Najkrajšia stavba Španielska? Alhambra.

Späť na zoznam 1. júna, 2021
2 min. čítania
Autor: Petra

Jedinečná arabská architektúra, krásna Alhambra, leží v tieni pohoria Sierra Nevada, v očarujúcej Granade na juhu Španielska. Alhambra je zároveň aj najobľúbenejším výletom, ktorý sprevádzajú naši delegáti v slnečnej Andalúzii.

Alhambra

Celodenný výlet sa začína prehliadkou unikátnej Granady. Voľný čas môžete stráviť v historickom centre návštevou miesta, kde sa kedysi konal arabský trh s hodvábom, či starej moslimskej štvrte Albayzin alebo Kráľovskej kaplnky. Krásou Vás očarí aj katedrála, ktorá je prvou španielskou katedrálou postavenou v renesančnom architektonickom štýle. Nádych arabskej kultúry v meste stále pretrváva a presvedčí Vás o tom aj rozprávkový komplex palácov maurských panovníkov La Alhambra. Čarovná orientálna výzdoba palácov, skvostná architektúra a prekrásne záhrady Generalife s výhľadom na majestátne pohorie Sierra Nevada vo Vás zanechajú neopísateľný zážitok. Svetoznáma La Alhambra je najnavštevovanejšou pamiatkou celého Španielska a je zaradená do kultúrneho dedičstva UNESCO.

Alhambra

Alhambra

Názov pochádza z arabčiny a doslovne znamená Červený hrad. Je to stredoveký komplex palácov a opevnení maurských panovníkov Granady, z doby, kedy bola Andalúzia pod islamskou vlajkou. Práve pod islamským vplyvom v týchto častiach Španielska vznikli unikátne stavby, z ktorých v súčasnoti Andalúzia ťaží. Palác Alhambra rozprestierajúci sa na ploche viac ako 142 tisíc m2 bol postavený na prelome 13. a 14. storočia. Palác je známy svoju architektúrou, galériami, nádvoriami, ale aj záhradami a labyrintom. Pri potulkách po tomto krásnom komplexe budete mať pocit akoby ste sa ocitli v rozprávke Tisíc a jednej noci.

Prvé základy Alhambry postavili na konci 9. storočia a pôvodne mali podobu malej pevnosti. V tých časoch ju vlastnili arabskí vládcovia, ktorí sa tu rozhodli v roku 1333 vybudovať kráľovské sídlo. Až do roku 1492 v ňom žili predstavitelia tunajšej monarchie, ktorí museli po víťazstve kresťanov odísť a prepustiť celý komplex novým španielskym majiteľom.

Počas vlády Ferdinanda II. Aragónskeho a Izabely I. Kastílskej slúžila Alhambra ako súd. Práve na tomto mieste dostal Kolumbus povolenie na jednu zo svojich legendárnych výprav.

Alhambra

Návštevníkov tejto poslednej maurkej pevnosti v Európe nadchne jej pompéznosť, krásna ozdobná architektúra, udržiavané záhrady pestrých kvetov a fontán a dychberúce výhľady na mesto s horami v pozadí.

K súčasnej Alhambre patrí pevnosť Alcazaba, palác Palacios Nazaries, záhrady Generalife a časť mesta Medina. V komplexe sa nachádza aj Fontána levov, ktorej základ je vyrobený z alabastru a dvanásť sôch levov z bieleho mramoru. Každú hodinu sa jeden z levov premení na fontánu. Vodu do záhrad museli v čase ich vybudovania dotiahnuť z rieky, ktorá bola vzdialená niekoľko kilometrov. Vytvorili inteligentný systém zavlažovania, cez ktorý naplnili aj vodné časti.

Španielsky palácový komplex Alhambra je dôkazom toho, že spojenie rôznych kultúr môže priniesť nezabudnuteľné pamiatky a Granada mestom, kde vidíte prelínanie kultúr na každom rohu.

18. októbra, 2021
2 min. čítania

Najčastejšie otázky ohľadom dovolenky v Ománe

Čo Vás najčastejšie zaujíma ohľadom dovolenky v Ománe? Vy ste sa pýtali, my sme odpovedali 🙂 1️⃣ Koľko stojí dovolenka v Ománe?Dovolenka pre dvoch v exkluzívnom Fanar Hotel & Residences 5* s Last Minute ponukou aktuálne 1636 € pre dve osoby v izbe typu Deluxe. 2️⃣ Aké je v Ománe počasie?Momentálne jasné slnečné počasie s […]
28. septembra, 2021
2 min. čítania

Prečo ísť na jesennú dovolenku do Ománu?

Sychravé počasie a nízke teploty. Ak je Vaša predstava o jeseni úplne iná, strávte ju v horúcej exotike a vyberte sa s nami do omamného Ománu. Do obľúbenej dovolenkovej destinácie Salalah lietame od 16.10. priamymi letmi z Bratislavy.
16. augusta, 2021
2 min. čítania

Santorini – vedeli ste, že…

Santorini – jedno z najromantickejších miest Grécka! Očarí vás typická architektúra s bielymi domčekmi, modrými strieškami a fascinujúci výhľad na šíre more.