Africký strom života

Späť na zoznam 24. apríl, 2019
2 min. čítania
Autor: Matúš Milko

Gambia je najmenšou krajinou kontinentálnej Afriky, vyniká však okrem unikátnych pieskových pláží aj svojou faunou a flórou. Krajina bohatá na národné parky a rezervácie, je pokrytá z väčšej časti dažďovými pralesmi. Rozprestiera sa pozdĺž oboch brehov rieky Gambia, ktorá je takmer po celej dĺžke splavná, preto je čln významným dopravným prostriedkom pre miestnych obyvateľov. V Gambii môžete pozorovať až cez 560 druhov vtákov a vo voľnej prírode tu stretnete aj chránené zvieratá, ako hrochy, či slony.

Baobab je odnepamäti považovaný za posvätný strom africkej divočiny. Niektoré kultúry ho označujú za strom života.
Masívne stromy s hladkým a širokým kmeňom pôsobia, akoby mali namiesto koruny korene. Baobaby dorastajú do výšky 40 metrov, ale jeho impozantné vetvy dosahujú na šírku viac ako 30 metrov.

Nefascinujú však len svojím vzhľadom. Ich domovom sú horúce oblasti, kde je nedostatok vody a vlahy. Kmeň týchto nezvyčajných stromov má podobnú štruktúru ako korok. V čase dažďov nasaje obrovské množstvo vody, jeden strom môže absorbovať až 120-tisíc litrov. Pre domorodcov tak boli baobaby odnepamäti dôležitou zásobárňou vody a pre vyprahnutú divočinu sú doslova požehnaním. Stačí len narezať kôru a voda začne vytekať z kmeňa.

Napiť sa z baobabu dokážu aj zvieratá – napríklad žirafy rozžujú konár stromu a potom cezeň pijú ako cez slamku. Zo stromu dokážu miestni obyvatelia spotrebovať takmer všetko. Ich výživné listy konzumujú zvieratá, ale aj ľudia. Vláknitá kôra je tkaná do látok a košov. Z dutého a mäkkého dreva sa vyrábajú predmety dennej potreby, napr. misky a riad. Z Baobabu sa vyrába aj lepidlo, mydlo a pletú sa rohože. Veľmi cenné je aj ich ovocie.

Jeden plod, veľkosťou pripomínajúci kokosový orech, má toľko vitamínu C ako štyri pomaranče. Semená majú vysoký obsah vápnika. Listy baobabov sa v tradičnej medicíne používajú ako liečivo. Baobab je unikátnym úkrytom pred horúcim africkým slnkom. Obvod stromu môže dosahovať 47 metrov, vnútro stromu je vydlabané a môže slúžiť ako obydlie pre africké rodiny. Neraz sa vo vnútri baobabov nachádza kostol, väznica alebo dokonca bar s kapacitou 60 ľudí. Baobaby sa bežne dožívajú niekoľko tisíc rokov. Najstarší baobab sa nachádza v Južnej Afrike, jeho vek určili vedci uhlíkovou metódou na 6 tisíc rokov.

Inšpirujte sa našou ponukou obľúbených hotelov v Gambii TU.

2. december, 2019
3 min. čítania

Vaše TOP 4 miesta v Andalúzii

Celoročne teplé počasie priťahuje turistov z celého sveta za nádhernými plážami stredísk Torremolinos, Benalmadena, Fuengirola, Marbella a Estepona. Vďaka množstvu golfových ihrísk si vyslúžilo aj prezývku “Costa del Golf” a na svoje si tu okrem golfistov prídu aj rodinky s deťmi, a to vďaka upraveným plážam s pozvoľným vstupom do mora, safari, aquaparkom a zábavnýmPrečítaj si viac

22. november, 2019
2 min. čítania

TOP 8 rodinných hotelov v tureckom Side

Side – pôvodne malé rybárske mestečko, pomenované podľa granátového jablka, ktorých sady sa rozprestierajú v jeho okolí, dnes patrí k najvychýrenejším strediskám Turecka. Nádherné pieskové pláže lemujúce pobrežie sa postupne zvažujú do krištáľovo priezračného mora, vďaka čomu oblasť vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi. Blízkosť atraktívneho historického mesta Side zaručuje príjemný večer strávený prechádzkou medzi pamiatkamiPrečítaj si viac

31. október, 2019
2 min. čítania

6 dôvodov prečo si kúpiť letnú dovolenku už v novembri!

Nedávno ste sa vrátili z dovolenky a najradšej by ste išli opäť. Teraz je ten najlepší čas naplánovať si leto 2020. Kúpiť či nekúpiť? Oplatí sa nám to? Počkáme na Last Minute? Túto otázku si kladie veľmi veľa ľudí. Dali sme dokopy zoznam dôvodov prečo a pre koho sa First Minute jednoznačne oplatí a prečo by ste sa maliPrečítaj si viac