Africký strom života

Späť na zoznam 24. apríl, 2019
2 min. čítania
Autor: Matúš Milko

Gambia je najmenšou krajinou kontinentálnej Afriky, vyniká však okrem unikátnych pieskových pláží aj svojou faunou a flórou. Krajina bohatá na národné parky a rezervácie, je pokrytá z väčšej časti dažďovými pralesmi. Rozprestiera sa pozdĺž oboch brehov rieky Gambia, ktorá je takmer po celej dĺžke splavná, preto je čln významným dopravným prostriedkom pre miestnych obyvateľov. V Gambii môžete pozorovať až cez 560 druhov vtákov a vo voľnej prírode tu stretnete aj chránené zvieratá, ako hrochy, či slony.

Baobab je odnepamäti považovaný za posvätný strom africkej divočiny. Niektoré kultúry ho označujú za strom života.
Masívne stromy s hladkým a širokým kmeňom pôsobia, akoby mali namiesto koruny korene. Baobaby dorastajú do výšky 40 metrov, ale jeho impozantné vetvy dosahujú na šírku viac ako 30 metrov.

Nefascinujú však len svojím vzhľadom. Ich domovom sú horúce oblasti, kde je nedostatok vody a vlahy. Kmeň týchto nezvyčajných stromov má podobnú štruktúru ako korok. V čase dažďov nasaje obrovské množstvo vody, jeden strom môže absorbovať až 120-tisíc litrov. Pre domorodcov tak boli baobaby odnepamäti dôležitou zásobárňou vody a pre vyprahnutú divočinu sú doslova požehnaním. Stačí len narezať kôru a voda začne vytekať z kmeňa.

Napiť sa z baobabu dokážu aj zvieratá – napríklad žirafy rozžujú konár stromu a potom cezeň pijú ako cez slamku. Zo stromu dokážu miestni obyvatelia spotrebovať takmer všetko. Ich výživné listy konzumujú zvieratá, ale aj ľudia. Vláknitá kôra je tkaná do látok a košov. Z dutého a mäkkého dreva sa vyrábajú predmety dennej potreby, napr. misky a riad. Z Baobabu sa vyrába aj lepidlo, mydlo a pletú sa rohože. Veľmi cenné je aj ich ovocie.

Jeden plod, veľkosťou pripomínajúci kokosový orech, má toľko vitamínu C ako štyri pomaranče. Semená majú vysoký obsah vápnika. Listy baobabov sa v tradičnej medicíne používajú ako liečivo. Baobab je unikátnym úkrytom pred horúcim africkým slnkom. Obvod stromu môže dosahovať 47 metrov, vnútro stromu je vydlabané a môže slúžiť ako obydlie pre africké rodiny. Neraz sa vo vnútri baobabov nachádza kostol, väznica alebo dokonca bar s kapacitou 60 ľudí. Baobaby sa bežne dožívajú niekoľko tisíc rokov. Najstarší baobab sa nachádza v Južnej Afrike, jeho vek určili vedci uhlíkovou metódou na 6 tisíc rokov.

Inšpirujte sa našou ponukou obľúbených hotelov v Gambii TU.

13. máj, 2019
1 min. čítania

Omán vašimi očami

Nedávno sa z Ománu vrátili poslední dovolenkujúci v tejto sezóne. Ďakujeme všetkým, ktorí s nami v Ománe dovolenkovali    Omán ste si obľúbili vďaka nekonečne dlhým plážam s bielym pieskom, tyrkysovej vode Indického oceánu, exkluzívnym hotelom a pohostinnej atmosfére. Dôkazom sú aj Vaše odozvy a recenzie, ktoré nám neustále posielate na jednoducho fascinujúcu krajinu, ktorá je označovanáPrečítaj si viac

3. máj, 2019
3 min. čítania

10 najkrajších miest v Andalúzii

Ľudová múdrosť hovorí, že kto chce spoznať pravé Španielsko, mal by sa vybrať do Andalúzie, kam turistov zo všetkých kútov sveta už roky lákajú tanečnice flamenca, dobré víno, býčie zápasy, ale najmä široké pláže Costa del Sol obmývané priezračne čistým morom. Prinášame Vám top 10 tipov na zaujímavé atrakcie a miesta, ktoré treba vidieť priPrečítaj si viac

29. apríl, 2019
3 min. čítania

Navštívili sme pred sezónou Jordánsko

Sezóna dovoleniek sa už blíži a preto sme sa začiatkom apríla spolu s predajcami dovoleniek z celého Slovenska vybrali do Jordánska na infocestu. Počas infociest  každoročne spoznávame mnohé zaujímavé destinácie, počas ktorých testujeme a navštevujeme hotely, aby sme Vám pri výbere dovolenky vedeli čo najlepšie poradiť. Je to výborný spôsob ako vyskúšať nielen samotné hotely, ale ajPrečítaj si viac