Čo najkrajšie môžete zažiť počas dovolenky na Kréte?

Späť na zoznam 21. júna, 2020
3 min. čítania
Autor: Petra

Vitajte na Krétenajväčšom gréckom ostrove, s ktorým sa spájajú mnohé legendy, a ktorý má naozaj očarujúcu atmosféru. Rajské lagúny, pláže zaliate slnkom, tisícky striebristých olivových stromov, dramatické kaňony, dedinky ukryté v horách aj pulzujúce mestá sú zárukou skvelej rodinnej dovolenky.

Dovolenka na Kréte je plná zážitkov a spomienok z miest ako sú malebná lagúna Balos, ostrov Chrissi, fotogenické Santorini alebo famózny palác v Knossose.

Lagúna BALOS

Na severozápade ostrova sa nachádza skutočný raj s neskutočnou scenériou. Priezračná modrá morská voda obmýva biely piesok a naráža do skál. Nad tým všetkým čnejú vrchy ostrova Imeri Gramvousa s benátskou pevnosťou z roku 1582. Pevnosť má trojuholníkový tvar, každá strana má asi 1 kilometer. Hrad stojí vo výške 137 m nad morom a ponúka nádherné výhľady na lagúnu Balos a stroskotanú pirátsku loď. O ostrove Imeri Gramvousa sa hovorí, že bolo prvým oslobodeným územím spod nadvlády Turkov na Kréte.

Lagúna Balos nie je hlboká, preto si ju vychutnajú aj neplavci. Navyše ju slnko v prírodných skalných bazénoch nádherne vyhreje. Pláž v lagúne je dlhá asi 800 m. Na Balos sa môžete dostať výletnou loďou alebo autom z Kissamosu.

Lagúna Balos

Palác KNOSSOS

Unikátny palác Knossos bol strediskom minojskej civilizácie, prvej vyspelej európskej civilizácie na severnom pobreží Kréty 5 km juhovýchodne od Heraklionu. Palác zaberal asi 10 000 m². Z mytológie je palác známy ako sídlo kráľa Minóa s povestným Minóovým labyrintom, v ktorom na orientáciu bolo treba Ariadninu niť.

Knossos leží neďaleko hlavného mesta. Sir Artur Evans odkryl a čiastočne zrekonštruoval dvoj- až troj- poschodovú budovu postavenú na svahu sklonenom smerom na juh. Palác bol viac krát zničený zemetrasením. Výstavba, resp. obnova prebiehala v rokoch 2000 až 1400 p. n. l. Pozostatky budov, ktoré možno vidieť patria do druhej fázy novopalácového obdobia. Palác má celkovo päť vchodov: severný, južný, severozápadný, juhozápadný a východný. V západnej časti paláca začína cesta procesií, pokračuje južnými propylejami a vyúsťuje na centrálnom nádvorí.

Najdôležitejšie miestnosti sú sústredené okolo centrálneho nádvoria, ktoré je svojou dlhšou stranou orientované severojužným smerom. V západnom krídle je to Centrálna svätyňa, Svätyňa tripartity, Západné schodište a napokon Trón na miestnosť v severnom rohu. Na severnej strane v nej dodnes stojí alabastrový trón chránený po bokoch dvomi grifónmi (zviera s hlavou orla a telom leva). Nad touto miestnosťou sú vystavené kópie fresiek, ktoré zdobili rôzne časti paláca – Panie v modrom, Toreador, Modrý vták či Modré opice.

Vo východnom krídle sú situované Kráľovnin a Kráľov Megaron. V Kráľovom stál drevený trón s baldachýnom. Steny boli zdobené freskami štítov. Známejší je však Kráľovnin kvôli freske delfínov aj keď je menší. Nálezy z vykopávok sú vystavené v Iraklionskom múzeu. Tu nájdeme väčšinu fresiek aj drobné predmety z vykopávok ako sú terakotové sošky hadích bohýň, sošky zo slonoviny, zlaté predmety a miniatúry.

palác Knossos
Palác Knossos

Ostrov CHRISSI

Neobývaný ostrov Chrissi, klenot Stredozemného mora, je najjužnejšie položeným prírodným parkom Európy a súčasťou európskej iniciatívy na ochranu prírody Natura.

Ostrov je dostupný plavbou z najjužnejšieho mesta Ierapetra a ponúka kúpanie na krásnej bielej pláži Belegrina, zvanej tiež Chrissi Amos s tisíckami mušlí a jemným pieskom. Viac súkromia nájdete na pláži Hatzivolakas. Atmosféru ostrova umocňuje zabudnutá minojská osada či opustený kostolík a maják. Pocit exotiky dopĺňa nádherné Líbyjské more a cédrový les, ktorý pokrýva asi štvrtinu ostrova.

Ostrov Chrissi
Ostrov Chrissi

Ostrov SANTORINI

Santorini s hlavným mesto Thira patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta sveta. Nachádza sa na juhu súostrovia Kyklady približne 120 km od Kréty. Jeho podobu výrazne ovplyvnila sopečná činnosť.

Ostrov je známy pôvabnou bielo-modrou architektúrou, ako i červenými alebo čiernymi vulkanickými plážami. Dychberúce pohľady na celý ostrov sa Vám naskytnú z útesov miest Oia a Fira.

Do mesta Oia Vás uvedie romantický prístav Ammoudi, ktorý je súčasťou úchvatného zoskupenia pitoreskných bielych domčekov. Zaujímavosti o minojskej kultúre sa dozviete v nálezisku Akrotiri.

Krétu sme uviedli do našej ponuky pred 23 rokmi, počas týchto rokov ste si obľúbili hotely ako Knossos Royal Beach Resort (na fotke nižšie), Capsis Elite Resort a veľa ďalších, do ktorých sa radi vraciate 💙

Na ktoré miesta na Kréte najradšej spomínate Vy?

9. septembra, 2020
< 1 min. čítania

Čo sa Vám v auguste páčilo na IG @hydrotour?

Na našom Instagrame sa Vás snažíme zásobovať pravidelnou dávkou inšpirácií, informácií, spomienok a odporúčaní na tie najkrajšie dovolenkové miesta plné nezabudnuteľných zážitkov a spomienok. Tu je 8 príspevkov, ktoré sa Vám najviac páčili za minulý mesiac na našom Instagrame alebo to najlepšie z najlepšieho 🙂 1. Tajné pláže na ostrove Kréta 2. Najfotografovanejšia pláž ostrovaPrečítaj si viac

8. septembra, 2020
2 min. čítania

Plážový rozstrel 01 – Grécke pláže

Pred pár dňami ste v plážovom rozstreli o najkrajšie grécke pláže, za ne zahlasovali v tomto poradí ⇩ Súhlasíte s ním alebo by ste niečo zmenili? ☀ 08. Kavoutripes Dlhoročne obľúbená destinácia Chalkidiki sľubuje stovky kilometrov pobrežia s krásnymi pieskovými plážami akou je aj pláž Kavoutripes s azúrovým morom, nádhernými zákutiami a nádhernou okolitou prírodou.Prečítaj si viac

5. septembra, 2020
2 min. čítania

Rodos v 60 sekundách

Najväčší z gréckych Dodekanských ostrovov, je dokonalým dovolenkovám rajom, či už hľadáte relax na pláži alebo dovolenku plnú aktivít a spoznávania. Rodos Vás očarí bohatou históriou, krištáľovo čistým morom, krásnymi lokalitami a gréckou pohostinnosťou 🏝 ✨