Čo najkrajšie môžete zažiť počas dovolenky na Kréte?

Späť na zoznam 21. júna, 2020
3 min. čítania
Autor: Petra

Vitajte na Krétenajväčšom gréckom ostrove, s ktorým sa spájajú mnohé legendy, a ktorý má naozaj očarujúcu atmosféru. Rajské lagúny, pláže zaliate slnkom, tisícky striebristých olivových stromov, dramatické kaňony, dedinky ukryté v horách aj pulzujúce mestá sú zárukou skvelej rodinnej dovolenky.

Dovolenka na Kréte je plná zážitkov a spomienok z miest ako sú malebná lagúna Balos, ostrov Chrissi, fotogenické Santorini alebo famózny palác v Knossose.

Lagúna BALOS

Na severozápade ostrova sa nachádza skutočný raj s neskutočnou scenériou. Priezračná modrá morská voda obmýva biely piesok a naráža do skál. Nad tým všetkým čnejú vrchy ostrova Imeri Gramvousa s benátskou pevnosťou z roku 1582. Pevnosť má trojuholníkový tvar, každá strana má asi 1 kilometer. Hrad stojí vo výške 137 m nad morom a ponúka nádherné výhľady na lagúnu Balos a stroskotanú pirátsku loď. O ostrove Imeri Gramvousa sa hovorí, že bolo prvým oslobodeným územím spod nadvlády Turkov na Kréte.

Lagúna Balos nie je hlboká, preto si ju vychutnajú aj neplavci. Navyše ju slnko v prírodných skalných bazénoch nádherne vyhreje. Pláž v lagúne je dlhá asi 800 m. Na Balos sa môžete dostať výletnou loďou alebo autom z Kissamosu.

Lagúna Balos

Palác KNOSSOS

Unikátny palác Knossos bol strediskom minojskej civilizácie, prvej vyspelej európskej civilizácie na severnom pobreží Kréty 5 km juhovýchodne od Heraklionu. Palác zaberal asi 10 000 m². Z mytológie je palác známy ako sídlo kráľa Minóa s povestným Minóovým labyrintom, v ktorom na orientáciu bolo treba Ariadninu niť.

Knossos leží neďaleko hlavného mesta. Sir Artur Evans odkryl a čiastočne zrekonštruoval dvoj- až troj- poschodovú budovu postavenú na svahu sklonenom smerom na juh. Palác bol viac krát zničený zemetrasením. Výstavba, resp. obnova prebiehala v rokoch 2000 až 1400 p. n. l. Pozostatky budov, ktoré možno vidieť patria do druhej fázy novopalácového obdobia. Palác má celkovo päť vchodov: severný, južný, severozápadný, juhozápadný a východný. V západnej časti paláca začína cesta procesií, pokračuje južnými propylejami a vyúsťuje na centrálnom nádvorí.

Najdôležitejšie miestnosti sú sústredené okolo centrálneho nádvoria, ktoré je svojou dlhšou stranou orientované severojužným smerom. V západnom krídle je to Centrálna svätyňa, Svätyňa tripartity, Západné schodište a napokon Trón na miestnosť v severnom rohu. Na severnej strane v nej dodnes stojí alabastrový trón chránený po bokoch dvomi grifónmi (zviera s hlavou orla a telom leva). Nad touto miestnosťou sú vystavené kópie fresiek, ktoré zdobili rôzne časti paláca – Panie v modrom, Toreador, Modrý vták či Modré opice.

Vo východnom krídle sú situované Kráľovnin a Kráľov Megaron. V Kráľovom stál drevený trón s baldachýnom. Steny boli zdobené freskami štítov. Známejší je však Kráľovnin kvôli freske delfínov aj keď je menší. Nálezy z vykopávok sú vystavené v Iraklionskom múzeu. Tu nájdeme väčšinu fresiek aj drobné predmety z vykopávok ako sú terakotové sošky hadích bohýň, sošky zo slonoviny, zlaté predmety a miniatúry.

palác Knossos
Palác Knossos

Ostrov CHRISSI

Neobývaný ostrov Chrissi, klenot Stredozemného mora, je najjužnejšie položeným prírodným parkom Európy a súčasťou európskej iniciatívy na ochranu prírody Natura.

Ostrov je dostupný plavbou z najjužnejšieho mesta Ierapetra a ponúka kúpanie na krásnej bielej pláži Belegrina, zvanej tiež Chrissi Amos s tisíckami mušlí a jemným pieskom. Viac súkromia nájdete na pláži Hatzivolakas. Atmosféru ostrova umocňuje zabudnutá minojská osada či opustený kostolík a maják. Pocit exotiky dopĺňa nádherné Líbyjské more a cédrový les, ktorý pokrýva asi štvrtinu ostrova.

Ostrov Chrissi
Ostrov Chrissi

Ostrov SANTORINI

Santorini s hlavným mesto Thira patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta sveta. Nachádza sa na juhu súostrovia Kyklady približne 120 km od Kréty. Jeho podobu výrazne ovplyvnila sopečná činnosť.

Ostrov je známy pôvabnou bielo-modrou architektúrou, ako i červenými alebo čiernymi vulkanickými plážami. Dychberúce pohľady na celý ostrov sa Vám naskytnú z útesov miest Oia a Fira.

Do mesta Oia Vás uvedie romantický prístav Ammoudi, ktorý je súčasťou úchvatného zoskupenia pitoreskných bielych domčekov. Zaujímavosti o minojskej kultúre sa dozviete v nálezisku Akrotiri.

Krétu sme uviedli do našej ponuky pred 23 rokmi, počas týchto rokov ste si obľúbili hotely ako Knossos Royal Beach Resort (na fotke nižšie), Capsis Elite Resort a veľa ďalších, do ktorých sa radi vraciate ?

Na ktoré miesta na Kréte najradšej spomínate Vy?

24. novembra, 2021
2 min. čítania

Dobrodružná cesta Ománom – nový výlet

Rozľahlé pláže s jemným bielym pieskom a priezračná voda Indického oceánu nie sú tým jediným, čím sa môže čarovný Omán pýšiť. Oáza s panenskou prírodou, historické mesto Mirbat či adrenalínová jazda po piesočných dunách, ktoré zažijete počas nového výletu dobrodružným Ománom, môžu byť jedinečným spestrením Vášho pobytu. Prvou zastávkou na našej dobrodružnej jazde je Wadi Darbat, údolie, ktoré […]
18. novembra, 2021
2 min. čítania

50 zážitkov v čarovnom Ománe v 8 dňoch

Omán je bezpochyby znamenitý pre svoje nádherné rozľahlé pláže s jemným bielym pieskom, ktoré ponúkajú možnosť toho najlepšieho relaxu. Teplé slnečné lúče a pohľad do nekonečných diaľav Indického oceánu však vonkoncom nie sú tým jediným, čo Vás v tejto krajine očarí. Či už preferujete bezstarostný relax alebo aktívny oddych, Omán je v oboch prípadoch svetom […]
3. novembra, 2021
2 min. čítania

Dovolenka v novembri

V novembri, kedy teploty na Slovensku klesajú, je najlepší čas vydať sa za slnkom a relaxom. Vybrali sme pre Vás ideálne miesto s krásnymi plážami a exkluzívnym hotelom s top službami, kde Vám bude ako v raji. Túžite si na dovolenke oddýchnuť a vychutnať si pokojnejšiu atmosféru v hoteli? Či naopak vyhľadávate bohatý animačný program? V Ománe si príde […]