Africký strom života

Späť na zoznam 24. apríla, 2019
2 min. čítania
Autor: Matúš

Gambia je najmenšou krajinou kontinentálnej Afriky, vyniká však okrem unikátnych pieskových pláží aj svojou faunou a flórou. Krajina bohatá na národné parky a rezervácie, je pokrytá z väčšej časti dažďovými pralesmi. Rozprestiera sa pozdĺž oboch brehov rieky Gambia, ktorá je takmer po celej dĺžke splavná, preto je čln významným dopravným prostriedkom pre miestnych obyvateľov. V Gambii môžete pozorovať až cez 560 druhov vtákov a vo voľnej prírode tu stretnete aj chránené zvieratá, ako hrochy, či slony.

Baobab je odnepamäti považovaný za posvätný strom africkej divočiny. Niektoré kultúry ho označujú za strom života.
Masívne stromy s hladkým a širokým kmeňom pôsobia, akoby mali namiesto koruny korene. Baobaby dorastajú do výšky 40 metrov, ale jeho impozantné vetvy dosahujú na šírku viac ako 30 metrov.

Nefascinujú však len svojím vzhľadom. Ich domovom sú horúce oblasti, kde je nedostatok vody a vlahy. Kmeň týchto nezvyčajných stromov má podobnú štruktúru ako korok. V čase dažďov nasaje obrovské množstvo vody, jeden strom môže absorbovať až 120-tisíc litrov. Pre domorodcov tak boli baobaby odnepamäti dôležitou zásobárňou vody a pre vyprahnutú divočinu sú doslova požehnaním. Stačí len narezať kôru a voda začne vytekať z kmeňa.

Napiť sa z baobabu dokážu aj zvieratá – napríklad žirafy rozžujú konár stromu a potom cezeň pijú ako cez slamku. Zo stromu dokážu miestni obyvatelia spotrebovať takmer všetko. Ich výživné listy konzumujú zvieratá, ale aj ľudia. Vláknitá kôra je tkaná do látok a košov. Z dutého a mäkkého dreva sa vyrábajú predmety dennej potreby, napr. misky a riad. Z Baobabu sa vyrába aj lepidlo, mydlo a pletú sa rohože. Veľmi cenné je aj ich ovocie.

Jeden plod, veľkosťou pripomínajúci kokosový orech, má toľko vitamínu C ako štyri pomaranče. Semená majú vysoký obsah vápnika. Listy baobabov sa v tradičnej medicíne používajú ako liečivo. Baobab je unikátnym úkrytom pred horúcim africkým slnkom. Obvod stromu môže dosahovať 47 metrov, vnútro stromu je vydlabané a môže slúžiť ako obydlie pre africké rodiny. Neraz sa vo vnútri baobabov nachádza kostol, väznica alebo dokonca bar s kapacitou 60 ľudí. Baobaby sa bežne dožívajú niekoľko tisíc rokov. Najstarší baobab sa nachádza v Južnej Afrike, jeho vek určili vedci uhlíkovou metódou na 6 tisíc rokov.

Inšpirujte sa našou ponukou obľúbených hotelov v Gambii TU.

9. septembra, 2020
< 1 min. čítania

Čo sa Vám v auguste páčilo na IG @hydrotour?

Na našom Instagrame sa Vás snažíme zásobovať pravidelnou dávkou inšpirácií, informácií, spomienok a odporúčaní na tie najkrajšie dovolenkové miesta plné nezabudnuteľných zážitkov a spomienok. Tu je 8 príspevkov, ktoré sa Vám najviac páčili za minulý mesiac na našom Instagrame alebo to najlepšie z najlepšieho 🙂 1. Tajné pláže na ostrove Kréta 2. Najfotografovanejšia pláž ostrovaPrečítaj si viac

8. septembra, 2020
2 min. čítania

Plážový rozstrel 01 – Grécke pláže

Pred pár dňami ste v plážovom rozstreli o najkrajšie grécke pláže, za ne zahlasovali v tomto poradí ⇩ Súhlasíte s ním alebo by ste niečo zmenili? ☀ 08. Kavoutripes Dlhoročne obľúbená destinácia Chalkidiki sľubuje stovky kilometrov pobrežia s krásnymi pieskovými plážami akou je aj pláž Kavoutripes s azúrovým morom, nádhernými zákutiami a nádhernou okolitou prírodou.Prečítaj si viac

5. septembra, 2020
2 min. čítania

Rodos v 60 sekundách

Najväčší z gréckych Dodekanských ostrovov, je dokonalým dovolenkovám rajom, či už hľadáte relax na pláži alebo dovolenku plnú aktivít a spoznávania. Rodos Vás očarí bohatou históriou, krištáľovo čistým morom, krásnymi lokalitami a gréckou pohostinnosťou 🏝 ✨