TOP 6 lokalít na Južnom Cypre

Späť na zoznam 17. júna, 2020
2 min. čítania
Autor: Petra

Ostrov, na ktorom sa podľa starých gréckych bájí zrodila bohyňa lásky Afrodita z morskej peny, bol vzhľadom na svoju polohu oddávna križovatkou troch kontinentov – Európy, Ázie a Afriky. Cyprus predstavuje pestrú a neodolateľnú zmes rôznych kultúr. Vďaka nádherným pieskovým plážam, krištáľovo čistému moru a príslovečnej pohostinnosti je Cyprus pre turistov nielen historickým, ale aj pravým dovolenkovým rajom.

pláž Protaras
Pláž v dovolenkovej destinácii Protaras

Protaras a Ayia Napa, pôvodné rybárske dedinky na juhovýchodnom výbežku ostrova, sa počas posledných 25 rokov premenili na obľúbené turistické letoviská, ktoré dnes ponúkajú vynikajúce služby v hoteloch a jedinečnú dovolenkovú atmosféru. Celú oblasť zdobia pláže so zlatistým pieskom, priezračné azúrové more a nádherné prírodné scenérie. Ukrýva sa tu aj najslávnejšia Fig Tree Beach, jedna z najčistejších pláží na svete s nepoškvrneným pieskom a priezračnou krištáľovou vodou, z ktorej sa Vám nebude chcieť vyjsť. Nádherné pláže, označované aj ako európske Seychely, na Vás čakajú v letovisku Ayia Napa. Nevynechajte tiež návštevu mysu Cape Greco, podľa mnohých najfotogenickejšieho miesta celého Cypru. Neďaleko leží mestečko Protaras s množstvom charizmatických kaviarní a obchodíkov.

Objavte s našou delegátkou Radkou Cyprus – 3. najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Radka Vás posprevádza po naj výletoch a ochutnáte spolu s ňou tradičnú cyperskú kuchyňu.

Atrakcie, ktoré si nenechajte ujsť na Južnom Cypre

Cape Greco

Nevynechajte tiež návštevu mysu a národného parku Cape Greco, podľa mnohých najfotogenickejšieho miesta celého Cypru. Leží medzi letoviskami Protaras a Ayia Napa a pre svoje prírodné krásy patrí medzi najoblúbenejšie turistické ciele ostrova.

Cape Greco
Jedno z najfotografovajších miest Južného Cypru – Cape Greco

Nikózia

Posledné hlavné mesto na svete rozdelené zelenou líniou OSN. Prejdite sa z gréckych uličiek do časti plnej tureckých bazarov, stánkov s kebabom a vône čierneho čaju. Očarí Vás Staré mesto, Laiki Geitonia s úzkymi kamennými uličkami a jedna z najznámejších pamiatok – Arabahmedova mešita a knižnica založená sultánom Mohamedom II.

mesto Nikózia
Mesto Nikózia

Paphos

Mesto s Odeonským divadlom a nádhernými mozaikami z domov Dionýza, Orfeusa a Aiona z 3. až 5. stor., je zapísané v zozname UNESCO. Na neďalekej pláži Petra tou Romiou sa pri meste Kouklia z morskej peny vynorila bohyňa krásy a lásky Afrodita. Na okolí Kato Pafos sú v skalách vytesané monumentálne hrobky kráľov, v kláštore Agios Neofytos sú
najlepšie svetové fresky a ikony z byzantských čias.

Troodos

Troodos je najväčšie cyperské pohorie v centrálnej časti ostrova. Jeho najvyššou horou je Olympos s výškou 1 952 metrov. V pohorí sa nachádza rada starobylých stavieb, najmä množstvo kostolov z čias Byzancie. Tieto kostoly sú plné nástenných malieb, ktoré sa zachovali do dnešných dní. Desať z nich bolo v roku 1985 zaradených na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Vodopády v pohorí Troodos
Nádherné vodopády v pohorí Troodos

Famagusta

Mesto v tureckej časti ostrova a v staroveku jedno z najbohatších miest sveta. Shakespeare sem umiestnil svoju drámu Othello. Podľa legendy na miestnom hrade cyperský vládca Christophore Moro (vládol v r. 1506 až 1508) zabil svoju ženu Desdemonu. V meste je viacero nádherných chrámov z obdobia Otomanskej ríše (16. stor.), vrátane katedrály sv. Nicholase, známej ako Mešita pašu Mustafu.

mesto Famagusta
Mesto Famagusta

Limassol

Druhé najväčšie mesto na Cypre a hlavný prístav ostrova leží v zálive Akrotiri na južnom pobreží ostrova. Mesto s mnohými archeologickými vykopávkami a historickými pamiatkami je zároveň centrum vinárskeho priemyslu, stredisko cestovného ruchu a východiskom ciest do pohoria Troodo.

9. septembra, 2020
< 1 min. čítania

Čo sa Vám v auguste páčilo na IG @hydrotour?

Na našom Instagrame sa Vás snažíme zásobovať pravidelnou dávkou inšpirácií, informácií, spomienok a odporúčaní na tie najkrajšie dovolenkové miesta plné nezabudnuteľných zážitkov a spomienok. Tu je 8 príspevkov, ktoré sa Vám najviac páčili za minulý mesiac na našom Instagrame alebo to najlepšie z najlepšieho 🙂 1. Tajné pláže na ostrove Kréta 2. Najfotografovanejšia pláž ostrovaPrečítaj si viac

8. septembra, 2020
2 min. čítania

Plážový rozstrel 01 – Grécke pláže

Pred pár dňami ste v plážovom rozstreli o najkrajšie grécke pláže, za ne zahlasovali v tomto poradí ⇩ Súhlasíte s ním alebo by ste niečo zmenili? ☀ 08. Kavoutripes Dlhoročne obľúbená destinácia Chalkidiki sľubuje stovky kilometrov pobrežia s krásnymi pieskovými plážami akou je aj pláž Kavoutripes s azúrovým morom, nádhernými zákutiami a nádhernou okolitou prírodou.Prečítaj si viac

5. septembra, 2020
2 min. čítania

Rodos v 60 sekundách

Najväčší z gréckych Dodekanských ostrovov, je dokonalým dovolenkovám rajom, či už hľadáte relax na pláži alebo dovolenku plnú aktivít a spoznávania. Rodos Vás očarí bohatou históriou, krištáľovo čistým morom, krásnymi lokalitami a gréckou pohostinnosťou 🏝 ✨