TOP 6 lokalít na Južnom Cypre

Späť na zoznam 17. júna, 2020
2 min. čítania
Autor: Petra

Ostrov, na ktorom sa podľa starých gréckych bájí zrodila bohyňa lásky Afrodita z morskej peny, bol vzhľadom na svoju polohu oddávna križovatkou troch kontinentov – Európy, Ázie a Afriky. Cyprus predstavuje pestrú a neodolateľnú zmes rôznych kultúr. Vďaka nádherným pieskovým plážam, krištáľovo čistému moru a príslovečnej pohostinnosti je Cyprus pre turistov nielen historickým, ale aj pravým dovolenkovým rajom.

Pláž v dovolenkovej destinácii Protaras

Protaras a Ayia Napa, pôvodné rybárske dedinky na juhovýchodnom výbežku ostrova, sa počas posledných 25 rokov premenili na obľúbené turistické letoviská, ktoré dnes ponúkajú vynikajúce služby v hoteloch a jedinečnú dovolenkovú atmosféru. Celú oblasť zdobia pláže so zlatistým pieskom, priezračné azúrové more a nádherné prírodné scenérie. Ukrýva sa tu aj najslávnejšia Fig Tree Beach, jedna z najčistejších pláží na svete s nepoškvrneným pieskom a priezračnou krištáľovou vodou, z ktorej sa Vám nebude chcieť vyjsť. Nádherné pláže, označované aj ako európske Seychely, na Vás čakajú v letovisku Ayia Napa. Nevynechajte tiež návštevu mysu Cape Greco, podľa mnohých najfotogenickejšieho miesta celého Cypru. Neďaleko leží mestečko Protaras s množstvom charizmatických kaviarní a obchodíkov.

Objavte s našou delegátkou Radkou Cyprus – 3. najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Radka Vás posprevádza po naj výletoch a ochutnáte spolu s ňou tradičnú cyperskú kuchyňu.

Atrakcie, ktoré si nenechajte ujsť na Južnom Cypre

Cape Greco

Nevynechajte tiež návštevu mysu a národného parku Cape Greco, podľa mnohých najfotogenickejšieho miesta celého Cypru. Leží medzi letoviskami Protaras a Ayia Napa a pre svoje prírodné krásy patrí medzi najoblúbenejšie turistické ciele ostrova.

Cape Greco
Jedno z najfotografovajších miest Južného Cypru – Cape Greco

Nikózia

Posledné hlavné mesto na svete rozdelené zelenou líniou OSN. Prejdite sa z gréckych uličiek do časti plnej tureckých bazarov, stánkov s kebabom a vône čierneho čaju. Očarí Vás Staré mesto, Laiki Geitonia s úzkymi kamennými uličkami a jedna z najznámejších pamiatok – Arabahmedova mešita a knižnica založená sultánom Mohamedom II.

mesto Nikózia
Mesto Nikózia

Paphos

Mesto s Odeonským divadlom a nádhernými mozaikami z domov Dionýza, Orfeusa a Aiona z 3. až 5. stor., je zapísané v zozname UNESCO. Na neďalekej pláži Petra tou Romiou sa pri meste Kouklia z morskej peny vynorila bohyňa krásy a lásky Afrodita. Na okolí Kato Pafos sú v skalách vytesané monumentálne hrobky kráľov, v kláštore Agios Neofytos sú
najlepšie svetové fresky a ikony z byzantských čias.

Troodos

Troodos je najväčšie cyperské pohorie v centrálnej časti ostrova. Jeho najvyššou horou je Olympos s výškou 1 952 metrov. V pohorí sa nachádza rada starobylých stavieb, najmä množstvo kostolov z čias Byzancie. Tieto kostoly sú plné nástenných malieb, ktoré sa zachovali do dnešných dní. Desať z nich bolo v roku 1985 zaradených na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Vodopády v pohorí Troodos
Nádherné vodopády v pohorí Troodos

Famagusta

Mesto v tureckej časti ostrova a v staroveku jedno z najbohatších miest sveta. Shakespeare sem umiestnil svoju drámu Othello. Podľa legendy na miestnom hrade cyperský vládca Christophore Moro (vládol v r. 1506 až 1508) zabil svoju ženu Desdemonu. V meste je viacero nádherných chrámov z obdobia Otomanskej ríše (16. stor.), vrátane katedrály sv. Nicholase, známej ako Mešita pašu Mustafu.

mesto Famagusta
Mesto Famagusta

Limassol

Druhé najväčšie mesto na Cypre a hlavný prístav ostrova leží v zálive Akrotiri na južnom pobreží ostrova. Mesto s mnohými archeologickými vykopávkami a historickými pamiatkami je zároveň centrum vinárskeho priemyslu, stredisko cestovného ruchu a východiskom ciest do pohoria Troodo.

24. novembra, 2021
2 min. čítania

Dobrodružná cesta Ománom – nový výlet

Rozľahlé pláže s jemným bielym pieskom a priezračná voda Indického oceánu nie sú tým jediným, čím sa môže čarovný Omán pýšiť. Oáza s panenskou prírodou, historické mesto Mirbat či adrenalínová jazda po piesočných dunách, ktoré zažijete počas nového výletu dobrodružným Ománom, môžu byť jedinečným spestrením Vášho pobytu. Prvou zastávkou na našej dobrodružnej jazde je Wadi Darbat, údolie, ktoré […]
18. novembra, 2021
2 min. čítania

50 zážitkov v čarovnom Ománe v 8 dňoch

Omán je bezpochyby znamenitý pre svoje nádherné rozľahlé pláže s jemným bielym pieskom, ktoré ponúkajú možnosť toho najlepšieho relaxu. Teplé slnečné lúče a pohľad do nekonečných diaľav Indického oceánu však vonkoncom nie sú tým jediným, čo Vás v tejto krajine očarí. Či už preferujete bezstarostný relax alebo aktívny oddych, Omán je v oboch prípadoch svetom […]
3. novembra, 2021
2 min. čítania

Dovolenka v novembri

V novembri, kedy teploty na Slovensku klesajú, je najlepší čas vydať sa za slnkom a relaxom. Vybrali sme pre Vás ideálne miesto s krásnymi plážami a exkluzívnym hotelom s top službami, kde Vám bude ako v raji. Túžite si na dovolenke oddýchnuť a vychutnať si pokojnejšiu atmosféru v hoteli? Či naopak vyhľadávate bohatý animačný program? V Ománe si príde […]