10 najkrajších miest v Andalúzii

Späť na zoznam 3. máj, 2019
3 min. čítania
Autor: Petra

Ľudová múdrosť hovorí, že kto chce spoznať pravé Španielsko, mal by sa vybrať do Andalúzie, kam turistov zo všetkých kútov sveta už roky lákajú tanečnice flamenca, dobré víno, býčie zápasy, ale najmä široké pláže Costa del Sol obmývané priezračne čistým morom. Prinášame Vám top 10 tipov na zaujímavé atrakcie a miesta, ktoré treba vidieť pri návšteve Andalúzie.

Granada a Alhambra

V unikátnej Granade neprehliadnite návštevu miesta v historickom centre, kde sa kedysi konal arabský trh s hodvábom či starú moslimskú štvrť Albayzin alebo Kráľovskú kaplnku. Krásou vás očarí aj katedrála, ktorá je prvou španielskou katedrálou postavenou v renesančnom štýle. Nádych arabskej kultúry v meste stále pretrváva a presvedčí vás o tom aj rozprávkový komplex palácov maurských panovníkov Alhambra. Čarovná orientálna výzdoba palácov, skvostná architektúra a prekrásne záhrady Generalife s výhľadom na majestátne pohorie Sierra Nevada vo vás zanechajú neopísateľný zážitok. Svetoznáma Alhambra patrí medzi  najnavštevovanejšie pamiatky celého Španielska a je zaradená do kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Malaga

Vyhľadávaným centrom celej oblasti, ktorá patrí k najteplejším na celom Pyrenejskom polostrove, je mesto Malaga, ktorá je rodiskom slávneho Pabla Picassa. Malaga je preslávená rušným stredomorským životom a malebnými uličkami. Navštívte starovekú pevnosť arabského kráľa, Alcazaba de Málaga, ktorá sa nachádza na kopci Gibralfaro s panoramatickým výhľadom na celé mesto. Očarí vás aj prehliadka renesančnej katedrály s mnohými vzácnymi sochami a obrazmi. Malaga sa stala kultúrnym a gastronomickým centrom Andalúzie. Nevynechajte pohár osviežujúcej sangrie alebo stredomorské pochúťky na niektorom z nádherných námestí.

 

Sevilla

Spoznajte vzrušujúcu atmosféru Sevilly, ktorá je domovom flamenca, klutúrnym centrom a hlavným mesto Andalúzie. Ikonou mesta je Maurský kráľovský palác Alcazár, bohato zdobený oblúkmi, ktorý sa objavil aj v jednej sérii Hre o tróny. Súčasťou komplexu je famózna fontána a krásna záhrada Jardines de Murillo.  Ak budete v tomto kultúrnom centra južného Španielska nevynechajte ani námestie Plaza de Espaňa s priľahlým Parkom Márie Luisy,  najväčšiu katedrálu na svete Santa Maria de la Sede, historickú vojenskú strážnu vežu Torre del Oro a jedinečnú zvonicu Giralda.

Cordóba

Krásne mesto voňajúce pomarančovníkmi ukrýva jednu z najkrajších islamských budov, aké boli kedy postavené. Mešita v Cordóbe je zapísaná v zozname UNESCO, a jej vnútro je jedno veľké umelecké dielo, ktoré vám vyrazí dych. Historické mesto dvoch kultúr bolo významným rímskym mestom a potom dôležitým islamským centrom v Španielsku, o čom svedčia aj pamiatky.

Gibraltár

Na Gibraltári, ktorý je britským zámorským územím, máte jedinečnú šancu stretnúť voľne žijúce opice. Vápencová skala, na ktorej sa Gibraltár nachádza, má v najvyššom bode 426 m nad hladinou mora. Čaká vás panoramatická prehliadka s krásnymi výhľadmi na Tarifu, Afriku a samotný prieliv. Pre kozmopolitné územie, ktoré sa takmer dotýka Afriky, sú charakteristické červené telefónne búdky a anglické jedlo fish and chips.

Tarifa

Ronda

Čarovné mesto Ronda je skutočnou perlou Andalúzie. Stopy tu zanechali Kelti, Feničania, Rimania i Arabi. Na výlete môžete navštíviť vstupnú mestskú bránu Almocabar, historickú katedrálu Santa Maria la Mayor i najstaršiu býčiu koridu s múzeom. Dominantou mesta je kamenný most el Tajo, ktorý spája mesto ponad hlbokú roklinu, odkiaľ sa ponúkajú nádherné výhľady na historickú časť mesta.

Sierra Nevada

Je najväčším národným parkom v Španielsku. Má niekoľko vrchov, ktoré sa upínajú do výšky viac ako 3 tisíc metrov nad morom, najvyšším vrchom je Mulhacén s výškou 3478 m. Sierru Nevadu obľubujú turisti, lyžiari ale aj milovníci vodných športov. Sierra Nevada predstavuje najslnečnejšie a najjužnejšie položené zimné stredisko nielen v Španielsku, ale aj v celej Európe.

Marbella

Luxusné plážové letovisko s peknými pieskovými plážami obklopujú prestížne golfové ihriská a kluby.  V marbellskom prístave Puerto Banus, ktorý je lemovaný barmi a butikmi, kotvia luxusné jachty z celého sveta. Naopak staré mesto Marbelly si zachovalo pôvodný ráz úzkych uličiek s maurskými domami.

Cabo de Gata

Prírodná rezervácia na juhu Španielska, ktorá sa môže pochváliť krásnymi panenskými plážami, skalnatým pobrežím a romantickými zálivmi. Toto čarovné miesto si vybral nejeden filmový štáb, natáčali sa tu scény z Kleopatry či Indiana Jonesa.

 

Ktoré miesto je váš andalúzsky favorit?  

 

13. máj, 2019
1 min. čítania

Omán vašimi očami

Nedávno sa z Ománu vrátili poslední dovolenkujúci v tejto sezóne. Ďakujeme všetkým, ktorí s nami v Ománe dovolenkovali    Omán ste si obľúbili vďaka nekonečne dlhým plážam s bielym pieskom, tyrkysovej vode Indického oceánu, exkluzívnym hotelom a pohostinnej atmosfére. Dôkazom sú aj Vaše odozvy a recenzie, ktoré nám neustále posielate na jednoducho fascinujúcu krajinu, ktorá je označovanáPrečítaj si viac

29. apríl, 2019
3 min. čítania

Navštívili sme pred sezónou Jordánsko

Sezóna dovoleniek sa už blíži a preto sme sa začiatkom apríla spolu s predajcami dovoleniek z celého Slovenska vybrali do Jordánska na infocestu. Počas infociest  každoročne spoznávame mnohé zaujímavé destinácie, počas ktorých testujeme a navštevujeme hotely, aby sme Vám pri výbere dovolenky vedeli čo najlepšie poradiť. Je to výborný spôsob ako vyskúšať nielen samotné hotely, ale ajPrečítaj si viac

24. apríl, 2019
2 min. čítania

Africký strom života

Gambia je najmenšou krajinou kontinentálnej Afriky, vyniká však okrem unikátnych pieskových pláží aj svojou faunou a flórou. Krajina bohatá na národné parky a rezervácie, je pokrytá z väčšej časti dažďovými pralesmi. Rozprestiera sa pozdĺž oboch brehov rieky Gambia, ktorá je takmer po celej dĺžke splavná, preto je čln významným dopravným prostriedkom pre miestnych obyvateľov. VPrečítaj si viac