Africký strom života

Späť na zoznam 24. apríla, 2019
2 min. čítania
Autor: Matúš

Gambia je najmenšou krajinou kontinentálnej Afriky, vyniká však okrem unikátnych pieskových pláží aj svojou faunou a flórou. Krajina bohatá na národné parky a rezervácie, je pokrytá z väčšej časti dažďovými pralesmi. Rozprestiera sa pozdĺž oboch brehov rieky Gambia, ktorá je takmer po celej dĺžke splavná, preto je čln významným dopravným prostriedkom pre miestnych obyvateľov. V Gambii môžete pozorovať až cez 560 druhov vtákov a vo voľnej prírode tu stretnete aj chránené zvieratá, ako hrochy, či slony.

Baobab je odnepamäti považovaný za posvätný strom africkej divočiny. Niektoré kultúry ho označujú za strom života.
Masívne stromy s hladkým a širokým kmeňom pôsobia, akoby mali namiesto koruny korene. Baobaby dorastajú do výšky 40 metrov, ale jeho impozantné vetvy dosahujú na šírku viac ako 30 metrov.

Nefascinujú však len svojím vzhľadom. Ich domovom sú horúce oblasti, kde je nedostatok vody a vlahy. Kmeň týchto nezvyčajných stromov má podobnú štruktúru ako korok. V čase dažďov nasaje obrovské množstvo vody, jeden strom môže absorbovať až 120-tisíc litrov. Pre domorodcov tak boli baobaby odnepamäti dôležitou zásobárňou vody a pre vyprahnutú divočinu sú doslova požehnaním. Stačí len narezať kôru a voda začne vytekať z kmeňa.

Napiť sa z baobabu dokážu aj zvieratá – napríklad žirafy rozžujú konár stromu a potom cezeň pijú ako cez slamku. Zo stromu dokážu miestni obyvatelia spotrebovať takmer všetko. Ich výživné listy konzumujú zvieratá, ale aj ľudia. Vláknitá kôra je tkaná do látok a košov. Z dutého a mäkkého dreva sa vyrábajú predmety dennej potreby, napr. misky a riad. Z Baobabu sa vyrába aj lepidlo, mydlo a pletú sa rohože. Veľmi cenné je aj ich ovocie.

Jeden plod, veľkosťou pripomínajúci kokosový orech, má toľko vitamínu C ako štyri pomaranče. Semená majú vysoký obsah vápnika. Listy baobabov sa v tradičnej medicíne používajú ako liečivo. Baobab je unikátnym úkrytom pred horúcim africkým slnkom. Obvod stromu môže dosahovať 47 metrov, vnútro stromu je vydlabané a môže slúžiť ako obydlie pre africké rodiny. Neraz sa vo vnútri baobabov nachádza kostol, väznica alebo dokonca bar s kapacitou 60 ľudí. Baobaby sa bežne dožívajú niekoľko tisíc rokov. Najstarší baobab sa nachádza v Južnej Afrike, jeho vek určili vedci uhlíkovou metódou na 6 tisíc rokov.

Inšpirujte sa našou ponukou obľúbených hotelov v Gambii TU.

12. novembra, 2020
3 min. čítania

Turecko – 20 zaujímavých faktov

Krajina polmesiaca či dvoch kontinentov – Turecko – patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie. Dovolenkárov láka najmä na krásne pláže, kvalitné služby, dobré jedlo a jej orientálnosť. Ak sa chcete o Turecku dozvedieť viac, určite Vás potešia nasledujúce zaujímavé fakty o tejto rozprávkovej krajine.

5. novembra, 2020
2 min. čítania

Poznáte Španielsko? Fakty a zaujímavosti

Španielsko je krajina, ktorá sa dlhodobo zobrazuje v popredných rebríčkoch najnavštevovanejších krajín sveta. Slnko, more, skvelá kuchyňa, pohodová atmosféra ¡mañana! a 12 pozoruhodných faktorov o krajine ležiacej na Pyrenejskom polostrove.

4. novembra, 2020
< 1 min. čítania

Vedeli ste o Grécku, že…

Krajina bohov, olivového oleja a olympijských hier, Grécko, patrí k vyhľadávaným dovolenkovým destináciám. Ponúka veľké množstvo krásnych pláží a miest, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Grécko však ukráva aj tieto zaujímavosti a fakty, ktoré Vás možno prekvapia 🙂 Grécko pozostáva z takmer 2000 ostrovov, ale len 170 z nich je obývaných. 40% obyvateľov Grécka žijePrečítaj si viac