďaleko ktorého leží aj letisko. Meno dostal pri prvom spozorovaní na prvého mája 1460.

 

Ďakujeme za Vašu pozornosť :)

Budeme radi, keď sa pozriete aj na náš youtube kanál, kde nájdete každý deň nové video a instagram s množstvom krásnych fotiek a záberov zo zákulisia :)Prihlásenie