Čo najkrajšie môžete zažiť počas dovolenky na Kréte?

Späť na zoznam 21. júna, 2020
3 min. čítania
Autor: Petra

Vitajte na Krétenajväčšom gréckom ostrove, s ktorým sa spájajú mnohé legendy, a ktorý má naozaj očarujúcu atmosféru. Rajské lagúny, pláže zaliate slnkom, tisícky striebristých olivových stromov, dramatické kaňony, dedinky ukryté v horách aj pulzujúce mestá sú zárukou skvelej rodinnej dovolenky.

Dovolenka na Kréte je plná zážitkov a spomienok z miest ako sú malebná lagúna Balos, ostrov Chrissi, fotogenické Santorini alebo famózny palác v Knossose.

Lagúna BALOS

Na severozápade ostrova sa nachádza skutočný raj s neskutočnou scenériou. Priezračná modrá morská voda obmýva biely piesok a naráža do skál. Nad tým všetkým čnejú vrchy ostrova Imeri Gramvousa s benátskou pevnosťou z roku 1582. Pevnosť má trojuholníkový tvar, každá strana má asi 1 kilometer. Hrad stojí vo výške 137 m nad morom a ponúka nádherné výhľady na lagúnu Balos a stroskotanú pirátsku loď. O ostrove Imeri Gramvousa sa hovorí, že bolo prvým oslobodeným územím spod nadvlády Turkov na Kréte.

Lagúna Balos nie je hlboká, preto si ju vychutnajú aj neplavci. Navyše ju slnko v prírodných skalných bazénoch nádherne vyhreje. Pláž v lagúne je dlhá asi 800 m. Na Balos sa môžete dostať výletnou loďou alebo autom z Kissamosu.

Lagúna Balos

Palác KNOSSOS

Unikátny palác Knossos bol strediskom minojskej civilizácie, prvej vyspelej európskej civilizácie na severnom pobreží Kréty 5 km juhovýchodne od Heraklionu. Palác zaberal asi 10 000 m². Z mytológie je palác známy ako sídlo kráľa Minóa s povestným Minóovým labyrintom, v ktorom na orientáciu bolo treba Ariadninu niť.

Knossos leží neďaleko hlavného mesta. Sir Artur Evans odkryl a čiastočne zrekonštruoval dvoj- až troj- poschodovú budovu postavenú na svahu sklonenom smerom na juh. Palác bol viac krát zničený zemetrasením. Výstavba, resp. obnova prebiehala v rokoch 2000 až 1400 p. n. l. Pozostatky budov, ktoré možno vidieť patria do druhej fázy novopalácového obdobia. Palác má celkovo päť vchodov: severný, južný, severozápadný, juhozápadný a východný. V západnej časti paláca začína cesta procesií, pokračuje južnými propylejami a vyúsťuje na centrálnom nádvorí.

Najdôležitejšie miestnosti sú sústredené okolo centrálneho nádvoria, ktoré je svojou dlhšou stranou orientované severojužným smerom. V západnom krídle je to Centrálna svätyňa, Svätyňa tripartity, Západné schodište a napokon Trón na miestnosť v severnom rohu. Na severnej strane v nej dodnes stojí alabastrový trón chránený po bokoch dvomi grifónmi (zviera s hlavou orla a telom leva). Nad touto miestnosťou sú vystavené kópie fresiek, ktoré zdobili rôzne časti paláca – Panie v modrom, Toreador, Modrý vták či Modré opice.

Vo východnom krídle sú situované Kráľovnin a Kráľov Megaron. V Kráľovom stál drevený trón s baldachýnom. Steny boli zdobené freskami štítov. Známejší je však Kráľovnin kvôli freske delfínov aj keď je menší. Nálezy z vykopávok sú vystavené v Iraklionskom múzeu. Tu nájdeme väčšinu fresiek aj drobné predmety z vykopávok ako sú terakotové sošky hadích bohýň, sošky zo slonoviny, zlaté predmety a miniatúry.

palác Knossos
Palác Knossos

Ostrov CHRISSI

Neobývaný ostrov Chrissi, klenot Stredozemného mora, je najjužnejšie položeným prírodným parkom Európy a súčasťou európskej iniciatívy na ochranu prírody Natura.

Ostrov je dostupný plavbou z najjužnejšieho mesta Ierapetra a ponúka kúpanie na krásnej bielej pláži Belegrina, zvanej tiež Chrissi Amos s tisíckami mušlí a jemným pieskom. Viac súkromia nájdete na pláži Hatzivolakas. Atmosféru ostrova umocňuje zabudnutá minojská osada či opustený kostolík a maják. Pocit exotiky dopĺňa nádherné Líbyjské more a cédrový les, ktorý pokrýva asi štvrtinu ostrova.

Ostrov Chrissi
Ostrov Chrissi

Ostrov SANTORINI

Santorini s hlavným mesto Thira patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta sveta. Nachádza sa na juhu súostrovia Kyklady približne 120 km od Kréty. Jeho podobu výrazne ovplyvnila sopečná činnosť.

Ostrov je známy pôvabnou bielo-modrou architektúrou, ako i červenými alebo čiernymi vulkanickými plážami. Dychberúce pohľady na celý ostrov sa Vám naskytnú z útesov miest Oia a Fira.

Do mesta Oia Vás uvedie romantický prístav Ammoudi, ktorý je súčasťou úchvatného zoskupenia pitoreskných bielych domčekov. Zaujímavosti o minojskej kultúre sa dozviete v nálezisku Akrotiri.

Krétu sme uviedli do našej ponuky pred 23 rokmi, počas týchto rokov ste si obľúbili hotely ako Knossos Royal Beach Resort (na fotke nižšie), Capsis Elite Resort a veľa ďalších, do ktorých sa radi vraciate ?

Na ktoré miesta na Kréte najradšej spomínate Vy?

12. novembra, 2020
3 min. čítania

Turecko – 20 zaujímavých faktov

Krajina polmesiaca či dvoch kontinentov – Turecko – patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie. Dovolenkárov láka najmä na krásne pláže, kvalitné služby, dobré jedlo a jej orientálnosť. Ak sa chcete o Turecku dozvedieť viac, určite Vás potešia nasledujúce zaujímavé fakty o tejto rozprávkovej krajine.

5. novembra, 2020
2 min. čítania

Poznáte Španielsko? Fakty a zaujímavosti

Španielsko je krajina, ktorá sa dlhodobo zobrazuje v popredných rebríčkoch najnavštevovanejších krajín sveta. Slnko, more, skvelá kuchyňa, pohodová atmosféra ¡mañana! a 12 pozoruhodných faktorov o krajine ležiacej na Pyrenejskom polostrove.

4. novembra, 2020
< 1 min. čítania

Vedeli ste o Grécku, že…

Krajina bohov, olivového oleja a olympijských hier, Grécko, patrí k vyhľadávaným dovolenkovým destináciám. Ponúka veľké množstvo krásnych pláží a miest, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Grécko však ukráva aj tieto zaujímavosti a fakty, ktoré Vás možno prekvapia 🙂 Grécko pozostáva z takmer 2000 ostrovov, ale len 170 z nich je obývaných. 40% obyvateľov Grécka žijePrečítaj si viac