Turecko – 20 zaujímavých faktov

Späť na zoznam 12. novembra, 2020
3 min. čítania
Autor: Petra

Krajina polmesiaca či dvoch kontinentov – Turecko – patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie. Dovolenkárov láka najmä na krásne pláže, kvalitné služby, dobré jedlo a jej orientálnosť. Ak sa chcete o Turecku dozvedieť viac, určite Vás potešia nasledujúce zaujímavé fakty o tejto rozprávkovej krajine.

Turecko

Istanbul (známy aj ako Konštantínopol, Byzantion či Carihrad.) je prezývaný aj bránou orientu. Okrem toho, že je najväčším obchodným centrom Turecka, najväčším mestom Turecka a tretím v Európe, leží ako jediné na svete na dvoch kontinentoch.

Turecko s rozlohou 783 tis. km2 je 16-krát väčšie ako Slovensko.

Na území Turecka sa nachádzajú až 2 zo siedmich divov starovekého sveta. Artemidin chrám v Efeze je pozostatkom starovekej gréckej civilizácie zasvätenej bohyni Artemis. Ďalším historickým miestom je Mauzóleum v Halikarnase postavené v rokoch 353 až 350 pred naším letopočtom.

Efez, Turecko
Efez

V Európe ležia 3 % rozlohy Turecka. Európu s Áziou oddeľujú úžiny Bospor a Dardanely, cez ktoré sa denne preplavia stovky turistov a Marmarské more medzi nimi.

Najvyšší vrch Turecka s výškou 5137 m.n.n Ararat je spiaci vulkán, leží pri hraniciach s Arménskom, Azerbajdžanom a Iránom. Vrch je národným symbolom Arménska, je ho vidieť z hlavného mesta Jerevan a nachádza sa aj na arménskom štátnom znaku. Podľa tradície sa pri Ararate vylodil Noe so svojou biblickou loďou a založil na nej prvé vinice, aj preto Turci považujú Ararat za symbol Noemovej archy.  

Ararat, Turecko
vrch Ararat

Latinku, ktorá nahradila arabské písmo, zaviedol prvý prezident a zakladateľ moderného Turecka, Mustafa Kemal, prezývaný aj Atatürk (Otec Turkov), ako súčasť reforiem na modernizovanie Turecka.

Obľúbené dovolenkové letovisko Antalya je najväčším tureckým mestom na pobreží Stredozemného mora.

Turecko je najväčším vývozcom lieskových orieškov na svete, odkiaľ pochádza asi až tri štvrtina svetovej produkcie.

Národným tureckým športom je olejové zápasenie. Súťažiaci majú len nohavice a sú potretí olivovým olejom. Tento typ je najstaršou súťažou v zápasení na svete.

Chrám Svätej Múdrosti (Hagia Sofia) postavil byzantský cisár Justinián v 6. storočí a jej kupola bola vyše tisíc rokov najväčšou na svete, kým ju v 16. storočí neprekonala kupola baziliky sv. Petra vo Vatikáne. V roku 1453 po dobytí Konštantínopola Turkami sa premenila na mešitu a v roku 1934 Atatürk z nej nariadil spraviť múzeum.

Hagia Sofia, Instanbul, Turecko
Hagia Sofia v Istanbule

Grand Bazaar je jeden z najväčších a najstarších krytých trhov na svete. Nachádza sa tu 61 ulíc a viac ako 4000 obchodov. Denne ho navštívi 250 – 400 tis. návštevníkov. Je považovaný za predchodcu dnešných obchodných centier.

Grand Bazaar, Turecko
Grand Bazaar

Santa Claus nepochádza zo Severného pólu, ale z tureckého mesta Patara ležiaceho v juhozápadnej časti Turecka.

Rahat lokum, Turkish delight či Turecké potešenie je obľúbenou tureckou mašrtou z cukru a škoru, ktorá sa podobá na marshmallow.

Turkisch delight
typická turecká sladkosť Rahat lokum

Türk kahvesi, pravá turecká káva s príjemnou chuťou a vôňou, sa v Turecku varí v medenej nádobe zvanej džezva. V tradičnej tureckej kultúre má už stovky rokov svoje čestné postavenie a len nedávno sa zapísala aj do zoznamu nehmotného svetového dedičstva UNESCO. Kávu začali piť v Jemene na juhu Arabského polostrova niekedy v 15. storočí a práve cez Turecko sa rozšírila aj do Európy.

Turci vypijú viac čaju ako Angličania a majú najväčšiu spotrebu čaju na osobu na svete, až 96% obyvateľov vypije aspoň jednu šálku čaju denne. Na rok na jedného Turka to výchadza približne 3 kg čaju.

turecká káva

Tulipány sú národným kvetom krajiny. Pomenovanie „tulipán“ pochádza z tureckého slova pre „tülbend“, čo znamená gáza alebo mušelín.

Najkupovanejším suvenírom v Turecku je Modré oko – amulet „Evil Eye“, ktorý chráni pred nežiaducimi pohľadmi a urieknutím.

Modré oko
amulet Modré oko

V Turecku sa nachádza až 82 000 mešít, čo je najviac na svete. Už len v samotnom Istanbule ich objavíte okolo 3100.

Prírodný úkaz z travertínu Pamukkale nazývaný podľa vzhľadu „bavlníkový hrad“ je obľúbenou turistickou atrakciou. „Hrad“ je vysoký 160 metrov, dlhý 2700 metrov a nachádza sa tu 17 horúcich prameňov.

Bavlníkový hrad Pamukkale

Pláž Iztuzu, známa tiež ako Korytnačia pláž, je živnou pôdou pre ohrozenú morskú korytnačku Karetu obyčajnú. Tento ohrozený druh môžete spozorovať na pláži medzi májom a októbrom, kedy sa tu pária a kladú vajíčka.

24. novembra, 2021
2 min. čítania

Dobrodružná cesta Ománom – nový výlet

Rozľahlé pláže s jemným bielym pieskom a priezračná voda Indického oceánu nie sú tým jediným, čím sa môže čarovný Omán pýšiť. Oáza s panenskou prírodou, historické mesto Mirbat či adrenalínová jazda po piesočných dunách, ktoré zažijete počas nového výletu dobrodružným Ománom, môžu byť jedinečným spestrením Vášho pobytu. Prvou zastávkou na našej dobrodružnej jazde je Wadi Darbat, údolie, ktoré […]
18. novembra, 2021
2 min. čítania

50 zážitkov v čarovnom Ománe v 8 dňoch

Omán je bezpochyby znamenitý pre svoje nádherné rozľahlé pláže s jemným bielym pieskom, ktoré ponúkajú možnosť toho najlepšieho relaxu. Teplé slnečné lúče a pohľad do nekonečných diaľav Indického oceánu však vonkoncom nie sú tým jediným, čo Vás v tejto krajine očarí. Či už preferujete bezstarostný relax alebo aktívny oddych, Omán je v oboch prípadoch svetom […]
3. novembra, 2021
2 min. čítania

Dovolenka v novembri

V novembri, kedy teploty na Slovensku klesajú, je najlepší čas vydať sa za slnkom a relaxom. Vybrali sme pre Vás ideálne miesto s krásnymi plážami a exkluzívnym hotelom s top službami, kde Vám bude ako v raji. Túžite si na dovolenke oddýchnuť a vychutnať si pokojnejšiu atmosféru v hoteli? Či naopak vyhľadávate bohatý animačný program? V Ománe si príde […]